İmam Hatip lisesine gitmek mantıklı mı?

İnsanları yobaz olmaya teşvik ediyor ve sonucunda Atatürk düşmanı olup çıkıyor. Bu amacından sapmış okullarda, gerçekten beyin yıkamadan, doğru bilgiler anlattıklarını sananlardansın galiba. İleride seni çok kullanıp atarlar.

Evet evet anladım sizi...
Yahu sana hangi okulda diğer dinleri öğretiyorlar acaba? Bir söylesene kişinin dinini öğrenmjesi neden kötü?
Bunun aynısını hristiyanlar da yapıyor ve sorun yok. Ama iş bize gelince yobaz oluyorsun!

İyi bir İHL'ye giden birisi direkt ilahiyatçı olmuyor.

1615797750685.png

Cerrahpaşa dışında tıpa gidenlerin puanı da yüksekti ama Denizli'yi seçtiler, ekonomik neden. Çünkü abiside geçen sene bizim okuldan tıpa gitti. Tek maş ile 2 çocuğu tıp okutmak zor.

İnsanları yobaz olmaya teşvik ediyor ve sonucunda Atatürk düşmanı olup çıkıyor. Bu amacından sapmış okullarda, gerçekten beyin yıkamadan, doğru bilgiler anlattıklarını sananlardansın galiba. İleride seni çok kullanıp atarlar.
Cidden komiksiniz. Hayatınızı imam hatipte geçirdiniz de böyle konuşuyorsunuz sanırsam. Ekstra dini dersler alınca insanlara yobaz denmez. Asıl bunu yapıp bilip bilmeden insanlara, okullara yobaz diyenlere yobaz denir. Yobazın kelime anlamını bilmiyorsun galiba.

Sen imam hatip okullarını 7/24 namaz kılıp öğrencileri Atatürk düşmanı ilan eden okullardan sanıyorsun galiba. Bende imam hatipte okudum uzun bir süre ve orada ki hocalar müdürler senden benden fazla Atatürkü sevip sayıyordu. O zamanın tarih dersindeydi galiba sürekli Atatürkten bahsediliyordu yaptığı şeylerden bahsediliyordu.

Tüm özel günlerde Atatürk anılıyordu. Çocuklar Atatürke şiir yazıp okuyorlardı. Saygı duruşuna geçiyorlardı. Hocalar belirli günlerde Atatürkün gençliğe hitabesini okutuyordu. Sınıflara öğrencilerin yaptığı Atatürk resimleri bayraklarını koyup süslüyorlardı. Müdürler öğretmenler özel günlerde kürsüde Atatürkten ve onun ne kadar şanlı bir insan olduğundan bahsediyordu.

Ben bu imam hatipte okudum belli bir süre. Ve imam hatipte senin sandığın gibi yobaz değil insan yetiştiriyorlar. En büyük yobazlık önyargıdır bence. Bilip bilmeden konuşmayın bence bir daha.

Ayrıca sananlardan değil deneyim edenlerdenim. Sana da tavsiye ederim bilip bilmeden değil de deneyim ederek önyargısız şekilde konuşmayı.

Okuluna göre değişir.
Sanmıyorum. İmam-hatip'de mühendisin meslek hayatında, üniversite hayatında ve üniversite sınavında sorumlu olmayacağı tonla ders ekleniyor. Gereksiz veya saçma dersler demiyorum, mühendislik alanında kullanılmayacak dersler diyorum. Sınavda sorumlu tutulmayacak dersler diyorum. Bu yüzden fen lisesi, anadolu lisesi öğrencilerine göre zorlanır öğrenci. Anadolu/fen liselerinde seçmeli dersler bile matematik/fen seçiliyor. Çok daha fazla sayısal ders gösteriliyor ve bu derslere çalışmak için daha fazla zamanı kalıyor, hadis gibi derslere çalışmasına gerek olmadığı için.

@Megaton o resim ne alaka anlamadım. Eğer öğrenci lise sınavından 480-490 puan alıyorsa zaten bu çocuk fazlasıyla çalışkan bir öğrencidir. Belirli bir düzeyin üstünde demektir.

Sanmıyorum. İmam-hatip'de mühendisin meslek hayatında, üniversite hayatında ve üniversite sınavında sorumlu olmayacağı tonla ders ekleniyor. Gereksiz veya saçma dersler demiyorum, mühendislik alanında kullanılmayacak dersler diyorum. Sınavda sorumlu tutulmayacak dersler diyorum. Bu yüzden fen lisesi, anadolu lisesi öğrencilerine göre zorlanır öğrenci. Anadolu/fen liselerinde seçmeli dersler bile matematik/fen seçiliyor. Çok daha fazla sayısal ders gösteriliyor ve bu derslere çalışmak için daha fazla zamanı kalıyor, hadis gibi derslere çalışmasına gerek olmadığı için.

Açıkçası niteliksiz bir okulda ikisinin de bir önemi olacağını sanmıyorum. İyi bir geleceğin olsun istiyorsan, belirli bir seviyenin üstündeki okulları hedeflemen gerekiyor. Bunun yanında bu iyi okulların çoğu (AND, Fen, İHL) YKS'yi takmayabiliyor, yani 12. sınıfta sanki sınav yokmuş gibi ders işleyebiliyor hocalar.

Roket yarışmasına katılan bir ekibe birkaç konuda destek olmuştum geçen sene, aralarından İHL'liler de vardı. Hem sınava hazırlanıp hem de yarışmaya katılmışlardı, iyi de üniversitelere yerleştiler.

@Megaton o resim ne alaka anlamadım. Eğer öğrenci lise sınavından 480-490 puan alıyorsa zaten bu çocuk fazlasıyla çalışkan bir öğrencidir. Belirli biz düzeyin üstünde demektir.

Sabahtan beri dediğim şey de bu aslında. Sen belirli bir seviyenin üstündeysen ve çalışkansan, başarabiliyorsun.

Sabahtan beri dediğim şey de bu aslında. Sen belirli bir seviyenin üstündeysen ve çalışkansan, başarabiliyorsun.
Olay tamamen bu zaten. Hepsi öğrencide bitiyor. Oturup çalışırsan kazanırsın, bu kadar. Benim demek istediğim fen lisesinden tıp hedefleyip ona göre çalışmak daha rahat olur tarzı bir şeydi. Sonuçta çok daha fazla sayısal dersi göreceksin, eve gidince çalışman, kafa yorman gereken ağır dini dersler olmayacak.

Olay tamamen bu zaten. Hepsi öğrencide bitiyor. Oturup çalışırsan kazanırsın, bu kadar. Benim demek istediğim fen lisesinden tıp hedefleyip ona göre çalışmak daha rahat olur tarzı bir şeydi. Sonuçta çok daha fazla fen dersi göreceksin, eve gidince çalışman, kafa yoran gereken ağır dini dersler olmayacak.

Fen liselerinde de şöyle sıkıntılar var işte: Yukarıda da dediğim gibi, mesela aynı ortaokulu bitirip, Atatürk Fen'e geçen arkadaşlarımın çoğu bir sene mezuna kaldı, çünkü okul cidden sınavı ciddiye almamıştı. Ben de şaşırmıştım ilk başta, ancak durum böyle. Bu nedenle taban puanlar kadar yerleştirme sonuçlarına da bakmak gerekiyor, direkt İHL/AND/Fen diye ayırmak yanıltır.

Ki zaten bu dediklerim çalışkan bir öğrenci için.

@SideWinder bu işin politik kısmı da var. Şurada 20-30 yıl önce kapalı kadınlar işe alınmıyordu, torpille bile. Önemli yerlerdeki insanlar dini ibadetlerini gizliyordu, kendim gördüm bunları. Çocukları farklı isimler bile kullanıyordu bazı dini eğitim veren kişilerin yanında. Devran şimdi nasıl bir anda tersine döndüyse, imam-hatipler nasıl bir anda hükümetin gözdesi olduysa 5 yıl sonra tam tersi de olabilir. Bu ülkenin sağı solu belli olmaz. Din hep bu coğrafyanın aşil tendonu oldu ve olacak. Ben çok iyi olsa bile imam-hatip tercih etmezdim.

Yeni konular

Geri
Yukarı