İnsanlar neden bu kadar acımasızlaştı?

Kral dediğim gibi ben 100 suriyeliden 10'u kötüyse, bunların %90'ı kötü -nerdeyse hepsi- diyorum. Buna göre "iyi ki ölmüş." diyorum. Çünkü %90 olarak o da kötü. Nereden baktığına baklı. Ben %90'ı kötü diyorum, sen %10'u iyi diyorsun.
İşte benim dediğim de milletin kişiliğini ırkına göre şekillendirmemek gerekiyor. Adamın ırkı Suriye ama adamın ırkı neden onu kötü yapsın? Suriyelilerin çoğunluğu ülkede tüm kuralları yıkıp geçiyor ama kötü bir şey yapmayan diğer Suriyelilerin ne suçu var. Bir ırkın belli bir kesimi kötü işler yapıyor diye sırf o ırktan olan bir kişi haberlere öldü olarak çıktığında ''iyi ki ölmüş'' demek doğru bir şey mi. Bu ''Suriye'' ırkı belli bir kişilik değil ki. Her türden insan var içinde aynı Türklerde veya farklı bir ırkta olduğu gibi. Suriye ırkından olan bir kişi kötü bir iş yapıyorsa onun yaptığı kötülüğün yaptığı ırkıyla alakası yok kendi kişisel karakteriyle alakası var. Bir kişiliğin yaptığı bir işi o kişinin ırkına yansıtmamak gerekiyor.

İşte benim dediğim de milletin kişiliğini ırkına göre şekillendirmemek gerekiyor. Adamın ırkı Suriye ama adamın ırkı neden onu kötü yapsın? Suriyelilerin çoğunluğu ülkede tüm kuralları yıkıp geçiyor ama kötü bir şey yapmayan diğer Suriyelilerin ne suçu var. Bir ırkın belli bir kesimi kötü işler yapıyor diye sırf o ırktan olan bir kişi haberlere öldü olarak çıktığında ''iyi ki ölmüş'' demek doğru bir şey mi. Bu ''Suriye'' ırkı belli bir kişilik değil ki. Her türden insan var içinde aynı Türklerde veya farklı bir ırkta olduğu gibi. Suriye ırkından olan bir kişi kötü bir iş yapıyorsa onun yaptığı kötülüğün yaptığı ırkıyla alakası yok kendi kişisel karakteriyle alakası var. Bir kişiliğin yaptığı bir işi o kişinin ırkına yansıtmamak gerekiyor.
Asla zaten bunun doğru olduğunu savunmuyorum. Ancak doğru olanı yapmak her zaman doğru değildir. Bence doğru olanın yapılması gereken zamanda değiliz.
Ben bu şekilde bakıyorum dostum dediğim gibi çok iyi olanlar varsa mültecilerden, ülkelerinde iyi olmaya devam etsinler. Ülkesinde ölsünler üzülelim, ya da turist olarak burada ölsünler yine üzülürüz. Zaten madem çok iyiler niye ülkelerini terk etmişler o da garip cidden. Suriyeden kaçmamış yiğit suriyeli kardeşlerime saygım sonsuz, ölürlerse üzülürüm.

Yeni konular

Geri
Yukarı