İnsanlar glikoz sentezleyebilir mi?

CROWX

Centipat
Daha fazla  
Glikoz sindirilir mi, hidroliz edilir mi, hücre içinde mi edilir, hücre dışında mı, insanlar glikoz sentezleyebilirler mi bilgi verebilir misiniz?

Son düzenleyen: Moderatör:
Sindirimle karbonhidratlar en küçük yapı taşı olan glikoza kadar parçalanıyor. Yani glikoz daha fazla sindirime uğramıyor. Glikozun parçalanması olayına da solunum veya fermantasyon deniyor.
Yani hocam sorularda glikozun hidrolik veyahut glikozun sindirimi derse yanlış diyeceğiz fakat benim anlamadığım şey oksijenli solunum olayı da hidroliz değil mi

Yani hocam sorularda glikozun hidrolik veyahut glikozun sindirimi derse yanlış diyeceğiz fakat benim anlamadığım şey oksijenli solunum olayı da hidroliz değil mi
Glikoz zaten sindirim ürünüdür. Yani karbonhidrat sindirimi sonucu glikoz oluşur. Glikoz ise hidroliz edilir. Glikozun sindirimi derse yanlış diyeceksin çünkü sindirim olayı polimerlere özgüdür.

Son kısmı karıştırmışım. Pardon.

Tepkimenin girenler kısmında su olmamasına rağmen oksijenli solunum hidroliz tepkimesi olarak alınıyormuş. Yeni bir şey öğrendim iyi oldu 😆

Son düzenleyen: Moderatör:
Glikoz zaten sindirim ürünüdür. Yani karbonhidrat sindirimi sonucu glikoz oluşur. Glikoz ise hidroliz edilir. Glikozun sindirimi derse yanlış diyeceksin çünkü sindirim olayı polimerlere özgüdür.

Son kısmı karıştırmışım. Pardon.

Tepkimenin girenler kısmında su olmamasına rağmen oksijenli solunum hidroliz tepkimesi olarak alınıyormuş. Yeni bir şey öğrendim iyi oldu 😆

☹️☹️ Glikoz monomer değil mi monomerler nasıl hidroliz oluyor
Bir de hocam CO2 + h2o glikozu oluşturuyor ya bu fotosentez oluyor insanlar fotosentez yapamadığı ıcın glıkoz sentezleyemezler ama glıkoz sentezleyebılıyormusuz bu nasıl oluyor

☹️☹️ Glikoz monomer değil mi monomerler nasıl hidroliz oluyor
Bir de hocam CO2 + h2o glikozu oluşturuyor ya bu fotosentez oluyor insanlar fotosentez yapamadığı ıcın glıkoz sentezleyemezler ama glıkoz sentezleyebılıyormusuz bu nasıl oluyor
Haklısın glikoz monomer olduğu için hidroliz edilemez. Yanlış bilgilendirdiğim için özür dilerim.

Bitkilerin fotosentezi = İnorganik maddeden organik madde üretmek. Ki insanlar bu şekilde glikoz üretemez.
Ortamda yeterli miktarda oksijen olmadığı zaman laktik asit birikir ve ortamda yeterli miktarda oksijen olduğu zaman bu laktik asitler privük asite dönüştürülüp ya tekrardan yakılır ya da karaciğerde önce glikoza sonra da glikojene dönüştürülüp depolanır.
Gördüğün gibi bu şekilde dönüştürerek glikoz sentezliyoruz, sıfırdan değil!

Haklısın glikoz monomer olduğu için hidroliz edilemez. Yanlış bilgilendirdiğim için özür dilerim.

Bitkilerin fotosentezi = inorganik maddeden organik madde üretmek. Ki insanlar bu şekilde glikoz üretemez.
Ortamda yeterli miktarda oksijen olmadığı zaman laktik asit birikir ve ortamda yeterli miktarda oksijen olduğu zaman bu laktik asitler privük asite dönüştürülüp ya tekrardan yakılır ya da karaciğerde önce glikoza sonra da glikojene dönüştürülüp depolanır.
Gördüğün gibi bu şekilde dönüştürerek glikoz sentezliyoruz, sıfırdan değil!

Anladım hocam insanlar amino asitlerden yağ asitlerinden glikoz a dönüştürerek sentezleyebiliyor bitkiler ise sıfırdan sentezliyor çok teşekkür ederim kaynaklar çok net yazmamış hiçbir yerde bilgi yoktu eminim kafası karışanlar çok yardımcı olacaktir.

Yeni konular

Geri
Yukarı