İnsülin Direnci ve Benim Zayıflama Hikayemin Başlangıcı

AJFA

Terapat
Süper Moderatör
Sosyal Tayfı
Makaleler
28
Yer
İzmir, Türkiye
Merhabalar. Bu konuyu açma sebebim, mutluluğumu paylaşmak.

İnsülin direnci ve hipotiroidi olan 18 yaşında bir gencim. Boyum 165 cm. Marttan beri anti-diyabetik ilaç kullanıyorum diye yemek yemeye devam ediyordum sürekli. 6 Ağustos'tan beri sıkı yönetim uyguluyorum kendime. 4 günde 88 kilodan 85'e ödem atarak düştüm. Yeme düzenim ise ekmek yerine tam buğday ekmeği o da kahvaltıda bir dilim, kızartma, abur cubur ve şekerli şeyler yok. Ve artık 4 gündür ne el titremesi, ne halsizlik, ne baş dönmesi ne de ayağımın uyuşması var.

Bunca zamandır çok büyük hata yapmışım dostlarım. Sizinle paylaşmak istedim. Belli aralıklarla istatistiklerimi paylaşmayı da düşünüyorum. Varsa tavsiyeleriniz bekliyorum, sevgiler. :)

Hocam geçmiş olsun öncelikle. Aynı şekilde devam edin. Sonuçlar her geçen gün daha da iyiye gidecek. Ek olarak tavsiyem, karnınızı acıktıracak şeyler yapmaktan kaçının. Misal kendinizi yormayın. Onun dışında günlük ufak tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz. Çok ufak ama.

14 yaşıma kadar Trabzon yöresi gibi halk oyunları oynadım. 14 yaşında İzmir'e geldim ve halk oyunları aktivitemi bıraktım. 65 kilodan önce 80'e fırladım 3-4 ay içinde. Sonra gerisi geldi. Hareketsiz kalmayın Technopatlar. Burdan bir de kamu spotu yapayım dedim. :)

12 gün olmuş, bir bilgilendirme yapmak istedim. En son 85 kiloydum. Bugün ise tartıya çıktığımda 83'ü görmüş bulunmaktayım. :)

İnsülin direnci kontrol altına alınmadan önce, şeker hastaları gibi sık idrara çıkma oluyor mu? Haşimato troidi olduğum için ilaç alıyorum ve senede 1-2 defa kan testi yaptırıyorum. Test yapılırkende kontrol olsun diye bir sürü şey ekletiyorum. HbA1c, tokluk ve açlık vb. hep normal çıkıyor. Ama yemek yedikten sonra aşırı uykum geliyor. Şekerim çok çıkıyor diye düşünüyordum ama sık idrara çıkma yok, HbA1c normal. Öğün kaçırırsam bazen şeker düşmesi oluyor, elim ayağım titriyor. 1.78 boya 77 kiloyum. yani fazla kilom da var :) Doktorun dediği yaş (36), kilo, hareketsizlik yüzünden şekerde tansiyonda normalden biraz yukarda oluyormuş.

İnsülin direnci kontrol altına alınmadan önce, şeker hastaları gibi sık idrara çıkma oluyor mu? Haşimato troidi olduğum için ilaç alıyorum ve senede 1-2 defa kan testi yaptırıyorum. Test yapılırkende kontrol olsun diye bir sürü şey ekletiyorum. HbA1c, tokluk ve açlık vb. hep normal çıkıyor. Ama yemek yedikten sonra aşırı uykum geliyor. Şekerim çok çıkıyor diye düşünüyordum ama sık idrara çıkma yok, HbA1c normal. Öğün kaçırırsam bazen şeker düşmesi oluyor, elim ayağım titriyor. 1.78 boya 77 kiloyum. yani fazla kilom da var :) Doktorun dediği yaş (36), kilo, hareketsizlik yüzünden şekerde tansiyonda normalden biraz yukarda oluyormuş.
Şöyle söyleyebilirim. Ben çok sık acıkırdım ve yemek yemezsem çok yorgun düşerdim. Ancak yorgun olmama rağmen açlıktan uyuyamazdım, şekere saldırırdım. Şekeri tüketince de uykum gelir yatardım. Ancak sık tuvalete çıkma diye bir şikayetim yoktu. Şunu da ekleyeyim, yeme alışkanlığımı değiştirmede kendimi tetiklememin sebebi çok su içme durumum olması ve ağız kuruluğuydu. Sizde de var mı, çok su içiyor musunuz? Ve evet, hareketsizlikten başlıyor bu kötü hastalık.

Sent from my FIG-LX1 using Technopat mobile app

Bu şikayetlerle dahiliyeye gittim. Doktorum zaten şikayetlerimden öngörü yaptı ve tabii ki tahlil istedi açlık ve tokluk kan şekeri için. Benim de sıkıntım açlık şekerinden ziyade tokluk şekerinin çabuk düşmesiymiş. Ve ilaç tedavisine başladım. Yanında bonus olarak hipotiroid çıktı. Bu yüzden metabolizmam da yavaşmış ve kilo alıyormuşum. :)
Kısaca doktora gitmekte fayda var bir şüphe varsa eğer.

Geri
Yukarı