[İddia] Hava kuvvetleri, ABD ile BLOK-70 F-16'ların satın alınması ve mevcut filonun yenilenmesi için görüşüyor

Kafaya bak. Sen Toyota bayisine gidip 2021 model Toyota Corolla aldığında, sana 1970 model Corolla mı satıyorlar? Sana 1970 model Corolla'nın teknolojisini ve altyapısını mı satıyorlar?
Bakın bütün yazdıklarınıza katılıyorum. Ancak üstten konuşmamayı öğrenmeniz gerekiyor gibi duruyor. Zaten orada da belirttim. Revize edilmiş olarak başka ülkelerde kullanılıyor diye. Mesajımın belli bir kısmını alarak neden ithamda bulunuyorsunuz? Kaldı ki ABD gibi bir ülke kendi filosunda kullandığı bir uçağı kolay kolay başka bir ülkeye satmaz. Sadece mesajınızın bu kısmına biraz sinirlendim kusuruma bakmayın. @SideWinder hocam gibi bilgilendirici bir şekilde cevap verebilirdiniz.

Zaten 1-2 yıldır verilmeyen F-35'lerin yerine bulunacak çözümlerin içinde geçen bir ihtimaldi.

Bence pek de fena sayılmaz. Yunan F-16'larına eşdeğer olacağız bu durumda. Yine dogfight'larda karşı karşıya geleceğiz anlaşılan.

@SideWinder hocam, bildiğim kadarıyla filomuzdaki en yeni uçaklar 9-10 yıllık F-16 Block 50+ ve 52+'lar diye biliyorum. Hatam varsa affola. Sorum ise bu en yeni versiyonlardan kaç tane vardır ?

@SideWinder hocam, bildiğim kadarıyla filomuzdaki en yeni uçaklar 9-10 yıllık F-16 Block 50+ ve 52+'lar diye biliyorum. Hatam varsa affola. Sorum ise bu en yeni versiyonlardan kaç tane vardır ?

Kategori olarak sayılar bilinmiyor. Toplam üretilen ve teslim edilen F-15 sayısı biliniyor sadece.

Ancak daha derin bir bilgisi olan varsa, bizi de aydınlatırsa çok iyi olur. :)

Okuduğum Amerikan kaynaklarına göre Türkiye'nin Viper F-16 isteği ve 80 adet kadar mevcut F-16'nın Viper modernizasyon isteği doğrulanmış ve Amerika Dışişleri Bakanlığına ulaşmış.

Dışişleri Bakanlığından sonra iş kongreye gidecek tabii ki. Kongre'den artık 1 ay içinde red ya da olumlu cevap çıkar. Kongrenin Türkiye'ye çok sempatik bakmadığını da düşünürsek kararı merakla bekliyorum.

Bir diğer beklentim de red kararı çıkarsa Türkiye'nin nereye doğru yöneleceği...

Yüksek ihtimal SU-57 almak için Rusya'yla görüşmeye başlamak için bu talepte bulundular. Hani F-16'yı bile vermediniz biz de Rusya'dan aldık tarzından.

Yüksek ihtimal SU-57 almak için Rusya'yla görüşmeye başlamak için bu talepte bulundular. Hani F-16'yı bile vermediniz biz de Rusya'dan aldık tarzından.
Rusya veya Çin'den uçak almaz zaten sıkıntıda olan işleri da sıkıntıya sokmaktan başka hiçbir işe yaramaz.
Altyapı, personel eğitimi, mühimmatlar, alışık olduğumuzdan tamamen daha farklı bir ekol ve bunlar harcanacak paralar.

Rusya ve Çin'den uçak almak demek kaş yapayım derken kafa koparmak ile eşdeğer.

Ya F-16 Block 70 alınacak yada Hürjet ve TF-X'e yönelinecek başka bir seçenek yok.
Rusya veya Çin'e harcanacak paralı da buralara harcamak hepsinden daha mantıklı. Özellikle Rusya gibi bir çok yerde karşı karşıya olduğumuz tabir-i caizse ilişkilerin ''ipe un sermek'' düzeyinde olduğu bir ülkeden uçak almanın da mantıklı bir yanı yok.
(Eurofighter'ı dener miyiz bilemiyorum.)

Çok açık ve net bir şekilde Rusya'dan veya Çin'den uçak alınmaz.

Sanmıyorum. Ayrıca buna bir göz atın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bize Su-57 vermezler hem.

Sanmıyorum. Ayrıca buna bir göz atın:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bize Su-57 vermezler hem.

Su 57'yi Rusya daha kendisi için üretemiyor bize satamaz. Zaten onların bize teklifi su 35. Ortak üretim harici su57 almak pek mümkün değil. Ortak üretimin de pek bir anlamı yok zaten su57'yi bekleyene kadar mmu büyük ölçüde tamamlanır.

Bir de yanlış hatırlamıyorsam su 35 hava üstünlüğü uçağı. Bize emektar f4'lerin de yerini dolduracak bir şeyler lazım.

Ülkemizin Su-57'ye ihtiyacı yok, zaten SU-57 tam bir bataklık, içine giren batıyor, ya da her yeri çamur olarak çıkıyor, Rusya hala motor sorununu çözemedi, SU-34 veya SU-35 deseler en azından mantıklı bir saçmalama olur. Keşke bize F15-E satsalar F16-V yerine, ama imkansız gibi bir şey. F16-V'yi de reddetme olasılıkları yüksek.

Geri
Yukarı