İbs ve fodmap diyeti

@AsilTÜRK bu test huzursuz bağırsak sendromu yaşayan insanlarda genellikle bağırsak florasının bozulmasıyla oluşan etkenlerden biri diğeri ise dikkatsiz ilaç kullanımı sonrası bağırsaklarda ki emilim bozukluğudur.

Şimdi ilk biz bakteri sorununa bir bakalım dediğim gibi çıkarsa zaten ibs olarak doktor sana tanı koyup ekipriz raporu çıkaracak ve tedavine başlayacak.

He bakarsın belki bağırsağında ülser vardır ağrıların bundan kaynaklanıyordur veya ödem oluşmuştur yani endoskopik görüntülemeler olmadan pek bir şey diyemeyiz.

Sen ibs üzerinden gittiğin için bende sana ibs oluşturacak sebepleri söyledim. 2 temel sebebi var ibs birincisi ilaçlardan oluşan yan etki ve hasar ikincisi ise bağırsak içindeki mikrobiyota dengesizliğidir.

Bana endoskopi, kolonoskopi, BT tomografi ve ultrason gibi şeylere sokup baktılar bir şey bulamadılar sonucunda da onlar yoksa ibs vardır dediler. Netr bir tanı yok yani.
Pazartesi sabahları olan ağrının hiç azalmadığından bahsedeceğim sonrasında da sibo testi isteyeceğim. Sanırım sibo testi için hidrojen ve metan nefes testleri yapılıyormuş o gün yapılır mı bilmiyorum ama yapılırsa sonucu zaten size atarım. Sibo dışında başka bir test istemiyorsunuz zaten. Yani yaptırmam gereken başka bir test yok gib.

@AsilTÜRK gastroskopi ince iğne aspirasyonu iste asıl sonuç oradan çıkar net olarak ilerleyebilir doktor. Gaz testi ile sadece bakteri dengesizliğini onaylarsın ama ne tür bakteri ve kültürünü test edemezler. İnce iğne ile bağırsaktan çekecekleri sıvı ile bunu öğrenip direncine göre antibiyotik verebilirler.

@AsilTÜRK gastroskopi ince iğne aspirasyonu iste asıl sonuç oradan çıkar net olarak ilerleyebilir doktor. Gaz testi ile sadece bakteri dengesizliğini onaylarsın ama ne tür bakteri ve kültürünü test edemezler. İnce iğne ile bağırsaktan çekecekleri sıvı ile bunu öğrenip direncine göre antibiyotik verebilirler.

Tamamdır hocam bunu direkt söyleyeceğim. Cansın can :)

Tetkik 100 ML IV kontrast madde verilerek gerçekleştirilmiştir.

Karaciğer kraniokaudal boyutu 200 mm olup artmıştır. Parankim dansitesi nonhomojensteatozla uyumlu olarak azalmıştır.

Safra kesesi boyutu ve duvar kalınlığı doğaldır. İntrahepatik safra kanalları ve koledok normal genişliktedir.

Dalak uzun boyutu 145 mm olup artmıştır.

Pankreas boyutları normal sınırlarda, yoğunluğu homojendir. Pankreas kanalında genişleme saptanmamıştır.

Böbrekler fonksiyone, boyutları normal sınırlarda, konturları düzenlidir, parankim kalınlığı normaldir. Böbrek toplayıcı sistemleri normal genişliktedir.

Her iki adrenal bez normal kalınlıktadır.

Çekum düzeyinde belirgin olmak üzere mezenterik işaretler belirgindir, terminal ileum nispeten kalındır ve bu düzeyde kısa aksı 1 Cm'den küçük lenf nodları izlenmiştir. İnflamatuar bağırsak hastalığı ekarte edilememiştir. Klinik şüphe varsa endoskopi önerilir. Apendiks çapı normaldir.

Abdominal aorta ve ana vasküler yapılar doğaldır.

Mesane konturları düzenli, duvarı normal kalınlıktadır.

Prostat boyutları normal sınırlardadır.

Kesitlere dahil toraksta; Anterior mediastende üçgen konfigürasyonda timus ile uyumlu düzgün sınırlı yumuşak doku dansitesi izlenmiştir (timik hiperplazi, timik kalıntı?).

Umblikus düzeyinde 10 mm genişlikte fasia defektinden omental yağ doku cilt altına herniedir.

@QuaJiHuan BT tomografi sonuçları hocam.

Son düzenleme:
@AsilTÜRK ülseratif kolit veya corhn gibi duruyor tahmin ettiğim gibi sende ibs yok. Sende ibh var yani iltihabi bağırsak hastalığı doktordan Total kolonoskopi iste ve tam boyama yapmasını iste inen kolan çıkan kolon sigmoid kolon ve çekum bölgelerinden biyopsi alsın doktor ve boyamayı tam olarak yapsın.

Patoloji sonucu iltihaplı mukoza olarak çıkacaktır hatta tam olarak lenfoid hiperplazi ve iltihaplı mukoza reaktif diye bir yazı yazacaklar patoloji sonucu.

Gastroskopi olarak enteroskopi ve ince iğne aspirasyonu iste duodenum sıvı dahil her bölgesinden anslardan biyopsi alıp tam boyama yapsın. Bu bölgelerde bile lenfoid hiperplazi ve reaktif mukoza çıkarsa direk corhnsun ama sadece kolonlarda kalın bağırsakta çıkarsa ülseratif kolitsindir.

İlacı var ama kesin bir tedavisi yok. Kortizon serumlar alacaksın ve remisyona sokacaklar seni artık forumda konulara ibs olarak konu açmana gerek yok çünkü doktor geç kalmış inceleme yaparken seni.

Karaciğerin büyümüş bayağı ve iltihaplı doktorların müdahale edip normal boyutlara gelmesini sağlaması gerekiyor karaciğer içinde takibini yaptırman lazım.

İnce bağırsağın sonunda terminel ileum oluyor orada nodül var bunlar iyi huylumu kötü huylumu ve tutulum yapıyor mu incelenmesi gerekiyor yani senin bayağı yaptırman gereken işlemler var.

Muhtemelen 2 3 ay sürecek bir sürecin var tıp fakültesinden devam et en azından her hafta randevu düşürme şansın var öbür türlü devlet hastanesinde randevu bekleyene kadar çürür gidersin.

Tıp fakültesine gitmeye karar verirsen cebinde biraz para olsun. Gastroskopi için 1.5k kadar kolonoskopi için 2 k para üstüne patolojiye para oda 500 ile 1 k arası enteroskopi çift balon yapılırsa onun içinde bir 10 ile 15k yani elinde 30k para olsun. Karaciğer ne gider bilmiyorum.

Bir de göğsünde timus bölgesinde yani timus bezinde büyüme ve iltihap görmüş doktor. Sana tavsiyem doktora pet BT taraması çekmesi kendine bir baktır bekli bilmediğin yerde bir kitle veya parça çıkar en azından erken teşhis ile müdahale edilebilir.

Şimdi senin bir uzmanın hatta bir hocanın incelemesi ve endoskopik işlem yapıp tedavine başlatması gerekiyor. Allah yar ve yardımcın olsun.

Son düzenleme:
@AsilTÜRK ülseratif kolit veya corhn gibi duruyor tahmin ettiğim gibi sende ibs yok. Sende ibh var yani iltihabi bağırsak hastalığı doktordan Total kolonoskopi iste ve tam boyama yapmasını iste inen kolan çıkan kolon sigmoid kolon ve çekum bölgelerinden biyopsi alsın doktor ve boyamayı tam olarak yapsın.

Patoloji sonucu iltihaplı mukoza olarak çıkacaktır hatta tam olarak lenfoid hiperplazi ve iltihaplı mukoza reaktif diye bir yazı yazacaklar patoloji sonucu.

Gastroskopi olarak enteroskopi ve ince iğne aspirasyonu iste duodenum sıvı dahil her bölgesinden anslardan biyopsi alıp tam boyama yapsın. Bu bölgelerde bile lenfoid hiperplazi ve reaktif mukoza çıkarsa direk corhnsun ama sadece kolonlarda kalın bağırsakta çıkarsa ülseratif kolitsindir.

İlacı var ama kesin bir tedavisi yok. Kortizon serumlar alacaksın ve remisyona sokacaklar seni artık forumda konulara ibs olarak konu açmana gerek yok çünkü doktor geç kalmış inceleme yaparken seni.

Karaciğerin büyümüş bayağı ve iltihaplı doktorların müdahale edip normal boyutlara gelmesini sağlaması gerekiyor karaciğer içinde takibini yaptırman lazım.

İnce bağırsağın sonunda terminel ileum oluyor orada nodül var bunlar iyi huylumu kötü huylumu ve tutulum yapıyor mu incelenmesi gerekiyor yani senin bayağı yaptırman gereken işlemler var.

Muhtemelen 2 3 ay sürecek bir sürecin var tıp fakültesinden devam et en azından her hafta randevu düşürme şansın var öbür türlü devlet hastanesinde randevu bekleyene kadar çürür gidersin.

Tıp fakültesine gitmeye karar verirsen cebinde biraz para olsun. Gastroskopi için 1.5k kadar kolonoskopi için 2 k para üstüne patolojiye para oda 500 ile 1 k arası enteroskopi çift balon yapılırsa onun içinde bir 10 ile 15k yani elinde 30k para olsun. Karaciğer ne gider bilmiyorum.

Bir de göğsünde timus bölgesinde yani timus bezinde büyüme ve iltihap görmüş doktor. Sana tavsiyem doktora pet BT taraması çekmesi kendine bir baktır bekli bilmediğin yerde bir kitle veya parça çıkar en azından erken teşhis ile müdahale edilebilir.

Şimdi senin bir uzmanın hatta bir hocanın incelemesi ve endoskopik işlem yapıp tedavine başlatması gerekiyor. Allah yar ve yardımcın olsun.

Hocam şöyle bir durum söz konusu hoca benden mr ve endoskopi istedi, kolonoskopi istemedi. Bişr önceki endoskopide çok fazla ülser var demişti şimdi tekrar bakalım falan diyordu. Ayrıca kan vermiştim çölyak var mı diye bakacaklardı. Yine mi yanlış ilerliyoruz anlamıyorum bir türlü. Hocam şunu eklemeyi unuttum aspirasyon iğnesi şehir hastanesinde yokmuş dün sormuştum. Ben tıp fakultesine gitmiyorum.

@AsilTÜRK kolon iste doktordan ve inen kolon çıkan kolon sigmoid kolon ve çekumdan biyopsi alsın. Böylelikle kalın bağırsağında iltihap ve mukoza varsa kortizon tedavisine başlayabilir biraz kendine gelirsin.

Endoskopi yapmasının sebebi tomografiyi yorumlayan doktor işlem yapılmasını söylemiş o yüzden yazdı sana. Mr enterografi iste doktordan normal mr çektirme çünkü boşuna girmiş olursun.

Tıp fakültesine gitsen daha iyi olur yoksa uğraşıp duracaksın. Artık sağlık için biraz para harcaman gerekiyor gittiği yere kadar götür bu işi iyileşmek için.

@AsilTÜRK kolon iste doktordan ve inen kolon çıkan kolon sigmoid kolon ve çekumdan biyopsi alsın. Böylelikle kalın bağırsağında iltihap ve mukoza varsa kortizon tedavisine başlayabilir biraz kendine gelirsin.

Endoskopi yapmasının sebebi tomografiyi yorumlayan doktor işlem yapılmasını söylemiş o yüzden yazdı sana. Mr enterografi iste doktordan normal mr çektirme çünkü boşuna girmiş olursun.

Tıp fakültesine gitsen daha iyi olur yoksa uğraşıp duracaksın. Artık sağlık için biraz para harcaman gerekiyor gittiği yere kadar götür bu işi iyileşmek için.

Hocam zaten bu attığım tomografi başka hastanenin dün de farklı bir hocaya baktırdım olumsuz bir şey var dedi ama anlamadım tekrar bakılması için mr enterografi çektir dedi randevusunu aldım bende mayıs sonuna tarih verildi ama erkene çekmeye çalışıyorum Bilkent'te bir tanıdık var. Hocam tıptan ücretli randevu bile alamıyorum orası için de biriyle konuştum ama doktorlar hep dolu diyor anlamadığım bir şekilde. Hocam bir de diyete devam etmeme gerek var mı? Son 2 haftadır sabahları olan ağrı artık gün boyuna yayıldı sürekli ağrı oluyor kasık bölgesinde. Diyetin hiç faydasını görmüyor gibiyim.

@QuaJiHuan

@AsilTÜRK sana Discord yazayım oradan konuşalım bir konuyu toplayıp ilerleyen zamanlarda ne yapman gerektiğinin notunu al ve süreçlere hazırlıklı başla çünkü hem mental olarak hem de beden olarak mücadele etmen gereken döneme girdin artık.

Doktorlar sorun olduğunu artık kendileri de görüp onaylamaya başladılar.
Discord adını adıyorum nykscynbleeunike ekle konuşayım anlatayım sana detaylı şekilde. Ekleyince yazarsın.

Son düzenleme:
@AsilTÜRK sana Discord yazayım oradan konuşalım bir konuyu toplayıp ilerleyen zamanlarda ne yapman gerektiğinin notunu al ve süreçlere hazırlıklı başla çünkü hem mental olarak hem de beden olarak mücadele etmen gereken döneme girdin artık.

Doktorlar sorun olduğunu artık kendileri de görüp onaylamaya başladılar.
Discord adını adıyorum nykscynbleeunike ekle konuşayım anlatayım sana detaylı şekilde. Ekleyince yazarsın.

Hocam ekledim teşekkür ederim.

Yeni konular

Geri
Yukarı