Intel CEO’su: “AMD’nin Liderliği Bitti”

Aman Allah'ım youtuber diyor ki şu anlık fark yok ama ileride ne olur? Bir düşün bakayım. Azcık ileri düşünün.

Intel daha avantajlı bu durumda, gelecek için.
Nanometrenin daraldıkça daha fazla transistör sığdırıldığını ve daha az güç tükettiğini ve daha az ısındığını biliyor muydunuz?

Bu da doğru değil aslında. Daha düşük nm = daha fazla transistör demek değil. İşlemcinin onlarca bölgesi var. Her şirket her bölgeyi aynı nm'de tasarlayamadığı gibi aynı yoğunlukta da paketleyemiyor.

Farklar ve Intel 14 nm'nin TSCM 7 nm ile neredeyse aynı olmasının sebebi bu.

Intel daha avantajlı bu durumda, gelecek için.
Eğer Intel daha iyiyse bile herkes 7 nm'nin 14 nm+++++++++++++++++'dan daha iyi olacağını düşündüğü için doğrudan 7 nm'ye yönelirler. Kaç tane son kullanıcı bunu bilecek ki? Teknik açıdan önde olsa bile pazarlama açısından sanmıyorum.

Intel-Tiger-Lake-Mobil-CPU-ve-AMD-Ryzen-5000-Mobil-CPU.jpg

Intel'in patronuna göre AMD'nin sunucu ve ana akım CPU pazarındaki liderliği kısa sürecek. Intel CEO'su pat gelsinger, crn ile yaptığı röportajda Intel'in hızlı bir geri dönüş yaşadığını açıkladı. AMD, 2021 yılında pazar payını artırırken oyun ve iş istasyonları için en iyi CPU çözümlerini sunmayı başarmıştı. ARM tabanlı çipler tasarlayan şirketler ise rekabeti artırmaya devam ediyor. […]

Devamı: Intel CEO’su: “AMD’nin Liderliği Bitti”
Kaynak Technopat

Devamı için yukarıdaki bağlantıya tıklayın...

Intel bey ısınma sorununa çözüm bulursa lider olur anca. Daha dün yeni laptop aldım ve AMD işlemci tercih ettim.

Intel nasıl avantajlı oluyor daha 7 nm'e bile geçmemişken?

Aynı pakete daha fazla transistör sığdırarak.

ARM tarzı mimariyi saymıyorum bile.
Eğer Intel daha iyiyse bile herkes 7 nm'nin 14 nm+++++++++++++++++'dan daha iyi olacağını düşündüğü için doğrudan 7 nm'ye yönelirler. Kaç tane son kullanıcı bunu bilecek ki? Teknik açıdan önde olsa bile pazarlama açısından sanmıyorum.

Yeni mimari 10 nm ve farklı çekirdek tipleri ile geliyor.

Geri
Yukarı