Instagram hikayem yüzünden okul hakkımda soruşturma başlatacağını söyledi

Bence bu tür eğitmenler saygıyı hak etmiyor. Yeniden bence kendi egolarını tatmin etmek için her gün böyle yaparak çocukları her sabah korkutmaya çalışıyorlar.

Okula okul kıyafetle gitmeniz insanların egosunu nasıl tatmin edebilir? Haksızsınız kusura bakmayın. Hocalarınıza hem bireysel hem ailesel küfür etmişsiniz ve bu apaçık ortada öyle değildi böyle değildi savunmalarınız tutarsızca. Geleceğiniz için endişe edebilirsiniz çünkü en azından disiplin alırsınız.

Son düzenleme:
Bir insan benden yaşlı diye ona saygı duymak gibi bir zorunluluğum yok saygı fikirlere, sözlere, kişinin başarılarına, kişiye duyulur kişinin yaşına değil. Sözlerimde dalga geçtiğimi düşünmüyorum veya bir insana durup dururken lafta atacak değilim. Benden yaşlarca büyük insanlardan yaptığım işlere takdir mesajları yağdı, benden yaşlarca büyük insanları eleştirdiğimde "senden büyük öyle şey mi olur?" mesajları yağdı toplum zamanla böyle bir kılıfa sokuldu. MEB, YÖK okul dördüncüsü olan müdür kızının hocalarla konuşulup ders içi etkinlikleri yükseltilerek üçüncü olduğunda ve benim verdiğim emeklerle ismimi okul kütüğüne çakacakken bu tarz bir ayrıcalıkla sıralamaya o kızın konulması ve benim düşürülmem, bu zamanda bahsettiğiniz kurumlar neredeydi hocam? Okul üniformaları, okul içi kurallar okul yönetimince belirlenir MEB ve YÖK aracılığıyla değil isteyen okul üniformayı zorunlu tutarken isteyen okul serbestliğe izin verir. Forumda fikirlerimin çatıştığı çok insan oldu fakat bu olayı fazla uzattınız gibime geliyor. Mesleki durumunuza baktığımda tarih öğretmeni olduğunuzu görüyorum ve illa başınıza gelmiştir saçma bir olaydan çocuk birisini şikayet etmeye size gelmiştir işte şu an aynısını bir çocuk gibi siz yapıyorsunuz hakaret bile olmayan bir cümlede moderatörler diyorsunuz eğer böyle bir şey yapıyorsanız beni yaşımla yargılama hakkını asla sizin değildir hocam. Okulların özellikle üçüncü sınıf ülkelerde toplumun fikirlerini köreltmek için bir numaralı araç olduğunu düşünüyorum en azından bu benim fikrim "sisteme sitemli havalı" şeklinde yorumlar gelecek ama yaşadıklarımı yaşamayan yapay ortamda büyümüş insanların yapıcı bir eleştiri yapamayacağını düşünüyorum bundan dolayı pek de dinlemeye hevesli değilim. Kesin ve net şekilde konuyu açan arkadaşın yazdıklarında da haklı olduğunu düşünüyorum. Daha fazla reply atmaya gerek yok konu gitgide saçma sapan bir hal alıyor arkadaş cevabını almıştır.

Burada reply atmış yaş ve rütbe dolayısıyla okulu savunmuş onlarca kişiye hayatlarının geri kalanında bol şans dilerim çünkü iyi bir iş ve yaşam için şansa ihtiyacınız var böyle insanların başarılı olacağını sanmıyorum.

Moderatör Bey'in el atmasını istemem şampiyon vb alaycı konuşmayı hiçbir şekilde ya sana karşı ya da herhangi bir bireye karşı dalga amaçlı kurulan cümlenin yanlış olduğundan, bu forumu yıllardır tanırım son birkaç yılda inanılmaz şekilde alçaldı. Ayrıyeten şu durumda var nasıl oluyor da forumda ağır küfürler içeren bir paylaşım yapılıyor bu kadar, 2015 yılından bu yana bu denli hadsizlik içeren paylaşım görmedim. Evet kendinden yaşça büyük bir bireye yaşından ötürü saygı duymak saçmadır zaten bahsi geçen yaşça büyük durum şundan ibarettir cevap verdiğin kişi ne sana karşı saygısızlık yapıyor ne de aşağılıyor ve arkadaş orada küfür ettiği için konu sahibine psikolojik olarak iyi durumda olmadığını anlatıyor sert bir Blue çağında olduğuna dile getiriyor yaşça büyük olması saygı duymak zorunda olduğun anlamına gelmez lakin o şahız senden 11 yıl fazla yaşamış hiç olmaz ise kulak ver 16 yılın 11'i azda değil be @504940 ve sen gelmiş forumda okulda çalışmakta bulunan şahısların anasını avradına sövmesinin haklı olduğunu söylüyorsun. Forma vb nizam ölçüsü hoşuna gitmiyor olabilir eğer devlet okulu ise olmak zorunda, onun dışında arkadaş isterse açık lise okuyabilir kimse zorunda tutmuyor onu. Ayrıyeten bahsettiğiniz kurumlar neredeydi diye soru yöneltmişsin o kurumlar beni bağlamıyor geçen torpil beni bağlamıyor Türkiye cumhuriyeti beni bağlamıyor fikrimi beyan ederim o kadar sende fikrini sorunlu olduğun kuruma beyan et MEB'e hocalara değil...

Not: Hocalarında kılık kıyafeti zorunlu eğer okulda öyle bir sorun var ise nizam bozukluğudur. Tek öğrenciye zorunlu değil anlayacağın.

Son düzenleme:
Yazım kuralları yüzünden 1 gün boyunca yazamadım ve şimdi toplu cevap vereceğim sonrasında duş alıp yatacağım.

Arkadaşlar öncelikle bizim okulun sadece üst kıyafeti var. Bir sweat ve bir tişört. Meslekler ve anadolular için farklı. Sadece alt için siyah pantolon istiyorlar fakat ben pantolon sevmediğim için hala pantolon almadım. Ben de çok dikkat çekmesin diye pantolona benzeyen siyah renkte eşofmanla okula gidiyorum. Üstümde tabi ki okulun kıyafeti var ama okulun direkt olarak seçtiği belirli bir pantolon yok.

@LAPSEKİLLİ BIG SMOKE

Kendini açık lise uzmanıymış gibi tanıtıyorsun. Bütün burdaki insanların bana göre tek haklı olduğu konu küfür konusu. Bana bir şey olmasından değil aileme bir şey olmasından korkuyorum. Okuldaki çoğu öğrenci bu kıyafet kuralından rahatsız. Çoğudan kastım %90 üstünde. Fakat bu çocukların bir kısmı ses çıkarmaktan korkuyor başıma bir iş gelir diye ve korkuyla yaşamaya devam ediyorlar. Ben bu korkuyu sevmiyorum ama neyse konumuz bu değil. Diğer kısmı ise hocalara neden böyle bir kural var denince hocalar "Kaçak öğrenci" sebebini söylüyor çoğunlukla ve konu kapanıyor. Bunu değiştirmenin 2 yolu var. Ya okul aile birliği toplanarak bu kıyafet kuralı üzerine tartışır ve kıyafet kuralları hakkında yeni kural getirilmesi için oy verir, ya da bu kuraldan rahatsız olan öğrenciler bu durumdan sıkıldıkları için okula ve hiç bir şahısa zarar vermeyecek şekilde protesto başlatır. 2. seçenek suç teşkil edebileceğinden ilk seçenek daha mantıklı ama olasılığı 0' a çok yakın. Anlayacağımız bu 0 olasılığı yok olana kadar bu bence saçma olan kıyafet kuralları ile okula gitmek zorundayız.
Konu sahibi şunu düşünüyor: Bakın nasıl mesaj yazmışım ama... Herkese duyur... Herkes seni övmüyor tam tersine seni kınıyorlar. Üsluba bak... Ailen görse üzülür... Sen okula ne için gidiyorsun?
Böyle bir şey yok. Amacım dikkat çekmek olsa böyle bir yazı ile çekmeye çalışmazdım. Ha, üsluba bakacaksak şu anda kendi okulum dışındakilerden de haberdarım. Orada ki öğrenciler de bu şekilde davranan öğretmenlere hakaretler ediyorlar ama bu beni etkilemediği için kimseye ispitleme gereği duymuyorum. Şu an sanırsam buradaki herkes ilk defa bir hocaya bu şekilde hakaret edildiğini görmüş. Ah siz bir de okulun kendisini gezip öğrencilerin ne dediklerini duysanız hocalar yokken. Neredeyse herkesin sabrını taşırdı bu tür kurallar ve öğretmenler. Küfür etmeyi doğru bulmuyorum ama insanın siniri atınca mantıklı karar veremiyor.
Biz de bu yollardan geçtik. Evet müfredat zor yapacak bir şey de yok. Yolda zort üniversitesi cart bölümü mezununu artık işe almıyorlar.
Ben de 1. sınıftan beri okuyorum. İnternette gördüğüm kadarıyla müfredat gittikçe öğrencilere daha iyi anlama biçimi sağlayacağına daha çok öğrencileri zorlayarak dersleri anlamalarını bekliyorlar. Bu şekilde ya günde 5 saat ders çalışman gerek, ya çok zeki biri olman gerek, ya da bir sürü ders içinden hangi birini aklında tutacağını şaşırmaktan, kafanın allak bullak olmasından ötürü strese girip dikkatinin dağılmasından hiç bir şey anlamaman gerek. Ben dersleri dinledim. Odaklanabildiğim kadar odaklandım ama hiç bir türlü anlayamıyorum ilgimi çekmeyen dersleri. Aptal mı oluyorum ben şimdi bana zorla öğretilen ve bence gerekli olmayan bir şeyde başarısız olunca?
Milletin yüzüne söyleyemeyeceğin şeyleri bu tarz paylaşımlarda söylersen, işin sonu böyle olur. Umarım dava edilir de hatanın farkına varırsın. Klavye delikanlılığıyla olmuyor bu işler. İlahi adalet :)
Küfür etmeden yüzüne söylerim bunları. Fakat sonuç büyük ihtimalle bağırarak "saçma salak konuşma çık git sınıfına" lafını duymak olacak.
Size mantıklı gelmiyorsa susun ve kurallara uyun. Okul kıyafeti ile gelen öğrenciler salak değiller ceza almamak için öyle geliyorlar.
Hocam kimse kusura bakmasın ben öğrenciyim. Hapis mahkumu ve ya devletin askeri değilim. Öyle bir şey olsa amenna, fakat daha 15 yaşındaki bir çocuk/lar rahatsız olduğu şeyleri korkmadan hocalarla tartışamıyorsa, tartışsa bile istemedikleri sonuçlarla zorla karşı karşıya gelip susmak zorunda kalıyorlarsa, burada mantıklı bir sistem var diyemeyiz. Sadece rütbesi yüksek olanların hakları var gibi bir şey bu.
Saygısız, bir de marifetmiş gibi konu açıyor? Üslubuna dikkat etmiyor. Ben bir kadınım. Kullandığı kelimelere, küfürlere bak. Terbiyesizlik yaptığı.
Tamam hocam anladık. Bir kere küfür ettim hatamın da farkındayım. İnsan öldürmüşüm gibi tepki vermenize gerek yok. Her seferinde de yeni bir şey yazıyorsunuz sinirinizden. Bende de aynısı oldu bu hikayeyi atarken ama yapacak bir şey yok.
Polise sövmüyor, polis çevirmesi gibi diyor yani güvenlikçilere diyor muhtemelen.

Konu sahibine: Anladığım kadarıyla biraz heyecanlı bi' kardeşimizsin ve bu tip şeyleri kişisel algılıyorsun. Lisedeyken böyle tipleri çok görüyordum kendine yapılan her şeyi kişisel algılarlardı. Arkadaşlar size bi' haberim var kimsenin umurunda değilsiniz. Okulun kuralları vardır ve buna uyman gerek. Beğenmiyorsan başka okula gidebilirsin. Ha kaçak konusunda haklısın adam sizin okulun kıyafetini alıp girebilir. Bizim okulda bunu engellemek için kartlı giriş sistemi vardı. Her öğrenciye özel kart çıkartılmıştı ve onları okutarak giriyorduk. Her ne olursa olsun bu kurallar sizin iyiliğiniz için var. Bu kaçak giriş yüzünden okulda birinin başına iş gelse "nasıl güvenlik bu, niye engellenmiyor bunlar" diyeceksiniz.
Hocam bence güvenlik, bir okulu, kıyafetten daha iyi korur. Diğer sözlerinizde haklısınız. Susmaktan ve izlemekten başka çaremiz yok.
Bir ton laf etmişsin ama iş ciddiye binince neden küçük Emrah'a dönüştün?
Okulda bunu ispitlemeyle uğraşacak bir öğrenci olduğunu düşünmüyordum ama 10 kişi civarı öğrenci bunu gidip hocaya iletmişler hemen. Ya kurallara çok düşkünler ya da bana düşmanlık besliyorlar. Ya da canları sıkılmışlar. Küçük emraha dönüşmek ise bana değil aileme bir şey olması. İsterlerse okuldan atsınlar ama aileme bir şey olmasın.
Bu arada arkadaş 24 yaşında değil muhtemelen liseye giden bir çocuk moderatör'e ilettilsin uyarı sonucu gerçek yaşı girilsin. Ayrıyeten konuya gelecek olursak ceza alıp almaman önemli değil bu ne biçim bir ağızdır insan buraya bile atarken utanır postunu nizam o yaşlarda saçma geliyor olabilir lakin olgunlaştığın zaman bazı şeyleri daha iyi anlarsın ceza alma konusunda anca davalık olursun sonuçlanmaz.
Dediğim gibi, 1 ay önce destek ekibine yaşımı 15 olarak değiştirin dedim ama hala cevap alamadım. Aldıysam da olumlu cevap alamamışım görüldüğü gibi.
Ya sen diyorsun ki birisi karşına geçip böyle ağır konuşup atıp tutacak ve sen bunu dinleyeceksin öyle mi ? Bana tek bir kelime göstersene normal olan o hikayede yemin ederim bazen sadece muhalefet olmak için yorum yazıyorsunuz :D
Bence küfürler dışında bütün yazılar doğruydu. Ha, birisi bana böyle ağır konuşsa pek de umurumda olmaz açıkçası. Küfürle sinirlenen birisi değilim. Ama dediğim gibi herkes farklı.
Kişi haksızlığa uğradığında gereken cevabı düzgün bir üslupla vermeli. Aksi halde haklıyken haksız hale düşer.
Ben okulda uygulanan kuralları ya da öğretmenlerin yaptığı haksızlıkları savunmuyorum. Kişi haksızlığa uğradığında karakterinden ödün vermeden gerekli cevabı vermelidir. Doğru olan budur. Medeni olan budur.
İnsan sinirlenince mantıklı düşünemiyor.
Terbiyesiz bu davranişlar ailenin verdiği eğitimi gösteriyor oradaki oğretmenler kendi isteğinden mi söylüyor.
Ailem bana her şeyi öğretti ailemin bu konuda hiç bir hatası yok. Kaldı ki ailem benim yanımda küfür de etmez. Onlardan küfür öğrenmedim. Ailem benim sinirlenmemi önleyemez. Ya da bu kuralların kalkmasını.
Daha okul tişörtü satılırken satın alan kişinin isminin alındığını bilmeyen birinin hangi eğitmenin saygıyı hak edip hangi eğitmenin saygıyı hak etmediğini belirlemeyi kendine hak görmesine mi daha çok gülsem yoksa hakareti şikayet ettikleri için şikayet edenlere laf edenlere mi, bilemedim.
Kıyafet alırken kimse bana ismimi sormadı. Sadece geçen sene ismimiz alındı bir kaç defa pantolon yerine eşofmanla geldiğimiz için.. Kaldı ki ben bu hikayeyi bu sene için attım. Ama bu sene kimse benim ismimi kıyafetten ötürü almadı.
Okul kıyafeti uygulaması gayet uygun bir uygulama. Kimsenin kimseden üstün gözükmesini istemiyorlar. Bir öğrenci en pahalı markalarla okula gelirken diğeri ayaktakımı kıyafetlerle okula gelince kendini ezik hissedebilir veya zorbalık görebilir. Bunun yanında okul kıyafetinin fiyatı öyle uçuk bir fiyat da değil hatta kalitesiz markalardan bile ucuz oluyor bazen. Sadece kendi açından değerlendirme yapamazsın. Onların ne faydasına senin okul kıyafeti giymen, onlar mı satıyor?
Tanrı aşkına hocam ilk okulda mıyız? Tamam hadi bu tür tipler olabilir ya da okula süslenmeye gelen tipler olabilir, açık saçık gelenler de olabilir. Okul bu kıyafetler hakkında mantıklı ve güzel bir kural getirebilir ama bütün öğrencileri kopyala yapıştır yapmak bana mantıklı gelmiyor. Ha, o çocuk bu zenginleri sadece okulda değil, dışarıda da görebilir.
Tekrar yazıyorum, Allah öğretmenlere sabır versin. Öğrenciler eğitim için mi gidiyor yoksa "AĞZI BOZUK BİR ŞEKİLDE ORAYA BURAYA LAF MI ETMEYE GELİYOR"?
Versin hocam versin. Böyle bir sistemde herkes adam akıllı eğitim alamaz bence. Ağzı bozuk lafına da, büyük ihtimal hocalar biz öğrencilere bir defa hak verseler bu konu hakkında, ve okul kıyafeti ile okula gelmeyince okula kötü bir şey olacakmışçasına olayı abartmasalar konu buraya kadar gitmezdi. Ama benim de küfür etmem yanlış.
Konu sahibini savunanlar... Yaşlarının küçük olduğunu düşünüyorum artı kendileri de böyle yapıyorlar sanırım. Örneğin, çok güzel bir proje ödevi yaparsın. Ya da bir arkadaşının boğazına bir şey kaçar, heimlich manevrası yapar kurtarırsın. Herkes seni takdir eder. Lakin bu yaptığın terbiyesizlik, saygısızlıktan başka bir şey. Bunun takdir edilecek tarafı nerede?
İnşallah ceza alırsın. Pişman olacaksın lakin iş işten geçmiş olacak o zaman.
Tamam hocam heimlich yaparım.
Polis dediğiniz kişinin veya okuldaki hocaların bu olayla alakası yok gerekeni yapıyorlar. Forma almıyorsaniz sizin sorununuz forma almama ile ilgili geçerli bir sebebiniz varsa hocalara bildirirsiniz.
Polislere laf etmedim. Sanki ciddi bir konuymuşçasına polis çevirmesi gibi durduruyorlar dedim.
Hocam içimden geçenleri yazmışsınız, iyi bir şekilde güldüm sağolun.
Çoğu öğrencilerin içinden böyle şeyler geçer ama gün yüzüne çıkınca o öğrenci çoğu kişiler tarafından dışlanır. Bu geçen düşünceler okulda ki en başarılı öğrencisinde bile olabilir. Ama gün yüzüne çıkmadığı sürece bu kötü düşüncelerin bir sorunu yok.
Okula okul kıyafetle gitmeniz insanların egosunu nasıl tatmin edebilir? Haksızsınız kusura bakmayın. Hocalarınıza hem bireysel hem ailesel küfür etmişsiniz ve bu apaçık ortada öyle değildi böyle değildi savunmalarınız tutarsızca. Geleceğiniz için endişe edebilirsiniz çünkü en azından disiplin alırsınız.
Kıyafetle gitmek değil olay. Kıyafetle gitmeyince okuldan kovup git evine adam akıllı kıyafetle gel diyorlar ve bunu doğru düzgün bir şekilde söylemiyorlar. Geçen sene bana bağırmıştı hoca "git kıyafet giy" diye bu olay yüzünden.
Not: Hocalarında kılık kıyafeti zorunlu eğer okulda öyle bir sorun var ise nizam bozukluğudur. Tek öğrenciye zorunlu değil anlayacağın.
Yani gördüğüm kadarıyla hocaların bazıları istedikleri kıyafetlerle geliyorlar okula. Bazıları da pantolon, gömlek veya tişört ile geliyorlar. Ama öğrencilere belirtilen kıyafet kurallarına uygun (Üstüne okul tişörtü altına siyah pantolon) kıyafetlerle okula gelen öğretmen 2-3 tane falan vardır.

Arkadaşlar benim anlatmak istediğim şeyler bitti. Ben düşüncemden değil ettiğim küfürden pişmanım. Bu konu isterse kilitlensin isterseniz de benimle alay edin, dalga geçin linçleyin ama bunların hiç biri beni düzeltmeyecek.

İyi forumlar.

Son düzenleme:
Metin küfür içeriyor. Buraya tıklayarak aşağıda anlattığım hikayeye ulaşabilirsiniz.

18 Eylül'de ben storye böyle bir yazı attım. 10 kişiye yakın öğrenci bu hikayemi hocalara şikayet etmiş. Bugün rehberliğe gittim bu hikayeyi A4 kağıdına basıp gösterdiler bana. Disiplin falan diyorlardı. Okul hakkında bir şey olması umurumda değil ama hukuka vb taşıyacaklarını söylüyorlar.

Ben de şöyle bir savunma yaptım.

Bu yazıda asla bir okul ismi geçmiyor, bu yazıda herhangi bir şahıs ismi geçmiyor. Dışarıdan kaçak girmesin sebebi bizim okulda söylenen bir sebep dediler fakat ben bu sebebi birkaç okulda daha olduğunu öğrendim. Son olarak da 80-100 TL'lik formanızı alarak okula giremeyecek mi yazmışım. Fakat bizim okul kıyafetleri 150 TL'den aşağı değil.

Bana ne olur ve siz ne yapmamı önerirsiniz? Bugün gittim özür diledim annem falan geldi ama hocalar kararında sabit.

Kardeşim helal olsun. Seni şikayet eden karaktersizlerin de neyse. Fazla küfür etme ama sen yine de :D bu kadar düşük zekalı insanın yönettiği sistemde küfür etmeden dert anlatılamıyor.

Kendini açık lise uzmanıymış gibi tanıtıyorsun.

Uzmanı gibi tanıtmıyorum. Bu konularda bilgili olduğumu, yardımcı olabileceğimi belirtiyorum. Okuduğunu anlamak önemli. 👍

Bana bir şey olmasından değil aileme bir şey olmasından korkuyorum.

O zaman böyle anlamsız işler yapmayacaksın, yaptın da eline ne geçti? Senin aileni gram düşündüğünü sanmıyorum. Aileni düşünsen düşünerek hareket edersin, böyle saçma işler yapmazsın. Geç şu işleri, şikayet edilince mi aile aklına geldi? Umarım ailene bir şey olur ki seni bir daha böyle başı boş bırakmaz. Çocuğunu başı boş bırakınca neler olacağını görür, ona göre davranır ve çocuğunu adamakıllı terbiye eder. Sen de fütürsuzca küfür etme cesaretini edinemezsin umarım internette bundan sonra. Umarım bu olay ailene de sarkar kardeşim, umarım. Bizim de hakkımızın yendiği zamanlar oldu, böyle internette ya da herhangi bir yerde fütürsuzca küfür ederek hakkımızı aramadık. Daha düzgün ve yasal yollarla aradık.

Okuldaki çoğu öğrenci bu kıyafet kuralından rahatsız.

Çözümü basit kardeşim, okulun da kendine göre kuralları var. Bir ortamın kurallarına uyum sağlayamıyorsanız o ortamı terk eder ya da dilekçe hakkınızı kullanırsınız. Dilekçe hakkınızı kullansanız bile reddedilir, sene başında alınmış bir karar bu. Gene de şansınızı deneyebilirsiniz.

Ben bu korkuyu sevmiyorum

Evet kardeş, herkes senin gibi böyle küfür etsin internetten. Çözersiniz ya bu sorunu :D Erkek ya :D

neden böyle bir kural var denince hocalar

Onlar emir kulu, onlar ne yapsın?

Bütün buradaki insanların bana göre tek haklı olduğu konu küfür konusu.

Bana hak vermek zorunda değilsiniz. Ben başkalarının ne düşündüğünü umursamıyorum bile. Umursayacak olursam işim var ki hayatımın birçok alanında senin gibi tipleri çok gördüm :) Sonradan süt kesilmiş aslana dönüyorlar. Senin de havan söner yakında zaten.

Son olarak da şunu söyleyeceğim. Bir işte olduğunu düşün. Orada da aynı tepkiyi verebilecek misin? Olacak muhtemel şeyi söyleyeyim, daha ikinci günden işten atılırsın. Kurallar, bir ortamı idare edebilmek ve düzenli olabilmesi için var ki iyi ki de var. Senin gibi kural bilmez, kendi kafasına göre hareket edebileceğini düşünen kişileri engelliyor. Kurallar iyi ki de var.

Şunu da belirteyim, hocaları öcü gibi göstermeyi bırakın artık. Fikrinizi ve düşüncenizi düzgün bir dille belirttiniz de hangi hoca tersledi? Gidip hocaya kıyafet kuralı niye var diye soracak olursan da hocanın yapabilecek bir şeyi olmaz. O da kendisine denileni uyguluyor. Devlet öğretmenlerini her ne kadar eleştirsem de sizin gibi öğrencilerle uğraşmak zor, onlara da sabırlar diliyorum. Bazen iyi ki de atanamamışım diyorum. Uğraşılmaz sizin gibi tiplerle.

Arkadaşlar, son dönemlerde çok fazla kıyafet konusuyla ilgili konu açıldığını görüyorum. O yüzden bu konuyla ilgili bir şeyler söylemek istiyorum.

Okulun katı kuralları var gibi gözükür. Ama aslında uyumlu bir insan kılık-kıyafet gibi basit kuralları çok rahat aşar. Öğretmenler de bu durumu çoğu zaman görmezden gelir. Uyumlu olmaya çalışın. Ama asla karakterinizden de ödün vermeyin.
Öğretmeniniz size kılık-kıyafet ile ilgili kızdığında "Haklısınız hocam bir daha olmaz"diyin.Birkaç gün okul üniformanızı giyin. Sonra giymeyin. Tekrar kızarsa yine birkaç gün giyin ve daha sonra çıkartın. Hocanızın gözüne batmayın.Kurallara uyuyormuş gibi gözükün.
Üst rütbeli kişilerin egosunu zedelerseniz sevilmezsiniz arkadaşlar. Üst rütbeli insanların egosunu okşamalısınız. Bu dediklerimi yalakalık yapmak olarak algılamayın. Öğretmenlerin koyduğu kurallara uyuyormuş gibi yaptığınız sürece dediklerimi uygulamış olursunuz. Hani siz bazen hocalar ayrımcılık yapıyor,öğrenci kayırıyor diyorsunuz ya. Kayırılan öğrenciler genellikle uyumlu kişilerdir.
Tüm bu kuralları uygularken altın bir madde vardır: Defalarca söz ettiğim karakter mevzusu.
Bu dediklerimi yaparsanız eğitim ve mesleki kariyerinizde çok büyük kazanımlar elde edersiniz.

Bu arada dediklerim tüm sosyal ilişkilerde geçerlidir. Başarılı olabilirsiniz ama insan ilişkileriniz zayıfsa başarınız hep sönük kalır.
Sorunlarınız varsa bu sorunları mümkün mertebe zıtlaşmadan çözmeye çalışın.

Son düzenleme:
Öğrenciler, okul, sınıf ve şubelerde tek tip kıyafet giymeye zorlanamaz. Ancak, okul yönetimi ve okul-aile birliğinin koordinatörlüğünde, 4 üncü maddede yer alan sınırlamalara aykırı olmamak kaydıyla, velilerin yüzde ellisinden fazlasının muvafakati alınarak ilgili eğitim-öğretim yılı için okul kıyafeti veya kıyafetleri belirlenebilir. Bu fıkranın uygulanmasına dair usûl ve esaslar Millî Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan yönerge ile belirlenir. >>

Geri
Yukarı