İnsanlığın en büyük sorunu nedir?

İnsanın en büyük sorunu sosyolojik ve toplumsal olarak her geçen gün ya geriye gitmesi ya da olduğu yerde kalmasıdır.

Belki de yapısı gereği her geçen gün daha kural dinlemez, daha kural çiğnemeyi normalleştirmeyi amaçlayan, kendine dokunmayan yılan bin yaşasın mantığıyla adaletsiz bir sisteme olan tutkusunu dizginlemeyi beceremeyen yani kısacası düşüncesiz, doyumsuz ve kendini çoğu zaman kontrol edemeyen bir yapıda olması.

Her türlü sosyolojik kitaba bakın (Platon'dan başlayarak) insanın iki bin yılı aşkın süredir aynı sorunlarla karşılaştığını ve o sorunlara aynı bencillikte tepkiler verdiğini görürsünüz.

Sizce insanlık tarihinin en büyük sorunu neydi? Bugüne kadar neler yüzünden zorluk çektik? Bunu sadece siyasi olarak değil genel toplumsal olarak algılayınız. Tabi ki siyasi de olabilir ama tek amacımız siyaset olmasın. Cevaplarınızı bekliyorum.

Bence en büyük sorunlarından birisi "Kibir". Kibir denen şey olmasa dünya çok iyi bir yer olurdu kanımca.
İnsan olması. Duygusu olan her varlık iradesinden ödün vermeye mahkumdur çünkü başıboşluk dışında bir ayırıcı niteliği yok insanoğlunun duygu bizi insan yapar. Kısaca insan olmamız bizi bu hale getirdi eğitim mühimdi ama eğitimi verebilecek eğitimli kişiler çok nadir zincirleme reaksiyonla eldekilerde gidiyor zaten kimin umrunda ki be? Kendime bakarım yeter. Ego günümüzün sorunu ve çıkar, tüm olay çıkar durumu. Mutlu olmak için eziyorlar. Dolaylı da olsa eziyorlar.

Açgözlülük tabi ki.. İnsan neden yeteri kadar almaz? Neden? Bir fikri olan var mı?

Örneğin;
50 yıl önce 1 milyon 300 bin olan fil sayısı 3/4 oranında azalmış. Ya senin fil ile iş gücü haricinde ne işin olabilir? Neden avlıyorsun fili? Ne yapacaksın fil dişi kolyeyi? Fil dişi eşyaları yeniyor da beni mi haberim yok? İhtiyacın dışında neden avlanıyorsun kardeşim? İnsanlar açgözlü birer ..............(burayı doldururum da ceza almak istemiyorum.)

Yani insanlar için bir eşik varsa, o eşiği onlarca kez geçtik. Ayağımız takıldı ve "Neye takıldık?" diye arkamıza bile bakmadık.

5-6 kaynaktan derleyip, topladığım susuzluk endeksi, açlık endeksi, küresel ısınma verileri toplamıştım. Bilgisayarımı formatlarken masaüstünde unutunca gitti.

İnsanlar iyi şeyleri hak etmiyor.. İnsanlar durdurulmak zorunda...

Benim tek bir hayalim var. Tüm dünyanın izlediği bir Birleşmiş Milletler konferansında bana söz hakkı verilmesi.. Tüm dünyaya aklımdan geçen, en yaratıcı küfürleri etmek istiyorum.. Oraya çıkıp tabiri caizse "Ağızlarına s..." istiyorum.

Dünyanın izlediği bir yayına çıkıp, "WE ARE THE WORLD...." diyerek olmuyor bu iş..

Elimde milyarca dolar para olsa, ilk önceliğim dünyayı yok edecek bir silah hazırlamak olurdu...

Sözümü Rust Cohle abimizin bir tiradı ile bitirmek istiyorum:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Irkçılık hariç katılıyorum. Bir de her yapılan şeye faşizm demeye katılmıyorum. Memleketini sevince bile faşist diyorlar. Bence bir yerde gerekli bir şey ırkçılık.
Hep sen mi soracaksın birazda biz soralım. Irkçılık yerine göre gerekli derken neyi kastettin? Aksi fikre sahip değilim ama merak ettim.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
(Yorumum videoya) Bence sorun fazla bilinçlenmek değil körelmek kendi doğrularımızı yarattık.

Bana soracak olursan bencillik derim, ama artık bencillik birçok insan için olması gereken şey haline gelmiş. Kime sorsam "bu hayatta bencil olmalısın" diyor, ama bencilliği gereksinim haline getiren de insanların ta kendisi işte. Benim için çok değerli Adem abimin çok sevdiğim bir sözü vardır;

"Bugün insan denen mahlûkat tütünden de zararlı."

Bana soracak olursan bencillik derim, ama artık bencillik birçok insan için olması gereken şey haline gelmiş. Kime sorsam "bu hayatta bencil olmalısın" diyor, ama bencilliği gereksinim haline getiren de insanların ta kendisi işte. Benim için çok değerli Adem abimin çok sevdiğim bir sözü vardır;

"Bugün insan denen mahlûkat tütünden de zararlı."
Bencil olmaktan nefret ederim. Dediğin konudan ötürü yalnızlığı hep sevmişimdir insanlar tamamen bir ölüm çukuru.

Açgözlülük tabi ki.. İnsan neden yeteri kadar almaz? Neden? Bir fikri olan var mı?
Yeteri diye bir şey var mıdır sizce? Ben almak istediğim bir şey alınca bir üstünü neden almıyorum diyeceğim. Belki de yeteri diye bir şeyi tanımadığımız için açgözlüyüz.
Hep sen mi soracaksın birazda biz soralım. Irkçılık yerine göre gerekli derken neyi kastettin? Aksi fikre sahip değilim ama merak ettim.

(Yorumum videoya) Bence sorun fazla bilinçlenmek değil körelmek kendi doğrularımızı yarattık.
Şöyle ki her millette iyi ve kötü insanlar vardır ama bu o toplumun geri kalanını iyi ya da kötü yapmaz. Irkçılığı bir genelleme olarak görüyorum ben. Benim ırkçılığım "Adolf Hitler" seviyesinde bir ırkçılık değil o nedenle "yerine göre" dedim. Örnek üzerinden anlatayım daha net olsun.

Bir Yunan ve bir Türk olsun benim karşımda. Elimde 100TL var ikisi de yardıma muhtaç. Hümanist ve ırkçı olmayan kişi 50 50 verir bu parayı. Ben 100 Türk'e 0 Yunan'a veririm ama gidipte "Yunanlar ölsün" demem. Aslında biraz pozitif ayrımcılık diyebilirim.

Nasyonalizm 'den örnek verecek olursam; Bir kamu binası yapılacak A bölgesinde çok Türk var B bölgesinde çok Suriyeli var diyelim. Nasyonalizm der ki A bölgesine yapılsın. Bende buna hayli hayli katılırım.
Bir insanın doğduğu toprak onu kötü yapmaz lakin o topraktaki insanların ideolojisi, dünyaya bakış açısı bellidir ve doğan bu çocuğu kendilerine benzetirler. Aklı olan biriyse ona dayatılan fikri benimsemez kendisi araştırır. Yani aslında doğan hiç kimse orada doğduğu için suçlu değil sonradan öyle olduğu için suçlu. Şahsi olarak söylüyorum şimdiki Yahudileri ve Ermenileri hiç sevmem ama bu demek değil ki oradaki çocuklar kötü birisi. O çocuklar büyünce yüksek bir ihtimalle büyükleri gibi düşünecektir orası ayrı.

Yeteri diye bir şey var mıdır sizce? Ben almak istediğim bir şey alınca bir üstünü neden almıyorum diyeceğim. Belki de yeteri diye bir şeyi tanımadığımız için açgözlüyüz.

Şöyle ki her millette iyi ve kötü insanlar vardır ama bu o toplumun geri kalanını iyi ya da kötü yapmaz. Irkçılığı bir genelleme olarak görüyorum ben. Benim ırkçılığım "Adolf Hitler" seviyesinde bir ırkçılık değil o nedenle "yerine göre" dedim. Örnek üzerinden anlatayım daha net olsun.

Bir Yunan ve bir Türk olsun benim karşımda. Elimde 100TL var ikisi de yardıma muhtaç. Hümanist ve ırkçı olmayan kişi 50 50 verir bu parayı. Ben 100 Türk'e 0 Yunan'a veririm ama gidipte "Yunanlar ölsün" demem. Aslında biraz pozitif ayrımcılık diyebilirim.

Nasyonalizm 'den örnek verecek olursam; Bir kamu binası yapılacak A bölgesinde çok Türk var B bölgesinde çok Suriyeli var diyelim. Nasyonalizm der ki A bölgesine yapılsın. Bende buna hayli hayli katılırım.
Bir insanın doğduğu toprak onu kötü yapmaz lakin o topraktaki insanların ideolojisi, dünyaya bakış açısı bellidir ve doğan bu çocuğu kendilerine benzetirler. Aklı olan biriyse ona dayatılan fikri benimsemez kendisi araştırır. Yani aslında doğan hiç kimse orada doğduğu için suçlu değil sonradan öyle olduğu için suçlu. Şahsi olarak söylüyorum şimdiki Yahudileri ve Ermenileri hiç sevmem ama bu demek değil ki oradaki çocuklar kötü birisi. O çocuklar büyünce yüksek bir ihtimalle büyükleri gibi düşünecektir orası ayrı.
Tam ırkçılık sayılıyor muydu o ya ayrıca kime daha çok faydası olacak belli e birazda kendi ırkından kendi ülkenden kendi milletinden biri olunca daha da pozitif oluyor. Şimdi anladım benimki biraz daha tarafsız vee şey gibi nasıl derler duygusuz bir yargı ezmek asla söz konusu değil ama somut şeylere göre hareket ederim. Bu da biraz pozitif şahsen ben insanların birbiriyle asla farklı fikirler yüzünden zıtta düşmemesi taraftarıyım dolaylı yoldan ırkçılığı da etkiler bu dediğim.

Tam ırkçılık sayılıyor muydu o ya ayrıca kime daha çok faydası olacak belli e birazda kendi ırkından kendi ülkenden kendi milletinden biri olunca daha da pozitif oluyor. Şimdi anladım benimki biraz daha tarafsız vee şey gibi nasıl derler duygusuz bir yargı ezmek asla söz konusu değil ama somut şeylere göre hareket ederim. Bu da biraz pozitif şahsen ben insanların birbiriyle asla farklı fikirler yüzünden zıtta düşmemesi taraftarıyım dolaylı yoldan ırkçılığı da etkiler bu dediğim.
Tam ırkçılık sayılmaz ama Ermeni vs. bu dediğim milletlere hiç saygı duyamıyorum. Başlarına bir olay gelince üzülemiyorum.

Yeni konular

Geri
Yukarı