IMEI numarası nedir?

Yer
İstanbul/Ataşehir
Cihazla ilgili yaşadığım bir sorundan ötürü Samsung desteğini aramıştım.
Garanti sürecini sorgulamak için cihazın IMEI numarasını istedi temsilci.
Ben de verdim ve garantinin ne kadar kaldığını öğrendim.

Fakat konuşma sonunda IMEI numarasının yurt dışı paylaşımını ister misiniz tarzında bir soru sordu. Ben de hayır dedim, daha sonra başka bir temsilciyi tekrar arayarak öğrendim bu soruyu.
Kampanyalardan vs. haberdar olmak için cihaza mesaj falan geliyor dedi.

Üretim yeri Güney Kore olduğu için bu IMEI numarası üzerinden mesaj gönderimi yapılıyormuş sanırım. Bu IMEI numarasını vermemin benim açımdan tehlikeli bir yanı var mıdır? Gerçi bu gelen soruya hayır demiştim ama yine de Sosyal'e sorayım istedim.

IMEI numarası telefonunuzun uluslararası kimliğidir ve her yerde bu geçerlidir. Hattınızı kullanabilmeniz için bu numaranın yasal yollarla kaydedilmesi gerekli.
Bu IMEI numarasını vermemin benim açımdan tehlikeli bir yanı var mıdır?
Evet. Mesela bu IMEI numarasını başka telefona klonlarlarsa bir müddet sonra iki telefonu da devre dışı bırakabilir. Bizim başımıza geldi ve telefon adeta çöp oldu. 🙁 Fakat üretici temsilcisi gibi yerlere IMEI numarasını vermek güvenli.

Son düzenleme:
IMEI, Türkçe: Uluslararası mobil cihaz kodu. Her bir GSM telefon cihazına üretim aşamasında IMEI numarası yüklenmektedir. IMEI numarası her bir cihazın kimlik numarası olup tek ve benzersizdir ve 15 haneden oluşur. Kaynak:Vikipedi
'Alıntıdır'.

IMEI numarası cihaz kimliklerinden biri. Mobil hattınızı kullanabilmeniz için o numaranın kullanılacağı ülke yasaları içinde kaydedilmesi gerekiyor. Ülkemizde 2021 için bu bedel 2006,20 TL.
Paylaşmanız riskli olabilir.

IMEI numarası telefonunuzun uluslararası kimliğidir ve her yerde bu geçerlidir. Hattınızı kullanabilmeniz için bu numaranın yasal yollarla kaydedilmesi gerekli.

Evet. Mesela bu IMEI numarasını başka telefona klonlarlarsa bir müddet sonra iki telefonu da devre dışı bırakabilir. Bizim başımıza geldi ve telefon adeta çöp oldu. 🙁 Fakat üretici temsilcisi gibi yerlere IMEI numarasını vermek güvenli.

Benim IMEI numarasını verdiğim yer şu telefon numarası üzerindeki bir Samsung temsilcisiydi.
Garanti sorgulaması için bunu öğrenmeleri gerekiyormuş.
Bende yine bir soru işareti oluştu, acaba bir şey olur mu diye.
Aradığım numara buydu.
Bir sorun olur mu?
Ayrıca kurumsal yazıyordu sitede ama, benimle ilgilendiler. Pek anlayamadım o kısmı.

0850 2010 222

Son düzenleme:
Benim IMEI numarasını verdiğim yer şu telefon numarası üzerindeki bir Samsung temsilcisiydi.
Garanti sorgulaması için bunu öğrenmeleri gerekiyormuş.
Bende yine bir soru işareti oluştu, acaba bir şey olur mu diye.
Aradığım numara buydu.
Bir sorun olur mu?
Ayrıca kurumsal yazıyordu sitede ama, benimle ilgilendiler. Pek anlayamadım o kısmı.

0850 2010 222
Olmaz, merak etmeyin.

Geri
Yukarı