İnsanlığın en büyük sorunu nedir?

Aşk kavramını kavrayamayan, her düşüncenin sonunu cinsel bir konuya bağlayan yaratıklar.
Sadece buna cevap vermek istedim konuyla pek ilgisi olmayacak ama, aşk kavramının içi çoktan boşaltıldı hocam. Şu an özellikle yeni nesil gençlerin kurduğu ilişkilerin ciddi bir büyüklüğü çıkar ilişkisi olmuş durumda, sen beni tatmin et, ben de seni edeyim kafasında iğrenç ilişkiler yaşıyorlar.

Ve üzülerek söylüyorum bunun asıl olması gereken şey olduğunu düşünen de epey insan var. Bugün forumda gidip "eski sevdiğimi unutamıyorum" tarzında bir konu açsan gelecek yorumların çoğu "aşk boş iş, birlikte ol sonra ayrıl" kafasında olacaktır ve görmediğim şey de değil hani, evet belki direkt bunu söylemezler ancak bunu ima edeceklerine eminim ben.

Cinselliğin diğer tüm insan ilişkilerinden daha ön sıraya konulması gerçekten üzücü bir şey ancak insanlığın en büyük sorunu kesinlikle bu değil bence.

İnsan ilişkileri karşılıklı çıkar içerir hocam. Cinsellik de aynı şekilde çıkar ilişkisi olduğundan ayrım yapmamak lazım.
Çıkarının bir başkasının varlığıyla mutlu olmanla, başkasının sana herhangi bir şey vermesi arasında fark olduğunu düşünüyorum. Yani temele indiğinde ilişkide çıkar elbette var, ama bu çıkar onunla birlikte mutlu olmandır. Kimse birlikte mutlu olmadığı biriyle vakit kaybetmek istemez zaten ama ikisi farklı şeyler.

Çıkarın o kişinin sana para vermesi falan ise durum değişiyor işte. Bu çıkarlardan biri masumken, diğeri masum bir çıkar değil ki ikisini aynı eleştireyim. Bir insanın sırf paran için seninle birlikte olmak istemesi neyse, sırf vücudun için birlikte olmak istemesi de aynı şeydir benim gözümde, sevgi yoktur bu ilişkilerde.

Benim düşüncem bu şekilde, sırf penisim büyük diye veya yataktaki performansım harika diye birinin benimle birlikte olmasını istemezdim şahsen.

Sadece buna cevap vermek istedim konuyla pek ilgisi olmayacak ama, aşk kavramının içi çoktan boşaltıldı hocam. Şu an özellikle yeni nesil gençlerin kurduğu ilişkilerin ciddi bir büyüklüğü çıkar ilişkisi olmuş durumda, sen beni tatmin et, ben de seni edeyim kafasında iğrenç ilişkiler yaşıyorlar.

Ve üzülerek söylüyorum bunun asıl olması gereken şey olduğunu düşünen de epey insan var. Bugün forumda gidip "eski sevdiğimi unutamıyorum" tarzında bir konu açsan gelecek yorumların çoğu "aşk boş iş, birlikte ol sonra ayrıl" kafasında olacaktır ve görmediğim şey de değil hani, evet belki direkt bunu söylemezler ancak bunu ima edeceklerine eminim ben.

Cinselliğin diğer tüm insan ilişkilerinden daha ön sıraya konulması gerçekten üzücü bir şey ancak insanlığın en büyük sorunu kesinlikle bu değil bence.
Kendi adıma konuşuyorum; İlişki mevzusu benim psikolojik hayatımı derinden etkileyen bir mevzu oldu. Günlerimi, aylarımı hatta yıllarımı yeri geldi çok kötü yeri geldi çok güzel geçirtti. Hâlâ bir sıkıntının içerisindeyim ve nasıl bir yol izleyeceğimi bilmiyorum. Kesinlikle ama kesinlikle yazdığınız şekilde düşünen bir genç olmadım- olmam- olmayacağım. Hep tam zıttı, tam tersi olarak karar verdim. İlişkide kendimden çok karşımdaki insanı düşündüğüm için bugünlerde yoğurdu üfleyerek yemeye başladım. Empati kurmanın anlamını sanırım yanlış anlamışım.

Sizce insanlık tarihinin en büyük sorunu neydi? Bugüne kadar neler yüzünden zorluk çektik? Bunu sadece siyasi olarak değil genel toplumsal olarak algılayınız. Tabi ki siyasi de olabilir ama tek amacımız siyaset olmasın. Cevaplarınızı bekliyorum.

Bence en büyük sorunlarından birisi "Kibir". Kibir denen şey olmasa dünya çok iyi bir yer olurdu kanımca.
Cahillik, eğitimsizlik. Her şeyin ucu buna çıkıyor.

Birligin olmamasi. Insanlarin Dunya vatandasi olmasi gerekiyor ve 1 dili olmasi gerekiyor. Biz dunyanin yerli yasam formlariyiz. Dunya bizim. Niye ayri gayri kendi icimize bolunduk anlam veremiyorum. Oysa uzaylilar kocaman gezegenlerinde birlik icinde yasiyordur bana kalirsa.

Yeteri diye bir şey var mıdır sizce? Ben almak istediğim bir şey alınca bir üstünü neden almıyorum diyeceğim. Belki de yeteri diye bir şeyi tanımadığımız için açgözlüyüz.
Sayılabilen, ölçülebilen bir şeyin referans noktası olması lazımdır. Karnın doyması, soğuktan-sıcaktan korunmak, kendini güvene almak, çoğalmak vs vs... Bunlar ökaryotik çok hücreli canlıların ortak noktasıdır.

O yüzden "yeteri" kelimesini rahatlıkla burada kullanabiliriz.

Sizin daha fazla istemenizin sebebi, insanın açgözlülüğünden kaynaklanmaktadır. Eğer herhangi bir canlı türü, tüketirse ve bunun üzerine nüfusu sabit kalmayıp, dengede kalmazsa, o tür, bir süre sonra besin bulamayıp, ya kısa zamanda yok olacak ya da beslenme şeklini değiştirip adapte olmaya çalışacaktır.

En büyük sorunu değil ama şu konuda da olan, sorunlarından bir tanesi; beğenmediği, toplumdan tepki gören, negatif vb. kavramların kendine göre anlamı ile oynamak. "X değilim çünkü bence Y davranışının X ile alakası yok". Ee Y davranışı zaten X'in tanımında var :D "Homofobik değilim ama gayleri sevmiyorum" gibi oksimoron cümleler misal.

Yeni konular

Geri
Yukarı