Intel i5 3470 GTX 960 Sistem FPS Drop

Fradue1

Kilopat
Daha fazla  
MSI GTX 960 Gaming 2G modelini kullanıyorum. AC Syndicate gibi oyunlarda 40-50 FPS alıyorum ama çok fazla FPS drop oluyor. 50'den birden 20'lere düşüyor ve bu 3-4 saniyede bir oluyor. Ayarlar hiç fark etmiyor, en düşük ayarlarda da aynı FPS aynı drop, en yüksek ayarlarda da aynı FPS aynı drop. Sistem Özelliklerim:
  • Intel i5 3470 CPU
  • 4 GB 1333 MHz RAM
  • ECS H61H2-MV Anakart
  • MSI GTX 960 Gaming 2G
  • 600W Everest Rhino 432
Oyun içinden bir kare:
Adsız.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Görselden anlaşıldığı kadarıyla işlemci kullanımı %100'de. GPU kullanımı da düşmüş, bu durumda FPS drop yaşanması normal. Oyun sırasında Görev Yöneticisi'ni açın, işlemciyi kullanan başka bir uygulama var mı kontrol edin.

Oyun açıkken %90 oranında oyun kullanıyor. %8 civarı da Nvidia User Experience Driver Component kullanıyor. 2-3 yıldır işlemcinin termal macununu yenilemiyorum, ondan olabilir mi?

Termal macunun direkt olarak CPU kullanımına etkisi yok, ısıya etkisi var. Aşırı ısınıyorsa işlem gücü düştüğü için belki oyun daha fazla CPU kullanma ihtiyacı duyuyor olabilir. Termal macun yenileyin, fan yapraklarını temizleyin. Rehberdeki temizleme işlemlerini de uygulayın.

H1Z1 oyununda denedim şimdi CPU kullanımı %50 onda ama yine de FPS drop yaşıyorum. FPS droplar harici gayet akıcı 60-70 FPS ile oynuyorum. Yine de bir termal macun yenileyip rehberdekileri yapıyim.

Assassin's Creed Syndicate Cpu'ya aşırı yüklenen bir oyun. Ayaları biraz arttırın. Bendede %100'e dayanıyor fakat GPU kullanımı %99. Ayrıca RAM'in yetmiyor oyun için...

Arka planda ve başlangıçta çalışan uygulamaları kontrol edin. Gerek duymadığınız uygulamaları devre dışı bırakın. Mümkünse 4GB ram ekleyip toplamda 8GB ram ile oynayın. Çünkü FPS dropun bir başka sebebi ram yetmezliğidir. Ram yetmediğinde oyun sanal belleğe erişir. Sanal belleğin hızı ramin hızından daha düşük olduğundan dolayı da böyle bir sonucu doğuruyor olabilir.

Ram konusunda haklısınız ama bu kadarda olmaması gerekir diye düşünüyorum. Oyunu ilk 5 dakika 5-10 FPS ile oynuyorum sonradan biraz açılıyor ama FPS droplara devam ediyor hala. GPU kullanımını da arttıramadım bir türlü.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı