Instagram hikayem yüzünden okul hakkımda soruşturma başlatacağını söyledi

@mehmetılhan okul idareniz şu mağazadan alabilirsiniz mi diyor yoksa illa o mağazadan mı alın diyor? Okul kıyafetleri her mağazada oluyor olması lazım.
Sana haksız rekabete yol açtığını örnekle anlatayım.
Örneğin bir ilçede 10 tane devlet okulu olduğunu 10 tane de mağaza olduğunu varsayalım. Bu durumda her okul farklı bir mağazayla anlaştığını düşünelim. Mağaza sahipleri her şekilde müşteri geleceğini bildiğinden dolayı fiyatlarına zam yapar. O ilçedeki öğrenciler 10 mağazada da benzer fiyatları görecektir. Diğer ilçelerde de aynı durum olacağından bu durum tüketiciye olumsuz yansıyacaktır.

Bir başka örnekte de ilçe de 10 tane devlet okulu olduğunu 8 tane de mağaza olduğunu varsayalım. Bu sefer iş çok daha sıkıntılı olacaktır. Zira bu sefer okulların mağaza seçmesi gerekir. Mağazalar daha fazla müşteri bulabilmek için okullara bir takım vaatlerde bulunabilirler.

Bu olayın benzeri geçmişte test kitapları üzerinden yaşanmıştı. Okula yayınevleri gelirdi ve öğretmenlerin bazılarına kitaplarını tavsiye etmeleri halinde satışlardan belirli bir oranda komisyon verebileceklerini söylüyorlardı. Test kitabının fiyatlarına zam yapılıyor, öğrenciye pahalıdan kitap satılıyordu. MEB çok geçmeden bu olaya el attı.

Okulların herhangi bir mağaza ile anlaşmasının gereği yok. Bu sayede öğrenciler makul fiyatlar üzerinden alış-veriş yapacaktır. Çünkü adil rekabet ortamı sağlanmıştır. Mağaza sahiplerinin müşterileri kendisine çekebilmesinin yolu fiyat ve kaliteden geçer. Dolayısıyla mağazalar müşteri bulabilmek için ürünlerin fiyatını olabildiğince düşük tutar.

Son düzenleme:
Okul formalarının fiyatları oldukça yüksek. Üstelik çoğu üründe %99 polyester kullanılıyor. Fiyatların bu kadar artmasının nedeni okulların bir mağazayla anlaşıp öğrenciyi oraya yönlendirmesi. Bu durum haksız rekabete yol açıyor.

12 yıl okudum dediğin şeyle karşılaşmadım. Hemde Elazığ gibi küçücük bir yerde?

12 yıl okudum dediğin şeyle karşılaşmadım. Hemde Elazığ gibi küçücük bir yerde?
Ben ise küçük orta orası Trabzon'da karşılaştım. Trabzon'da ki bütün anadolu liseleri (İsim vermeyeyim ama Ortahisar da kilerin çoğu), bir çok ortaokul hatta ilkokul dahil yıllardan beri Haliloğlu diye bir yerden alıyor. Adı böyle idi galiba. Hatta geçen sene öyle bir kalabalık vardı ki meydanda dükkanın dışına dizilmişti millet.

Polis dediğiniz kişinin veya okuldaki hocaların bu olayla alakası yok gerekeni yapıyorlar. Forma almıyorsaniz sizin sorununuz forma almama ile ilgili geçerli bir sebebiniz varsa hocalara bildirirsiniz.

Metin küfür içeriyor. Buraya tıklayarak aşağıda anlattığım hikayeye ulaşabilirsiniz.

18 Eylül'de ben storye böyle bir yazı attım. 10 kişiye yakın öğrenci bu hikayemi hocalara şikayet etmiş. Bugün rehberliğe gittim bu hikayeyi a4 kağıdına basıp gösterdiler bana. Disiplin falan diyorlardı. Okul hakkında bir şey olması umurumda değil ama hukuka v.b taşıyacaklarını söylüyorlar.

Ben de şöyle bir savunma yaptım.

Bu yazıda asla bir okul ismi geçmiyor, bu yazıda herhangi bir şahıs ismi geçmiyor. Dışarıdan kaçak girmesin sebebi bizim okulda söylenen bir sebep dediler fakat ben bu sebebi bir kaç okulda daha olduğunu öğrendim. Son olarak da 80-100 TL lik formanızı alarak okula giremeyecek mi yazmışım. Fakat bizim okul kıyafetleri 150 TL'den aşağı değil.

Bana ne olur ve siz ne yapmamı önerirsiniz? Bugün gittim özür diledim annem falan geldi ama hocalar kararında sabit.
Hocam story'i okuyunca pişman oldum. Kime söylediğiniz belli zaten. Bir de hesabın arkadaşların arasında biliniyorsa zaten kurtaramazsın. Bildiğin öğretmenlerine küfür etmişsin. Bir de kullandığın üslup da kötü. Orada onu izah etmen önemli değil. Senin o lafı kime dediğin apaçık ortada. Ceza yersen hiç şaşırma. Senin kendi lafın "10 kişiye yakın öğrenci bunu hocalara şikayet etmiş." Yani senin hesabını biliyor onlar. Hocaların kararında sabit kalması da iyi olmuş bence. Sen bildiğin okuldaki hocana küfür etmişsin. Anasına bile etmişsin. Hangi hoca olduğu önemli değil. Birisine ettin mi? O önemli.

Geri
Yukarı