İlk defa konsol alacak olan biri Xbox Series S mi PS5 mi almalı?

Hayatımda hiç oyun konsolu satın almadım. Günlerdir PS5 videolarını ve gameplay videolarını izliyordum. İnternet kafelerde PS5 ile GTA 5 vesaire oynuyordum ama PC'deki herhangi bir oyunu oynarkenki uzun oturuş ve zevki konsolla oynarken pek alamadım. Aylarca çalışıp PS 5 almak yerine, daha düşük bütçe ile Xbox Series S alıp 1 sene kullanıp eğer konsolda oyun oynamaya alışırsam mı PS5 almalıyım sizce? Yoksa sonuçta sarar diye düşünerek direkt PS5 mi almalıyım? Ayrıca internetten ikinci el PS 5 ilanlarına pek güvenemiyorum. 10binlerce para verip hoşuma gitmez, sarmaz veya GTA dışında oyun sarmaz gibi bir düşünceye kapıldım. Hikayeli oyunları pek beğenmiyorum. GTA'da dahi Free roam serbest dolaşıyordum. Sizce ne yapmalıyım? İlk defa konsol alacak olan birine ne önerirsiniz? Siz ilk konsolunuzu en üst segmentten mi aldınız yoksa düşük seviyeli alıp ileri süreçte beğenirsem değiştiririm gibi düşünerek mi aldınız?

Hocam birkaç ay önce bende sizinle aynı şeyleri düşünüyordum. Yaklaşık 1 ay boyunca araştırdım. En sonunda ilk konsolum olan PS5'i aldım. Aslında ilk başlarda hep Series S düşünüyordum. Daha sonra dedimki bu kadar para vereceğim iyi performans alayım dedim ve tercihimi Series X olarak değiştirdim. Almadan birkaç gün önce yine PS5 aklıma takıldı. İki konsolunda oyun kütüphanesini detaylıca inceledim. Baktığımda Xbox alırsam sadece Forza ve MFS için alacağımı anladım. Tabii ki bu kişiden kişiye değişir. İlk konsolum olduğundan PlayStation kütüphanesindeki hiçbir oyunu bilmiyordum. Yani ne hikayeli ne Online hiçbiri ile ilgili bilgim yoktu. Biraz daha araştırdım oyunlarla ilgili birkaç video izledim ve en sonunda PS5 aldım. Şu anda hiç pişman değilim. İyi ki PS5 almışım diyorum.

Hocam birkaç ay önce bende sizinle aynı şeyleri düşünüyordum. Yaklaşık 1 ay boyunca araştırdım. En sonunda ilk konsolum olan PS5'i aldım. Aslında ilk başlarda hep Series S düşünüyordum. Daha sonra dedimki bu kadar para vereceğim iyi performans alayım dedim ve tercihimi Series X olarak değiştirdim. Almadan birkaç gün önce yine PS5 aklıma takıldı. İki konsolunda oyun kütüphanesini detaylıca inceledim. Baktığımda Xbox alırsam sadece Forza ve MFS için alacağımı anladım. Tabii ki bu kişiden kişiye değişir. İlk konsolum olduğundan PlayStation kütüphanesindeki hiçbir oyunu bilmiyordum. Yani ne hikayeli ne Online hiçbiri ile ilgili bilgim yoktu. Biraz daha araştırdım oyunlarla ilgili birkaç video izledim ve en sonunda PS5 aldım. Şu anda hiç pişman değilim. İyi ki PS5 almışım diyorum.

Hocam PS4'üm olduğundan zaten benim gibilerin direk Xbox hayali çöpe gidiyor. PS5 Pro çıkınca ben almayı düşünüyorum. İnşallah yeni iPhone misali indirim yerine 2-3 kat zam gelmez.

Hocam PS4'üm olduğundan zaten benim gibilerin direk Xbox hayali çöpe gidiyor. PS5 Pro çıkınca ben almayı düşünüyorum. İnşallah yeni iPhone misali indirim yerine 2-3 kat zam gelmez.

Hocam PS5 Pro dediğiniz modelin çıkış tarihi ne zaman?

Hocam GTA 5 denen oyun günümüz AAA oyunlarından birazcık daha az güç isteyen bir oyun. 2000 liraya PS3 alıp da oynayabilirsiniz. 2013'te ilk konsolum PS3'tü ve çatır çatır oynatıyordu.

Hocam PS kafede PS4'te dahi GTA 5'te çizgi çizgi grafikler ve ara ara kasma oluyordu. Sizin PS3'te nasıl çatır çatır oynatıyor, şaşırdım.

Hocam PS5 Pro beklenmez. Zaten PS5 güzel bir cihazken Pro bekleyip ne yapacaksınızki. Anladığım kadarıyla indirim geleceğini düşünüyorsunuz ama bence indirim gelmeyeceği belli. PS5 Pro çıkana kadar döviz kuru yüksleebilir ve vergilerle birlikte çıkış fiyatı epey bir tuzlu olur. Yine de PS5 Pro almak isterseniz şimdi PS5 alıp ileride satıp PS5 Pro almak en mantıklı şey.

Hocam PS5 Pro beklenmez. Zaten PS5 güzel bir cihazken Pro bekleyip ne yapacaksınızki. Anladığım kadarıyla indirim geleceğini düşünüyorsunuz ama bence indirim gelmeyeceği belli. PS5 Pro çıkana kadar döviz kuru yüksleebilir ve vergilerle birlikte çıkış fiyatı epey bir tuzlu olur. Yine de PS5 Pro almak isterseniz şimdi PS5 alıp ileride satıp PS5 Pro almak en mantıklı şey.

Hocam 5 bin liralık fark Ailem zaten 5 ay geç alacaklarsa pek umursamaz gibi. Zaten sene sonu gelecek cihaz. O gelene kadar PS5 alamam gibi.

Yazınız için teşekkürler. Hocam Ekim ayı zamanları almayı düşünüyorum da, ithalatçı garantili veya Avrupa'dan alınmış sıfır kapalı kutu PS5'lere güvenip alınabilir mi? Ayrıca PUBG, Fortnite, Warzone gibi oyunlara klavye mouse bağlanıyor mu?

Yazınız için teşekkürler. Hocam Ekim ayı zamanları almayı düşünüyorum da, ithalatçı garantili veya Avrupa'dan alınmış sıfır kapalı kutu PS5'lere güvenip alınabilir mi? Ayrıca PUBG, Fortnite, Warzone gibi oyunlara klavye mouse bağlanıyor mu?
Bence avrupadan alınmış sıfır kapalı kutu en mantıklısı.Klavye mouse hiç denemedim ama oluyor diye biliyorum.

Hocam 5 bin liralık fark Ailem zaten 5 ay geç alacaklarsa pek umursamaz gibi. Zaten sene sonu gelecek cihaz. O gelene kadar PS5 alamam gibi.
Bu sene sonunda çıkacağını pek sanmam.Slim model çıkabilir ama pro çıkmaz bence.

Ps5'te geriye dönük uyumluluk aşırı kısıtlı, quick resume özelliği yok, oyunlar Xbox'a göre daha pahalı, kontorülcü Xbox kadar ergonomik değil. Xbox'ın exculesive oyunları PS5'e göre kötü, kontrolcüsü dualsense kadar teknolojik değil, M2 SSD takılmıyor. Ben bu kriterlere bakarak karar verdim ve Xbox Series S aldım.

Geri
Yukarı