İnsan kusurlu mu mükemmel mi?

Rab hariç herşey kusurludur.
İnsanın mükemmel yanları da var tabi ama bu gerçek kusurlu olmasını değiştirmiyor.

Rab hariç her şey kusurludur.
İnsanın mükemmel yanları da var tabi ama bu gerçek kusurlu olmasını değiştirmiyor.
Rab kusursuzsa neden beni bu dünyaya gönderip kötü bir hayat yaşamama neden olacak bir zihne sahip? Ben dünyaya gelmek için ne suç işledim?

Rab kusursuzsa neden beni bu dünyaya gönderip kötü bir hayat yaşamama neden olacak bir zihne sahip? Ben dünyaya gelmek için ne suç işledim?
Sana dini anlamda cevap vermeyeceğim
Birde dediğin şeyler birbiri ile çelişiyor
Rabbin kötü bir zihne sahip olduğunu nereden uydurdun.
Ayrıca kötü bir hayat yaşayabilirsin bende yaşıyorum.
Dini anlamda değil (bence her canlının bir yaratılış amacı var) belki sen birgün birine çok yardım edeceksin o vesile ile yaratılmış olabilirsin.

Sana dini anlamda cevap vermeyeceğim
Birde dediğin şeyler birbiri ile çelişiyor
Rabbin kötü bir zihne sahip olduğunu nereden uydurdun.
Ayrıca kötü bir hayat yaşayabilirsin bende yaşıyorum.
Dini anlamda değil (bence her canlının bir yaratılış amacı var) belki sen bir gün birine çok yardım edeceksin o vesile ile yaratılmış olabilirsin.
Başkasına yardım etmek için yaratılmam daha da saçma olurdu. Hizmetçi miyim ben? Dediklerim neden çelişiyor, açıklar mısın? Kötü bir zihne sahip olmasının sebebi o ifadeden önceki cümlede yazıyor.

Kusursuz diye bir şey yoktur. İnsanda diğer her şey gibi kusurludur. "Başlangıçta kusursuza yakın olan şeyler bile zamanla ( entropi ) kusurlu hale gelmek zorundadır. Bir döngü değil süreç olarak her şeyin gitgide daha fazla kusurlu olması gerekir"

Tabii ki yukarıda dediklerim bilim ile benim bakış açımın bir karışımı. Benimle ilgili olan kısma katılmasanızda bilimle ilgili olan konusunda kaçış yok.

Tanrı olasılıkları ve değişkenleri yaratır. Bunu anlayın sonra aciz bir sorgulama çabasına girin.
Kusursuz diye bir şey yoktur. İnsanda diğer her şey gibi kusurludur. "Başlangıçta kusursuza yakın olan şeyler bile zamanla ( entropi ) kusurlu hale gelmek zorundadır. Bir döngü değil süreç olarak her şeyin gitgide daha fazla kusurlu olması gerekir"
Tabii ki yukarıda dediklerim bilim ile benim bakış açımın bir karışımı. Benimle ilgili olan kısma katılmasanızda bilimle ilgili olan konusunda kaçış yok.
İnsanda kusurlu bir nokta göster? Hayır. Kusursuz bir nokta? Yine hayır.
İnsan mükemmel olsaydı "din" adı altında bir yaratıcıya, masallara inanmazdı.
İnsan hangi coğrafyada veya ne zaman evrimleşmiş olursa olsun bir yaratıcıya inanacak kadar mükemmel ama arada inançlara masal diyen kusurlular çıkıyor tabi onlar da evrimin eğlencesi oluyor.

Başkasına yardım etmek için yaratılmam daha da saçma olurdu. Hizmetçi miyim ben? Dediklerim neden çelişiyor, açıklar mısın? Kötü bir zihne sahip olmasının sebebi o ifadeden önceki cümlede yazıyor.

Tanrının seni neden yarattığını sadece tanrı bilebilir. Tanrıyı göremediğimiz için yoktur demek akıl ve mantık dışı bir yaklaşımdır. Tanrının olmadığına inanmakta bir inançtır, olduğuna inanmakta. Sonuçta var olup olmadığını bilmemiz imkansızdır. İnanıp inanmamak sana kalmış.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı