i9 9900K vs Ryzen 3800X

Çoğu abartı bir ara 3600 8 çekirdek olacak filan deniyordu yalan çıktı 6 çekirdek ile geliyor. Bana göre 9900K' yı geçemeyecek bir işlemci çok alt seviye bir işlemci ile kıyaslıyoruz 9900K'yı asıl rakibi daha üst model işlemciler olacak.

Ben beklemiyordum ve değerler doğru ise gayet iyi görünüyor. Sözde teknoloji sitelerinin saçma sapan videolarından dolayı hype trenine katılmayı bırakalı uzun zaman oldu.

Özet: bekleyip görelim.

Edit: %30 değil yanlış oldu. Mesajı düzenliyorum. Farklı bir şey ile karıştırdım.
Normalde o şekilde olmalı zaten ancak foruma göz atarsanız hype treni için bilet kalmadığını görebilirsiniz. Siz düzenlemişsiniz ancak ben yine belirteyim. Bırakın %30'u, 9900K'nın performansına bile denk değil 3800X. Kaldı ki overclock ile fark ciddi açılabilir ancak bu nesilde Ryzenlar da iyi overclock oluyor olabilir. Şimdilik ortada bir bilgi yok.

Ryzen 5 3600'ün 9900K'yı geçeceğini değil, yaklaşacağını bile düşünmüyorum çoklu çekirdekte. Üstteki Cinebench R15 testine karşılık, userbenchmark.com'daki sonuçlara göre aralarındaki fark daha da fazla.

Ekran Alıntısı.PNG

Çoklu çekirdek ve temel frekansta %38 performans farkı mevcut.

Hayır olmayacaktır. Ürünlerin rakibi belirlenirken en önemli etmenlerden birisi fiyattır. Sen çıkıp 8 çekirdekli işlemciyi 500 dolara satıyorsan bu senin bileceğin iş ancak karşındaki rakibin 500 dolara 12 çekirdek satıyorsa kalkıpta bunun çekirdeği fazla deyip 100 dolar ucuz modelle kıyaslayamazsın.
O zaman Recep Baltaş ve ben yanıldım😂
Ayrıca aralarında çok az bir fiyat farkı var, 100 değil yani.
Edit: Baktım fark 9 dolar.

Ryzen 5 3600'ün 9900K'yı geçeceğini değil, yaklaşacağını bile düşünmüyorum çoklu çekirdekte. Üstteki Cinebench R15 testine karşılık, userbenchmark.com'daki sonuçlara göre aralarındaki fark daha da fazla.

Eki Görüntüle 410438

Çoklu çekirdek ve temel frekansta %38 performans farkı mevcut.
Biri 200$ biri 500$ ve arada sadece %19 fark var. Intel kendini biraz sorgulasın...

O zaman Recep Baltaş ve ben yanıldım😂
Ayrıca aralarında çok az bir fiyat farkı var, 100 değil yani.
Edit: Baktım fark 9 dolar.
Technopat'ın videosunun kapağında yazan fiyatla Intel'in sitesindeki fiyatlara bakarak yazdım ben. 9900K ve 3800X arasında 100 dolar fark vardı.

Pişman ol ama ısınma sorunundan dolayı bence sen AMD kullanamazsın.
Ne içtiniz bilmiyorum ama Ryzen'lı Dell'im boştayken fan çalışmıyor, fan! Dell duran fanı sadece bir kaç Intel'li Laptop'a koydu. Isınma sorunu felan yok. Uydurmayalım. Özellikle ikinci seri bu konuda aştı. Ryzen 5 2500u kullanıyorum. Haziran gelene kadar fan sesi duymadım.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı