Intel CEO’su: “AMD’nin Liderliği Bitti”

Ben burada Intel vs. AMD çekişmesi yapmıyorum. Intel'in geride kaldığını belirtiyorum. Yoksa ikisinin de fanboyu değilim. Optimizasyon konusunda Intel'i öneririm her zaman ama bu konuda bangır bangır bağırdılar zamanında böyle böyle oluyor diye. Intel niye geçmedi bu zamana kadar?

Ben burada Intel vs. AMD çekişmesi yapmıyorum. Intel'in geride kaldığını belirtiyorum. Yoksa ikisinin de fanboyu değilim. Optimizasyon konusunda Intel'i öneririm her zaman ama bu konuda bangır bangır bağırdılar zamanında böyle böyle oluyor diye. Intel niye geçmedi bu zamana kadar?

Çünkü fabrikaları yetişmedi. AMD, işlemcisini dışarıya ürettirirken Intel hem tasarım hem de üretimi kendi yapıyor.

Intel için bu süreç aşırı zahmetli ve uğraştırıcıyken, getiri olarak da paket başına daha optimize ve transistör yoğunluğu fazla işlemciler tasarlamasını sağlıyor. TSMC birkaç ana firmanın etkisinde. Intel'in fabrikaları ise kendine çalışıyor.

Şimdi ise yepyeni bir mimari geliyor, ARM tarzı yaklaşım ile.

Su an AMD laptoplarda ucuz bi fiyata 6/8 cekirdekli yeni nesil islemciler sunmasi, cok iyidir.

Intel daha iyi CPU'lar ile değil AMD'nin çip üretimini engelleyerek ancak piyasayı elinde tutabilir. Her zaman yaptığı gibi tekelcilik.

Geri
Yukarı