Intel i7 7700 vs AMD Ryzen 7 1700

Intel i7 7700 vs AMD Ryzen 7 1700

• Oy verenlerin toplamı
    78
Ben bunu düşünerek alışverişe başladım. En ucuz sistem parçam oyuncu olmama rağmen ekran kartım idi. MSI R7 370 518 TL'ye satın aldım. Sistemi mi görüyorsun. Yaklaşık o zaman dolar 2900 3000 civarı idi 7000-8000 arası tuttu. 8000 TL lik sistemde 518 TL lik ekran kartı. Amacım ekran kartı hariç sisteme hiç ellememek. Onun için tüm parçaları iyi ama kolay değiştirilebilen ekran kartını en düşük seçtim. Sonra ekran kartını bi satayım dedim vega beklerim dedim. 2016 sonu çıkar deniyordu çünkü. Hemen satıldı 450 TL ye. RX 480 almaya hiç niyetim yoktu. Vega çıkmaz oldu. Baktım adam 1 haftalık satıyor vatan garantili 1000 TL alayım dedim çünkü satarken dediğim gibi en fazla 100 TL zarar ederim. Adamın biri GTX TİTAN X Maxwell kartını 4000 TL almış bana 1500 TL ye satıyordu. Benim 100 TL gitse de olur.

BERWAR misal olarak söyledim yoksa 4K zaten mükemmel görüntü veriyor. Fark etmemiştim daha önce. Ekran kartına düşen yükü biliyordum ancak işlemci kullanımında azalma olduğuna dikkat etmemiştim.

Son düzenleme:
Ama bugün birşey öğrendim. İşlemci kullanımı çözünürlük artınca azalıyor. Misal başka yerde belirttiğim gibi benim işlemci İ5 6600k The Witcher 3 oyununda 1080p de %70 ortalama çalışıyor 4K da ise %25 kullanım ile çalışıyor. Bizzat kendim denedim. İleride işlemciyi upgrade yapmak yerine sistemi 5K-6K-7K-8K ya çekerim daha hallolur o zaman. Zira şimdi 4K da The Witcher 3 gibi oyunda İ5 6600K sadece %25 işlemci gücü istiyorsa daha 4-5 sene kullanırım anlamına geliyor.
Grafik ile işlemci kullanım oranı kare sayısında ortaya çıkar görüntü kalitesinden değil mesela 720 p de 200fps göreceğiniz ayarda bakarsanız işlemci kullanımı dahada artabilir (kesin konuşmuyorum bu oyuna bağlı birazda tabi).

VSR nedir bilmiyorum ama. Oyunlarda çözünürlük ayarlarında 5K var zaten. 5K için ayrıca programa gerek olmuyor galiba. Witcher 3 te 4K ultrada 22-23 FPS veriyor. 5K yaptığım zaman 17-18 FPS ye düşüyor.

Bu çekirdek savaşları ilk değildi arkadaşlar bundan 7-8 yıl önce 2-4 kavgası vardı ve ben nasıl doğru seçim yaptığımı 2017 de size anlatayım.Bir konuda da bu örneği verdim çünkü ben yaşadım.
kuzenimle aynı hafta bilgisayar topladık o 348 tl ye e 8400 core 2 duo işlemci aldı çift çekirdek intel.Ben phenom 2x4 955 aldım 3.2 ghz 275 tl 4 çekirdek ama Amd nin stok soğutucusu çok kötü idi hiç kullanmadım bile o zamanın fiyat performans ürünü sunbeam core contact freezer a da 40 tl falan vermiş idim öyle bile e8400 den ucuza geldi.Tabi o yıllar oyunların birçoğu tek çekirdek performansına bakmakta 2 çekirdekler nadir oyunlarda doğal olarak e8400 benim işlemciyi parçalıyor idi .Yıllar geçtikçe 4 çekirdek optimize edildikçe benim işlemci e8400 parçalamaya başladı ve Yıl 2017 kuzenimin o e 8400 ü benim arabanın anahtarlığında takılı artık bir çok oyun 4 çekirdeğe optimize ediliyor şu anda yanda 2. pc de 955 işlemci hayla görev yapmakta şu ana kadar da ben işlemci yüzünden şu oyunu oynayamadım demedim bazen limitlerine geliyor ama çarpan kilidi açık olduğundan birazcık gazlama ile hayla 2017 yılında baş edebiliyor bana oyun oynatıyor. Ha benim durumum iyi ben 2 yıl sonra elimden çıkartırım olmadı 2. elden satar yeni pc toplarım derseniz 7700 ama onun ilerisi için 1700 daha mantıklı mesela VR bugün çok pahalı ama 1-2 yıl sonra daha alınası olduğunda herkes VR alabilir ileride tüm oyuncular alabilecek duruma gelecektir nasıl oyuncu ekipmanları satın alıyoruz VR a da o gözle bakacağız . Yüksek FPS isteyen VR oyunları 4 çekirdek bir işlemciye 8 den daha çok yüklenecektir. Geleceği tahmin edemeyiz ama öngörmeliyiz bilgisayar parçaları hiç de ucuz değil arkadaşlar 2009-2010 yılların da 2000 tl ye kral sistem toplarken şimdi 10000 tl ye dayandı her yıla 2000 tl zam aldı neredeyse bundan 3 yıl önce 900 tl ye aldığım 4790k şu anda 7700k ile yarışıyor fiyat konusunda.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı