İnsanlar neden bu kadar acımasızlaştı?

Bahsetmek istediğim suriyeliler değil. Bu tipler herkesle dalga geçiyorlar ve eskiden de vardı dediğiniz gibi ama bu kadar çok yoktu. Eskiden düşen birine yardım edenler daha fazlaydı. Şimdi ya tepkisiz kalıyorlar, ya da dalga geçiyorlar.

Başka ülkelerdeki insanlar da böyle mi ki?
Bak güzel dostum zaten bu kültür yurt dışından ithal geliyor bize. Hele ki bu her şeyle dalga geçme olayı shitpost dalgasıyla 3-4 yıl önce popülerleşmeye başladı. İlk facebook gruplarına ithal edilir bu tarz kültürler, sonra instgram sonra kısıtlı bir kesime hitap ederken iyice popülerleşir.
Ancak acımasız olma durumu eskiden daha çoktu ve Dünya'nın doğasında var.

Mesela Türkler neden ermenilerden nefret ediyor? Ya da onlar bizden? Aramızda, aralarında iyi olanlar var yahu! Ya da savaş olduğunda sadece kötü olanları seçip mi vuralım? İşte işin doğası burada. Bazen ne yapman gerekiyorsa onu yaparsın. Suriyeli anana bacına sıkıntı yapıyorsa iyi kötü ayırmazsın, kör ölünce de badem gözlü olmaz.

Aslında haklısın, sadece verdiğin örnekler yüzünden... içimi sızlatan ama dillendiremediğimiz ya da dillendirsek te dinlenmediğimiz.
Keşke karışık verse idin örnekleri, gerçekten şık olurdu..
Diyebilirdin arasında dersim, iskilipli atıf, madımak , kubilay vsvs
Yine de Özür, niyetim iyi idi cidden. :) Sevdim Seni ama neden söylemiycem :)
Yahu tamam da konu insanların kötülüğü, ben burada söylediğimi kanıtlamak için yankesicilik vakası mı atayım? Bulabildiğim en kötü olayları örnek vereceğim tabii ki. O örnekleri de direkt olarak vermedim zaten, arkadaş bana inanmayıp "sen ne biliyorsun ki" dediği için vermek zorunda kaldım. Gerçekten sırf örnek vermeye gelmiş olsam oraya 50 tane daha yazardım böyle olay.

Merhametli olan ılık mı oluyor yani şimdi? Keşke bu konuyu hiç açmasaydım. Bu mesajdan sonra da yorum atmayacağım. Beyinleriniz körelmiş, yamyam olmuşsunuz.
Merhamet bu mu? Beynimiz falan körelmedi. Yarın bir gün o ölemeyen suriyeliler sana sıkıntı yaratacak. Dünyayla yüzleşin lütfen. "Konuyu açmasaydım" tavırları saçma.

Bakın evet baktığımızda birinin ölümüyle dalga geçmek falan asla doğru değil.

Ancak şunu düşünelim, biri bir aile ferdinize tecavüz etti ve sonra bir gün bir şekilde o kişinin ölüm videosu ortaya çıktı. Ne tepki verirdiniz? "Ne alaka kardeşim orada ölen çocuk anama mi tecavüz etti?" Dostum o etmedi. Onun kandaşı etti.

Dediğim gibi bazı şeylere merhamet karışmaz. Devlete ve milliyetçiliğe. En azından şu anki dünya bunu gerektiriyor.

Merhamet bu mu? Beynimiz falan körelmedi. Yarın bir gün o ölemeyen suriyeliler sana sıkıntı yaratacak. Dünyayla yüzleşin lütfen. "konuyu açmasaydım" tavırları saçma.

Bakın evet baktığımızda birinin ölümüyle dalga geçmek falan asla doğru değil.

Ancak şunu düşünelim, biri bir aile ferdinize tecavüz etti ve sonra bir gün bir şekilde o kişinin ölüm videosu ortaya çıktı. Ne tepki verirdiniz? "ne alaka kardeşim orada ölen çocuk anama mi tecavüz etti?" dostum o etmedi. Onun kandaşı etti.

Dediğim gibi bazı şeylere merhamet karışmaz. Devlete ve milliyetçiliğe. En azından şu anki dünya bunu gerektiriyor.

Aynen kardeşim benim de İstanbul'da satılık boğaz köprüm var, ilgilenirsen hakkımda kısmında telefon numaram bulunuyor. Kandaşlıkla ne alakası var bu durumun? Ben bir türküm, sen de bir türksün. Gidip tek başına bir almanın annesine tecavüz etsen tecavüz ettiğin annenin oğlu gelip bana mı tecavüz edecek kandaş ne alaka tanımıyorum bile seni. Suriyelilerin çoğunluğu ülkede kötü davranışlar sergiliyor diye hepsinin kötülüğünü dileyelim, isteyelim diye bir durum söz konusu olabilir mi sence. İyisi var kötüsü var. Çoğunluğu kötü diye hepsi kötü diye bir şey yok. Hele tanımadığın bir kişi öldüğünde sırf Suriyeli diye sevinmen veya umursamaman diye bir şey yok.

Aynen kardeşim benim de İstanbul'da satılık boğaz köprüm var, ilgilenirsen hakkımda kısmında telefon numaram bulunuyor. Kandaşlıkla ne alakası var bu durumun? Ben bir türküm, sen de bir türksün. Gidip tek başına bir almanın annesine tecavüz etsen tecavüz ettiğin annenin oğlu gelip bana mı tecavüz edecek kandaş ne alaka tanımıyorum bile seni. Suriyelilerin çoğunluğu ülkede kötü davranışlar sergiliyor diye hepsinin kötülüğünü dileyelim, isteyelim diye bir durum söz konusu olabilir mi sence. İyisi var kötüsü var. Çoğunluğu kötü diye hepsi kötü diye bir şey yok. Hele tanımadığın bir kişi öldüğünde sırf Suriyeli diye sevinmen veya umursamaman diye bir şey yok.
Onlara tekil gözle bakmaman gerekiyor çünkü mesele kişisel değil, adamlar milyon milyon geliyorlar ülkeye. Uğruna bütün dünyayla savaşılmış bir vatana o savaş sırasında bize ihanet eden adamları almak, bunları vatandaş yapmak vatana ihanet değil midir? Sadece gelmekle de kalmıyorlar, "ya biz burada sığınmacıyız, çok rahatsızlık vermeyelim" düşüncesi yok adamlarda. Misafir diye geldikleri ülkede şeriat istiyorlar, kafa keseceğim diye geziyorlar. Ortada savaş yok ama işgal altındayız. Bunlar düşmandır, işgalcidir. İnsan vatanını işgal eden düşmanın ölümüne üzülür mü?

Kanka boğaz köprüsünü sana satmak lazım. Çok pembe bir Dünya'da yaşıyorsunuz belli ki kapısı varsa bizi de sokun.
Suriyelilerin çoğunluğu ülkede kötü davranışlar sergiliyor diye hepsinin kötülüğünü dileyelim, isteyelim diye bir durum söz konusu olabilir mi sence. İyisi var kötüsü var. Çoğunluğu kötü diye hepsi kötü diye bir şey yok.
Ben de biliyorum güzel dostum salak değiliz heralde, insanız. Ancak diyorum ki Dünya'da ki düzen belli. Savaşa girdiğinde bile millet olarak savaşıyorsun değil mi? O yüzden "Kandaş" dedim. Ben kötüysem benle girme savaşa o zaman yanına iyi bir suriyeli al :) İyi kötü savaşları filmlerde olur.
Hümanizm olayı dümen. Bu suriyelilerin %95'i böyle toplasan %5'i iyi o iyilerin de Türkiye'de olduğunu düşünmüyorum. Yani anlayacağın %95 ihtimalle vasıfsız ülkemde yaşayan ve potansiyel tacizci, terorist birinin ölümüyle dalga geçiyorum.

Birinin kötü bir anı paylaşıldığında örnek olarak haberlerde birisi ölüyor ve altta ifadelere bakıyorum gülen emojiye basanlar var birisinin acısına, sıkıntısına gülmek ne kadar normal sizce? Geçenlerde bir video vardı Suriyeli kanala atlamış boynu kırılıp ölmüş alttaki yorumlarda espri yapan mı dersin, iyi olmuş yazan mı dersin bir sürü saçma sapan tipler var ve aşırı fazlalar. Neden böyle olduk ki biz? Korkmaya başladım artık insanlardan, çok iğrençleştiler. Başıma bir şey gelecek diye korkmuyorum da, arkamdan dalga geçecek insanlardan korkuyorum...
Siyaset yapmak gibi bir derdim yok ancak ilk olarak şu sorunu dile getirmek lazım: 2002 öncesi halkın, bürokratların,memurların ve yöneticilerin üslupları ile 2002 sonrasını bence bir karşılaştırın derim. Bunun yalnızca siyasal olmadığı gibi sosyal ve küresel sebepleri de elbette ki var. 2. olarak ise şayet bir insan kalitesiz bir yaşam sürüyorsa yani bir insan gibi değil bir ot gibi yaşıyorsa o insan gülmeye muhtaçtır. Çünkü kalitesiz bir hayat yaşıyor ve ona ilgi çekici gelen şeyler çok basit olaylar oluyor. 3'üncüsü ise şu: Stres. Eğer kişi stresli ve depresif bir hayat yaşıyor ise kendini toparlamak için refleksif olarak bunun üstünü örtmeye çalışır. Mesela en komik olmayan espriye bile güler ve kendi mental sağlığını toparlamaya çalışır.

Onlara tekil gözle bakmaman gerekiyor çünkü mesele kişisel değil, adamlar milyon milyon geliyorlar ülkeye. Uğruna bütün dünyayla savaşılmış bir vatana o savaş sırasında bize ihanet eden adamları almak, bunları vatandaş yapmak vatana ihanet değil midir? Sadece gelmekle de kalmıyorlar, "ya biz burada sığınmacıyız, çok rahatsızlık vermeyelim" düşüncesi yok adamlarda. Misafir diye geldikleri ülkede şeriat istiyorlar, kafa keseceğim diye geziyorlar. Ortada savaş yok ama işgal altındayız. Bunlar düşmandır, işgalcidir. İnsan vatanını işgal eden düşmanın ölümüne üzülür mü?
Benim hakkında konuştuğum konu mültecileri ülkeye alıp almamak değil kardeşim. Evet ülkeye zarar verecek olan mültecileri ülkeye almak yanlıştır, ülkede vatandaşlara rahatsızlık verenler suç işliyordur, kanunlarda yazmayan şeyi kendi kafalarınca uygulayamazlar ama benim demek istediğim şey bu kişiler arasında genel olarak ''Hepsinin yapacağı şey belli öldürülmesine üzülmemek gerek. Bunlar bizim anamıza bacımıza kayıyor idam edilmeleri gerek hepsinin'' denilmesi yanlış. Evet bu kişiler ülkeye alınmış ve vatandaşlıkları bile yok ve belli sebeplerden dolayı yaptıklarından dolayı ceza almıyorlar, serbest takılıyor gibiler ama bu kişilerin yanında o topluluktan olup masum olan kişiler de var. Çok mülteci olup saygılı ve sevgili olan insan tanıdım. Kötüsü de var, iyisi de var. Çoğunluğu kötü diye hepsini kötü olarak nitelendirmek düşüncesizlik olur. Üstüne bir de konu sahibinin dediği gibi haberlerde ölen bir Suriyeliye sırf ırkından dolayı ölümünden zevk alınması gibi bir durum var. Adamın sadece ırkını biliyorsun. Ne birilerine taciz, tecavüz ettiğini gördün, ne hırsızlık, gasp ettiğini gördün. Sırf ırkından adamın kaderini belirliyorsun. Bunun olmasının yanlış olduğunu söylüyorum sadece.

Kanka boğaz köprüsünü sana satmak lazım. Çok pembe bir Dünya'da yaşıyorsunuz belli ki kapısı varsa bizi de sokun.

Ben de biliyorum güzel dostum salak değiliz heralde, insanız. Ancak diyorum ki Dünya'da ki düzen belli. Savaşa girdiğinde bile millet olarak savaşıyorsun değil mi? O yüzden "Kandaş" dedim. Ben kötüysem benle girme savaşa o zaman yanına iyi bir suriyeli al :) İyi kötü savaşları filmlerde olur.
Hümanizm olayı dümen. Bu suriyelilerin %95'i böyle toplasan %5'i iyi o iyilerin de Türkiye'de olduğunu düşünmüyorum. Yani anlayacağın %95 ihtimalle vasıfsız ülkemde yaşayan ve potansiyel tacizci, terorist birinin ölümüyle dalga geçiyorum.
Ben olayı kişisel olarak değerlendiriyorum, sen hala gelip toplumsal açıdan bakarak ''ülkecek savaş olduğunda savaşa bu toplumla giriyorsun, madem onu iyi olarak görüyorsun onu savaşta yanına al'' diyorsun. İyi bir insanı ''iyi'' olarak nitelendirmenin ırkla veya toplumla bir alakası mı var kardeşim? Realistik olmaya çalışıyorsun aşırı saçmalıyorsun düzgün bir mantıkla konuş. Birde ''Suriyelilerin %95'i kötü'' demişsin. Bu ihtimali oturma organından çıkardın sanırım. Kendim yüz yüze tanıdığım birçok mülteci tanıyorum. Sadece kendi gördüğün ve tanık olduğun kişilerden hareketle bir ırkın kaderini belirleyemezsin. Evet ülkede toplu olarak mülteciler bir sorun olarak görülse de, toplumsal olarak ülke olarak istenmeseler de, ülkeden atılmaları gerekse de kişisel olarak hepsi birer insan ve iyi olanlar da var, kötü olanlar da var. Sen bir Suriyeli olarak doğsan ve iyi bir insan olsan kötü olarak bilinen Suriye toplumunda ''Suriye toplumu kötüdür, o halde bu insan da kötüdür.'' şeklinde tümdengelim yapılarak ''kötü insan'' durumuna düşsen hoşuna gider miydi? Önceki yanıtımda da dediğim gibi bir kişiyi hiç tanımıyorsan sadece onu ırkıyla değerlendirmek nasıl bir sığ düşüncedir? Irkına göre bir kişinin kişisel hayatının kaderini nasıl belirleyebiliyorsun? Şu realistik olma çabalarıyla ''iyi kötü diye bir şey yok. hümanizm olayı dümen. sadece gerçek dünyayı bilirim aga'' tavırların çok utanç verici geldi dostum.

Yeni konular

Geri
Yukarı