Çözüldü Intel işlemcide "Watt" düşürmek?

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ardaturk

Hectopat
Daha fazla  
i5-9300h işlemcili bir laptopum var, tahmin edebileceğiniz üzere sıcaklık değerleri 90 derecenin üzerine çıkıyor.
Düşürmek için undervolt yapmayı denedim ancak bu işlemci modelinin undervolta kapalı olduğunu öğrendim. İzlediğim bir videoda ise Watt düşüren biri vardı ben de Watt düşürsem bir işe yarar mı? İşlemcinin ömrünü kısaltır mıyım?
Eğer Watt da çözüm değilse bir şekilde işlemci MHz sabitlemenin bir yolu var mıdır? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Çözüm
Uygulamayı internette araştırdım, herkes işlemcinin gücünü arttırmak için kullanmış anlaşılan nasıl işlemcinin GHz'ini kısıtlayacağımı bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

Quick CPU programına giriş yap.
Advanced CPU settings kısmına bas. Sonrasında Speed Shift sayfasına giriş yap ve maximum allowed performance kısmından maksimum CPU hızını seç. Kaydedip programı kapatabilirsin.
Uygulamayı internette araştırdım, herkes işlemcinin gücünü arttırmak için kullanmış anlaşılan nasıl işlemcinin GHz'ini kısıtlayacağımı bir türlü bulamadım. Yardımcı olabilir misiniz?

ThrottleStop
Kullanmadığım için bir şey diyemeceğim ama Turbo Boost'u kısatladığını söylüyorlar.

ThrottleStop'ta ekran görüntüsündeki kısımdan Turbo'yu kısıtlayabilirsin. Son çekirdeği kaç yaparsan tüm çekirdekler aktifken maksimum ulaşabileceği frekans olur. Benim i7 9750h için şu an default değerler yani 40 = 4000MHz'ye denk geliyor.

Dosya Ekleri

• Ekran Alıntısı.JPG
    Ekran Alıntısı.JPG
    22,1 KB · Görüntüleme: 67
ThrottleStop'ta ekran görüntüsündeki kısımdan Turbo'yu kısıtlayabilirsin. Son çekirdeği kaç yaparsan tüm çekirdekler aktifken maksimum ulaşabileceği frekans olur. Benim i7 9750h için şu an default değerler yani 40 = 4000MHz'ye denk geliyor.

O bölümde herhangi bir ayarlama yapamıyorum. Bir şeyi mi açmam gerekiyor.
1615123747659.png

Quick CPU programına giriş yap.
Advanced CPU settings kısmına bas. Sonrasında Speed Shift sayfasına giriş yap ve maximum allowed performance kısmından maksimum CPU hızını seç. Kaydedip programı kapatabilirsin.

Çözüm

Yeni konular

Geri
Yukarı