İngilizce "The" kullanımı

KİNG09

Hectopat
Arkadaşlar İngilizce öğrenmeye çalışıyorum zamanımın bir kısmını İngilizceye veriyorum. "The" kullanımı nasıl oluyor? Hep karıştırıyorum. Bilenler örnek ile açıklarsa sevinirim. Dualingo da hep hata yaptım "the" yüzünden. Herkese iyi günler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Arkadaşlar İngilizce öğrenmeye çalışıyorum zamanımın bir kısmını İngilizceye veriyorum. "The" kullanımı nasıl oluyor? Hep karıştırıyorum. Bilenler örnek ile açıklarsa sevinirim. Dualingo da hep hata yaptım "the" yüzünden. Herkese iyi günler.
The kullanımı pekiştirilen veya ana konusu olan özneyi belirtmek için kullanılır.

Örnek: Collector, demek yerine The Collector demek onu pekiştirmek anlamına geliyor.

İngilizce'de "the", -tekil veya çoğul- belirli bir isim için kullanılır.

"Elma istiyorum" derken eğer genel olarak elma kast ediliyorsa, yani herhangi bir elma olabilir anlamındaysa;
"I want apple" denir.
Diyelim ki birisi size bir elma ve bir armut gösterdi ve hangisini istediğinizi sordu. Önünüzdeki elmayı kast ederek "Elma istiyorum" diyeceğiniz için;
"I want the apple" denir.
Anlaşılır oldu mu? Daha fazla örnek verebilirim.

İngilizce'de "the", -tekil veya çoğul- belirli bir isim olduğunda kullanılır.

"Elma istiyorum" derken eğer genel olarak elmayı kast ediliyorsa, yani herhangi bir elma olabilir anlamındaysa;
"I want Apple" denir.
Diyelim ki birisi size bir elma ve bir armut gösterdi ve hangisini istediğinizi sordu. Önünüzdeki elmayı kast ederek "Elma istiyorum" diyeceğiniz için;
"I want the Apple" denir.
Anlaşılır oldu mu? Daha fazla örnek verebilirim.

Yani size bir seçim veya koşul sunulduğun da "the" kullanmak zorundasınız anladığım kadarıyla.

Yani size bir seçim veya koşul sunulduğun da "the" kullanmak zorundasınız anladığım kadarıyla.
Tek olan, genelde özel ismi belirtmek için de kullanılabilir.

Örneğin "The Pianist" adında film var, Türkçeye çevirirsek tabii ki normal Piyanist olur. Ama bir sürü piyanist var, bu bir sanatçının tanımı. Dünyadaki tüm piyanistleri kast etmek yerine filmdeki piyaniste odaklandıkları için "the" ekleniyor.

Yani cümlede ne gibi değişiklik oluyor mesela "We read the books" ile "We read books" arasında ne fark oluyor.
"We read the books" derseniz belirli bazı kitapları okuyorsunuz anlamına gelir.

Örneğin önünüzde birkaç kitap var ve kuzeninizle kitap okuyorsunuz. Anneniz gelip "Ne yapıyorsunuz çocuklar?" diye sorduğunda "We read the books, anneciğim" diyebilirsiniz. Kitap okuyoruz anlamına gelir.

Ancak We read books derseniz "normal hayatta kitap okuyan biri" olduğunuzu belirtmiş olursunuz. Yani sokak röportajı yapan biri size "Kitap okuyor musunuz?" diye sorarsa ancak bu cevabı verebilirsiniz.

Hayır, alakası bile yok. Siz verdiğim örneğin konusuna takılmayın. Belirli bir şeyin örneğini vermek için o tarz örnek kullandım.
Önünüze bir elma sunulduğunda, O SUNULAN elmayı kast ettiğiniz için belirli bir elmadan bahsetmiş olursunuz.

Genel olarak binalardan bahsederken belirli bir binayı kast etmediğiniz için;
"Binalar yıkılabilir" derken "Buildings can collapse" dersiniz.
Belirli bir binadan bahsederken -mesela yeni yapılmış bir bina hakkında konuşuyorsunuz-;
"The building can collapse" dersiniz. Belirli bir bina grubundan bahsedecekseniz çoğul eki getirin; "The buildings can collapse".

Hayır, alakası bile yok. Siz verdiğim örneğin konusuna takılmayın. Belirli bir şeyin örneğini vermek için o tarz örnek kullandım.
Önünüze bir elma sunulduğunda, O SUNULAN elmayı kast ettiğiniz için belirli bir elmadan bahsetmiş olursunuz.

Genel olarak binalardan bahsederken belirli bir binayı kast etmediğiniz için;
"Binalar yıkılabilir" derken "Buildings can collapse" dersiniz.
Belirli bir binadan bahsederken -mesela yeni yapılmış bir bina hakkında konuşuyorsunuz-;
"The Building can collapse" dersiniz. Belirli bir bina grubundan bahsedecekseniz çoğul eki getirin; "The buildings can collapse".

Şimdi daha iyi anladım teşekkür ederim.

Geri
Yukarı