İnanç vergisi olmalı mı?

İnanç vergi olmalı mı?

• Oy verenlerin toplamı
    152
Hiç kullanmayacak olman, vergi vermemen gerektiği anlamına gelmez. Vergi ülkenin tamamının gelişmesi içindir. Sadece senin bölgen veya bir başkasının bölgesinin gelişmesi için değil. Verdiğin vergi doğuda bir okula da dönüşebilir, batı da bir köprüye de. Ülkelerin tamamının gelişmesi için önce belirli şehirlerin gelişip, metropol haline gelmesi, sanayi, bilim ve turizmi kendine çekmelidir. Sonrasında buralardaki gelişmeleri diğer şehirlere yansıtabilir. Hadi aynı anda 81 tane şehri ve ona bağlı yüzlerce ilçeyi geliştirelim! Ne kadar mantıklı değil mi?

Mantıklı konuşmuşsun fakat ülkemize bakarsan vergi verdiğimiz halde hala gelişmeyen onlarca şehrimiz var. Okulu, üniversitesi, yurdu, yolu ıvırı zıvırı olmayan şehirler. Bunu nasıl açıklıyorsunuz peki? Senin Rize'ye yaptığın havaalanına kaç kişi inecek? Yararı olmayan yatırımlara vergi verip yaptırsan neye yarar? Senden benden gidiyor.

Konu olarak dine ve inanca değinmek istemiyorum. Özel bir konu. "Her koyun kendi bacağından asılır" şeklinde yorumluyorum çünkü.

*Fakat ülkemizde haksızlığın zirvesi yaşanırken. Sen hiç kullanmadığın yola, köprüye, havaalanına, ona, buna, şuna vergi ödüyorken buna takılmamız bence saçma. İnsanlardan vergi almak onları fakirleştirirken adaletin sağlanmasını nasıl bekliyorsunuz?
Şunlar varken buna takılman gibi bir mantık yanlış. Adaletsiz bir durum varsa büyüğü küçüğü olmaz. Vergilerin gereksiz bir şekilde harcandığını siyasi partiler dile getiriyor ama muhalefet, dinci kesim kızmasın diye bu tür konuları hiç dile getirmiyor.

Öncelikle ibadethaneleri normal şartlarda diyanet yapmaz sadece yönetimini üstlenir, hatta ibadethaneleri normal şartlarda devlette yapmaz. Günümüzde yaptırmıyor gibi dursalar da dolaylı yoldan yaptırtıyorlar. Hatta camileri Osmanlı'da da devlet yapmazdı, doğrudan şahıslar kendi paraları ile yaptırırdı. İbadethaneler hayrat ya da vakıf-dernek şeklindedir. Buradaki dernekten kastım çocuk istismarı olanlar gibi değil, varsa caminin altında akarları buralardan gelen para ve bağışların camii harcamaları için organize edilmesini sağlar.
Senin vergilerin ile sadece camii personelinin maaşları ödenir, bu konuda da nasıl ki benim vergim ile gitmediğim gençlik merkezinin tüm giderleri ödeniyor ise senin vergin ile de camii personelinin maaşı ödendiğinde fazla laf söylemeye gerek yok. Detaya inersek hepimiz kabile hayatına geçmek zorunda kalırız, o kadar müsrif harcamalar var ki camilere gidenin lafı kalmaz.
Camii sayısının bu kadar fazla olması konusunda ise ben de gereksiz görüyorum, cem evi ya da diğer ibadet haneler içinde belirttiğim gibi yaptırmak isteyen bir hayır sever topluluk varsa buyursun benzer şekilde yaptırsın, önünde siyasi bir baskı olsa da teknik olarak bir engel yok.

Öncelikle ibadethaneleri normal şartlarda diyanet yapmaz sadece yönetimini üstlenir, hatta ibadethaneleri normal şartlarda devlette yapmaz. Günümüzde yaptırmıyor gibi dursalar da dolaylı yoldan yaptırtıyorlar. Hatta camileri Osmanlı'da da devlet yapmazdı, doğrudan şahıslar kendi paraları ile yaptırırdı. İbadethaneler hayrat ya da vakıf-dernek şeklindedir. Buradaki dernekten kastım çocuk istismarı olanlar gibi değil, varsa caminin altında akarları buralardan gelen para ve bağışların camii harcamaları için organize edilmesini sağlar.
Senin vergilerin ile sadece camii personelinin maaşları ödenir, bu konuda da nasıl ki benim vergim ile gitmediğim gençlik merkezinin tüm giderleri ödeniyor ise senin vergin ile de camii personelinin maaşı ödendiğinde fazla laf söylemeye gerek yok. Detaya inersek hepimiz kabile hayatına geçmek zorunda kalırız, o kadar müsrif harcamalar var ki camilere gidenin lafı kalmaz.
Camii sayısının bu kadar fazla olması konusunda ise ben de gereksiz görüyorum, cem evi ya da diğer ibadet haneler içinde belirttiğim gibi yaptırmak isteyen bir hayır sever topluluk varsa buyursun benzer şekilde yaptırsın, önünde siyasi bir baskı olsa da teknik olarak bir engel yok.
Mantıklı bir yorum, teşekkürler👏

Zaten ülke vergiden boğuluyor. Aslında devletin cami falanda yapmaması lazım. Eskiden çoğu cami bağışlarla yapılıyordu şimdi kiliseyi bile camiye çevirmeye başladılar. İbadethaneleri devlet değil de şahıslar yapsa bu kadar çok cami olmaz. Zaten çoğu boş. Bizim mahallede bile 2 tane var ve ikisindeki adamların toplamı birinin yarısını doldurmuyor.

Screenshot_20220616-162236_Chrome.jpg

Kafa kafaya geliyor

Yol, gençlik merkezi, stadyum, müze, köprü gibi şeyler topluma yarar sağlayan hizmetler, ibadethaneler olmasa hiçbir şey fark etmez ama olacaksa gönüllülerin desteği ile olmalı. Ayrıca şehirlere aktarılan vergiler yönetmelikte şu şekilde;
1655386047465.png

Hayir. Vergilendirme bireylerin inanclari baz alinarak yapilamaz.
Hatta hicbir devlet kurumunun cenaze islemleri disinda hicbir islemi bireyin inanclarini sorgulayarak ya da dikkate alarak yapmamasi gerekir.
Laiklik bunu gerektirir.

Esas problem, devletin kasasindaki paranin neden onemli bolumunun dini fasilitelere harcandiginin sorgulanmiyor olmasi. Bu da yonetim bicimimiz, hukuksuzluk ve yolsuzluk ile alakali bir sorun, diger cogu problemin temelinde oldugu gibi bu isin de temelinde bu var.
Kimse cikip da "Haci siz bu parayi ne yaptiniz bir anlatin bize?" diye hesap soramiyor.

Geri
Yukarı