İngilizce neden dünyanın ana dili?

Evet.

Arapça zor değil bu arada.
Fransızca desen neyse. Çince'yi anlıyorum.
Bana niye "güldünüz" onu anlamadım. Ben sadece İngilizce'nin neden yayıldığıyla alakalı fikirlerimi belirttim. Anladığım kadarıyla İngilizce'yi sevmiyorsunuz, zaten ben de İngilizce kullanılmalıdır gibi bir ibare kullanmadım.

Sömürge diye aglamaya gerek yok. Yüz yıllar boyunca balkana hakim olup Türk kültürüne yada diline dair birşey bırakamamaya aglamak lazım :D Ayrıca ana dilimin İspanyolca ana dil seviyesinde de İngilizce bilsem şu dünyada iletişim kuramayacagım kimse kalmazdı ahh ahh

İngilizce dünyanın anadili değil. Dünyanın anadili olmayan en yakın dili denilebilir ama.

Bunun sebebi tabii ki Birleşik Krallığın Kuzey Amerika (buradan kastım Kanada değil tabii ki, Latin Amerika hariç kısım), Avustralya, Yeni Zelanda, Hindistan gibi ülkeleri sömürgesi haline getirmesidir. Sonrasında da ABD'nin büyük bir güç haline gelmesi İngilizceyi birçok ülkede eğitim sistemlerine dahil etmiştir. Bizde zorunlu derslerden olduğunu, ilkokul ikiden başlayıp üniversiteye kadar devam eden bir ders olduğunu hepimiz biliyoruz.

Bir de tabii medya kısmı var işin. İzlediğimiz filmler diziler Hollywood yapımı, dinlediğimiz müzik yine Amerika üretimi. Peki ya oyunlarımız :) Hep Amerikan oyunu bunlar. Bunların da etkisi büyük.

@333657 @TimoLoX @429905
Peki böyle olmasından rahatsızlık duyuyor musunuz? Yani ana dil olmasından.
Çünkü sömürgeyle yaydılar. Zaten 1900'lerin başlarında mı ne Fransızca lingua franca idi sanırım. Tam bilmiyorum ama.

Mesela Atatürk'ün ikinci yabancı dili Fransızca.
Bana niye "güldünüz" onu anlamadım. Ben sadece İngilizce'nin neden yayıldığıyla alakalı fikirlerimi belirttim. Anladığım kadarıyla İngilizce'yi sevmiyorsunuz, zaten ben de İngilizce kullanılmalıdır gibi bir ibare kullanmadım.
Hocam tamam da kavimler göçü ne alaka? O zaman İngilizce yoktu. İngilizce tarihi derin bir dil değil.

Hocam tamam da kavimler göçü ne alaka? O zaman İngilizce yoktu. İngilizce tarihi derin bir dil değil.
1655323672222.png

Vikipedi'den alıntı.

Dünyada etken olan devletlerin dili neyse kabul gören dil de o oluyor genelde. 19. yüzyıllara gittiğimizde Fransızcayı görüyoruz. Günümüzde de ABD ve İngiltere etken olduğundan İngilizce yüksek oranda kabul görmüş. Daha da değişmez bence, artık sistem oturmuş. Fransızca veya diğer dillere kıyasla çok daha iyi bir seçenek İngilizce bana kalırsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı