İnsanlar benimle konuşmuyor

Dostum inan ki okula başladığımdan beri sınıftaki kimse benimle konuşmuyor ama hiç kafana takma bir süre sonra onlar seninle konuşmaya çalışacaklar
Sınıftakileri anlamak çok zor hocam. 6-7 kişilik bir erkek grubu var, eskiden yanlarında olurdum genellikle konuşurdum. Hala ara sıra sohbet ediyorum ama bir tartışma olursa kimse objektif olmuyor. Tartışma devam ederse ailevi değerlere hakaret başlıyor.

Eğer mantıklı bir açıklaması yoksa sebebi kötü karma olabilir. Mesela ben çirkin olmadığım halde hiç sevgilim olmadı, ben bunun kötü karma ile ilgili olabileceğini düşünüyorum.

Bence sorun konuşmaya çalışman. Konuşmayı sevdiğin için insanlarla sohbet etmek istiyorsun. Söylediklerin belki güzel belki de değil. Ama bu amaçla konuştuğun için ister istemez karşındaki insanlara bu havayı veriyor olabilirsin. Sana yine boş konuşacak gözüyle bakıyor olabilirler. Sana tavsiyem onlar seninle konuşmadan konuşmaman olur. Konuşurken karşındaki kişilere söz hakkı vermeyi ve karşındaki insanın fikirlerini de sorarsan daha çok dikkate alınırsın. Uzun uzun konuşmaktansa kısa ve öz konuşman daha iyi olacaktır. Aklına gelen şeyleri hemen diline dökmemeye dikkat et. Bekleyip zamanında kullan. Konuşmak yerine karşındakileri dinlemeye bak. Bu onlara kendilerini daha değerli hissettikleri için seninle sohbet etmekten daha çok keyif alacaklardır.

Sınıftakileri anlamak çok zor hocam. 6-7 kişilik bir erkek grubu var, eskiden yanlarında olurdum genellikle konuşurdum. Hala ara sıra sohbet ediyorum ama bir tartışma olursa kimse objektif olmuyor. Tartışma devam ederse ailevi değerlere hakaret başlıyor.
İşte öyle insanlarla konuşmamanı tavsiye ederim

Sosyal karakterlisin ve sınırların var. Benzer biriyim ama yaşadığın sıkıntıları yaşamıyorum çünkü çevremi ona göre dizayn edebilme şansım oluyor.

1. wp grupları genelde kurulur ve 2 gün sonra hiçkimse yazmaz. standarttır, aksi bir durum varsa ortada herkesin ortak çıkarı vardır. bizim memlekette çok fazla insan ortak çıkarı olmadan kalabalığın içinde bulunmaz. onun yerine o kalabalıktan birkaç kişiyi yakınına alarak diğerlerinin arkasından konuşur.

2. anneler öyledir. aileler çoğu zaman heves kırabilir. çünkü herkesin mutluluk çizelgesi farklı. sadece hayatta kalma dürtüsüyle 50 sene yaşamış insanların "şuna para vereceğine karnını doyursaydın" demesi falan normal. ben mutluluğumu beni anlamayacak insanlarla paylaşmayı bıraktım.

3. benim de bulunduğum yerlerde hep davarlar, serseriler, boş yapanlar, şımarık sorumsuzlar oldu. fazlasıyla uyumlu bir insanım o kadar düşmemeye gayret ediyorum genelde. çeşit çeşit insan var en olabileceğine uyum sağlıyorum. tam anlamıyla sana göre birini bulmaya çalışmaktan vazgeç. çok yanlış insanlar olmadıktan sonra onları oldukları gibi kabul etmek ve uyum sağlamak lazım. onlar da sana belirli ölçülerde uyum sağlayacaktır.

4. konuşmanı azaltmaya çalış. kendini net bir şekilde izah etmek ve düşüncelerini soru işareti kalmayacak şekilde aktarmak isteyen insanlar çok konuşur. oysaki karşımızdaki gerizekalı değil 2 kelime kurduğumuzda da çoğu zaman demek istediğimizi anlayabiliyor oluyorlar. ben de törpülemeye çalışıyorum bu huyumu. bundan ötürü sıkıntı yaşamadım, genelde konuştuklarımdan tebrik de alırım ama yine de yapılmaması lazım.
Hocam genelde uyum sağlama konusunda bende sıkıntı yaşamam ama sınıftakilerden iğreniyorum. Onlara uyum sağlamaktan ziyade okula giderken artık yanımda kitap taşıyorum. Konuşmamı eskisine göre azalttım, eskiden çok daha beterdim. Hani bağırarak haklı çıkacağını zanneden insanlar olur ya, az da olsa öyle bir huyum vardı. Sonra fark ettim ve bunun gibi huylarımdan kurtuldum diyebilirim.

Bence sorun konuşmaya çalışman. Konuşmayı sevdiğin için insanlarla sohbet etmek istiyorsun. Söylediklerin belki güzel belki de değil. Ama bu amaçla konuştuğun için ister istemez karşındaki insanlara bu havayı veriyor olabilirsin. Sana yine boş konuşacak gözüyle bakıyor olabilirler. Sana tavsiyem onlar seninle konuşmadan konuşmaman olur. Konuşurken karşındaki kişilere söz hakkı vermeyi ve karşındaki insanın fikirlerini de sorarsan daha çok dikkate alınırsın. Uzun uzun konuşmaktansa kısa ve öz konuşman daha iyi olacaktır. Aklına gelen şeyleri hemen diline dökmemeye dikkat et. Bekleyip zamanında kullan. Konuşmak yerine karşındakileri dinlemeye bak. Bu onlara kendilerini daha değerli hissettikleri için seninle sohbet etmekten daha çok keyif alacaklardır.
Hocam genelde konuşurken karşımdaki kişiye söz vermeye, onu dinlemeye özen gösteririm ama konuştuğum kişiler genellikle benden çok söz kesiyorlar. Bir de sizinde yazdığınız gibi, insanların bana "bu yine boş konuşacak" dediğini düşünüyorum.

Hocam genelde uyum sağlama konusunda bende sıkıntı yaşamam ama sınıftakilerden iğreniyorum. Onlara uyum sağlamaktan ziyade okula giderken artık yanımda kitap taşıyorum. Konuşmamı eskisine göre azalttım, eskiden çok daha beterdim. Hani bağırarak haklı çıkacağını zanneden insanlar olur ya, az da olsa öyle bir huyum vardı. Sonra fark ettim ve bunun gibi huylarımdan kurtuldum diyebilirim.

Hocam genelde konuşurken karşımdaki kişiye söz vermeye, onu dinlemeye özen gösteririm ama konuştuğum kişiler genellikle benden çok söz kesiyorlar. Bir de sizinde yazdığınız gibi, insanların bana "bu yine boş konuşacak" dediğini düşünüyorum.
Muhabbeti başkalarının başlatmasını bekleyin. Siz kendi halinizde takılın. İllaki size benzeyen birilerini bulursunuz. Arkadaş edinirken arkadaşlarınızı iyi seçmeye çalışın. Sırf sınıf arkadaşlarınız onlar diye onlarla konuşmak zorunda değilsiniz. Zaten okul bittikten sonra büyük ihtimalle hiçbiriyle bir daha konuşmayacaksınız. Başka sınıflardan da birilerini bulabilirsiniz. Ama ailenizle bu sıkıntınızı konuşursanız sizin için daha iyi olur. Aileniz haricindeki insanlar hadi neyse de aile içinde size karşı bu tür davranışlar sizi psikolojik olarak etkileyebilir. Kendinizi değersiz hissedebilirsiniz.

İnsan ailesini seçemiyor ama arkadaşlarını seçebilirsin. İlgine, hobilerine, karakterine göre arkadaşlar bul. Tavsiyem Reddit-facebook-intagram ergen gruplarını takip et. Toplantılarına katıl. Kesin sana benzeyen bir insanla karşılaşırsın. Biraz daha girişken olman daha iyi olabilir.

Geri
Yukarı