İnsanlara zarar verme hissi nasıl geçer?

• Konuyu başlatan Hasan Tanrıverdi
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 28
  • Görüntüleme 3B
"Obsesif Kompulsif Bozukluk" hastalığının başlangıcı olabilir. Bu arada konuya gülücük atan arkadaş bunun ne kadar kötü bir şey olduğunu bilmiyor, insanların tüm hayat zevkini emen bir şey ama uzaktan bakıp gülmek kolay tabi.
Ben de bu problem var. Özgüveninizden tutun her şeye kadar etkiler bu. Hâlâ uyuyamamamın sebebi budur. Yakında tedaviye başlayacağım.

Hastalığı bilmeyen arkadaşlar için şöyle açıklayayım; aklınızda hiç durmayan kötü bir düşünce var, asla durmuyor. Zor.

Hastadan hastaya düşünceler, takıntılar, özgüven değişir.

Ben de bu problem var. Özgüveninizden tutun her şeye kadar etkiler bu. Hâlâ uyuyamamamın sebebi budur. Yakında tedaviye başlayacağım.

Hastalığı bilmeyen arkadaşlar için şöyle açıklayayım; aklınızda hiç durmayan kötü bir düşünce var, asla durmuyor. Zor.

Şöyle bi' konu açmıştım zamanında: Temizlik Takıntısı Olmadan da OKB Hastalığı Olabilir Mi?

Zaten yıllardan beri takıntı hastalığımın olduğunu biliyordum son dönemlerde ismini öğrenmiştim. Ben de şu hastalıklı günler biter bitmez destek almayı düşünüyorum. Gerçekten nasıl bir düşünce olursa olsun beynine kazınıyor ve oradan gitmiyor. Çok kötü sosyolojik ve psikolojik etkileri olan bir durum.

Şöyle bi' konu açmıştım zamanında: Temizlik Takıntısı Olmadan da OKB Hastalığı Olabilir Mi?

Zaten yıllardan beri takıntı hastalığımın olduğunu biliyordum son dönemlerde ismini öğrenmiştim. Ben de şu hastalıklı günler biter bitmez destek almayı düşünüyorum. Gerçekten nasıl bir düşünce olursa olsun beynine kazınıyor ve oradan gitmiyor. Çok kötü sosyolojik ve psikolojik etkileri olan bir durum.
Evet, ben de yeni öğrendim. Öğrenmeseydim daha iyiydi; öğrendiğim için istemeden aklıma istemediğim şeyleri getiriyorum ve çıkarmıyorum 😁.

Her şeyi anlarım da anneanneni bıçaklamak nedir yahu? :D Psikolojik destek almanın yanında içindeki şiddeti dışarıya dökecek aktiviteler yapabilirsin. Örneğin karate, boks, kickbox gibi. Ayrıca bilgisayarda biraz vurdulu kırdılı oyun oyna. O da iyi stres attırır. İleride büyük ihtimal bu düşüncelerin geçecektir ama kesinlikle bir uzmana görün. Yoksa iş işten geçmesin.

Arkadaşlar ben normalde sakin kendi halimde bir insanım. Ama çocukluğumdan olduğu beri içimde bir his var size bu hissi nasıl anlatıcam bilmiyorum. Ergenlik ile olduğunu düşünüyorum fakat dediğim gibi his 7 yaşımdan beri var his şöyle;

Örneğin bugün yeni bı işlemci aldım his onu camın dışında tutmamı istiyor yani yeni alınan bir şeye bir mala zarar vermemi istiyor bunu yapmıyorum tabii ki. Örneğin içimdeki his kedim önümden geçerken ona vurmamı söylüyor bu beni rahatsız ediyor. Ya da şu an annem yanımda hay day diye bir oyun oynuyor ve içimdeki his onun gereksiz bı insan olduğunu söyliyör ve bazen daha da kötü oluyor içimden anneannemi bıçaklamak geliyor böyle durumlarda hayata küsüyorum. Neden böyleyim diye ve bu durumu anlattıkça biraz daha azalıyor bu his. Ne olursunuz bana yardım edin. Bu his beni hayattan bıktırdı. Nasıl kurtulurum? Bu arada yaşım 14.
İstemsizce aklına gelen olumsuzluklara odaklanıyorsun, böyle olduğunda tam tersine odaklanmaya çalış

Kaç zaman öncenin konusu ama şuraya kendi tavsiyemi ekleyeyim. Belki biri görür ve işine yarar;

Ey maraz-ı vesvese ile müptelâ! biliyor musun, vesvesen neye benzer? Musibete benzer. Ehemmiyet verdikçe şişer; ehemmiyet vermezsen söner. Ona büyük nazarıyla baksan büyür; küçük görsen küçülür. Korksan ağırlaşır, hasta eder; havf etmezsen hafif olur, mahfî kalır. Mahiyetini bilmezsen devam eder, yerleşir; mahiyetini bilsen, onu tanısan, gider.

Öyle ise, şu musibetli vesvesenin aksâm-ı kesiresinden kesîrü’l-vuku olan yalnız beş vechini beyan edeceğim; belki sana ve bana şifa olur. Zira şu vesvese öyle birşeydir ki, cehil onu davet eder, ilim onu tard eder. Tanımazsan gelir, tanısan gider.

Devamını merak edenler için adı; vesvese risalesi.

OKB Ruhun kanseridir hocam. Bunu 4-5 yıldır okb ile mücadele eden birisi olarak söylüyorum.

Geri
Yukarı