İki Bayram Arası Neden Düğün Olmaz?

Makaleler
7
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Havacılık Sektörü
Profil Kapağı
1522248089
Hep duyarız, "İki bayram arası düğün mü olur muş daha neler" diye. Hatta özellikle İslamiyet'e aykırı olduğu ve haram olduğuna inanılır. Halbuki bu inanışın İslamiyet'le uzaktan yakından hiçbir alakası yoktur. Bu inanış İslamiyet öncesi Arap yarımadasındaki "cahiliye" döneminden gelen bir inanıştır. Ramazan ayından sonra Şevval ayı gelir. Bu dönemde Şevval ayında Arap yarımadasında büyük bir salgın yaşanmıştır. Bu salgın sonucunda birçok insan ölünce bu bölgede Şevval ayı uğursuz olarak kabul edilmiştir. Bu dönemden gelen alışkanlıklar yanlışlıkla İslam inancıyla karıştırılmış ve günümüze kadar gelmiştir. Düğün yapmanın hiçbir tarih veya saat kısıtlaması normalde bulunmamaktadır. Hatta bu konu ile ilgili güvenilir bir kaynak olan(!) Diyanet İşleri başkanlığından da açıklama yapılmıştır. Fakat yine de anadoluda hala bu inanca sahip insanların sayısı az değildir.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu inanışa göre hiçbir zaman düğün olmaz o zaman.

53B99AAA-F4E7-4BB2-A613-9715B0745143.jpeg

Konunun felsefeyle alakasını çözemedim ama yine de yorum yapacağım.

2 bayram diye geçen olay cuma namazı ile ramazan, kurban bayramı arası. Bayramların 1. gününün akşam namazı saatleri kabul ediliyor. Ramazan veya kurban bayramının günü cuma gününe denk gelirse, cuma namazı ile akşam namazı arasında ''düğün olmaz'' deniyor.

Böyle bir tesadüf zaten sık yaşanmaz. Yaşansa da aralık olarak 10 saat bile sürmez. Ben söylenene, nereden geldiğine, dini midir kültür müdür olduğunda bakmıyorum, yapıp yapmamak kişiye kalmıştır orası da çok umurumda değil ancak madem bahsediyoruz, kafaları bulandırmadan, farazi bilgileri katmadan doğrusunu konuşalım.

Neyse, bugünlük de amme hizmetimizi yaptığımıza göre yatmaya gidebilirim artık.

Harcanıyor burada arkadaş.

Inanmasaniz da saygi duymak zorundasiniz, cunku ben inaniyorum.
Herkesin inancı kendinedir zaten. Saygı duyulması gerekli bence.
Başka bir söze gerek yok, kendiniz sormuş ve cevabını vermişsiniz. Bir de bununla kalsa iyi daha o kadar saçmalık var ki saymaya kalksak 1 haftayı bulur. 😂
Neler var neler:) Hatta bazı pagan gelenekleri bile karışmış durumda zaten:)
Konunun felsefeyle alakasını çözemedim ama yine de yorum yapacağım.
Aylardır hatta yıllardır Technopat'ta dini içerikli konular felsefe bölümüne açılır. Malum din kültürü başlığımız bulunmadığından felsefe başlığı kullanılıyor. Çok şaşırmamak gerek böyle şeylere:)
2 bayram diye geçen olay cuma namazı ile ramazan, kurban bayramı arası. Bayramların 1. gününün akşam namazı saatleri kabul ediliyor. Ramazan veya kurban bayramının günü cuma gününe denk gelirse, cuma namazı ile akşam namazı arasında ''düğün olmaz'' deniyor.
Ne böyle bir şey duydum ne de karşılaştım. Anadoluda nereye gidersen sorarsan sor, iki bayram bildiğin iki bayramdır. Yok namaz şuna denk geldi oruç şuraya gitti gibi bir şey yoktur. Diyanetin sayfasında bile böyle bir şeyden bahsetmiyor. Ramazan ve kurban bayramları arasında bahsedilen Şevval ayıdır bu. Verdiğim linkte de namazla ilgili bir şeyden bahsetmiyor. "Şartlar ve imkânlar müsait olduğu zaman senenin bütün günlerinde ve günün her saatinde düğün yapılabilir, nikâh kıyılabilir." açıkça belirtmiş. Hiç namazdan bahsetmemiş.
Ben söylenene, nereden geldiğine, dini midir kültür müdür olduğunda bakmıyorum, yapıp yapmamak kişiye kalmıştır orası da çok umurumda değil ancak madem bahsediyoruz, kafaları bulandırmadan, farazi bilgileri katmadan doğrusunu konuşalım.
Kafa bulandırmak veya farazi bilgi dediğin şeyler hem diyanetin sayfasında hem de diğer bütün sayfalarda ortak şekilde yazılıyor. Bence senin verdiğin bilgi kafa bulandırıyor sadece. Doğrusunu konuşmak gerekiyorsa eğer doğru kaynaklara bakmak ve okumak gerekir.
Neyse, bugünlük de amme hizmetimizi yaptığımıza göre yatmaya gidebilirim artık.
Amme hizmeti mi?
Tersten gidersen yine yapamıyorsun aynen:) Fakat asıl bahsedilen arada kalan Şevval ayı burada:)

Kış ayları için herkesin sıkı sıkıya uyduğu ve düğün yapanları kınadığı ancak yaz aylarında kimsenin aklına bile gelmeyen olay.
Bahane için güzel bir taktik. Bir de sanırım bir kız babası uydurdu bunu, erkekler altın yüzük takması caiz değilmiş🤣 Valla güzel taktik helal olsun, masraftan yırtmış:)

Geri
Yukarı