Intel vs AMD

indir.jpg

Hangi model? Hangi seri? Bunları bilmeden nasıl yorum yapalım?
10 ve 12. nesil Intel AMD karşısında epey iddialı. Güç tüketimi ve sıcaklık konusunda. i9 11900K tam bir soba.
Güç tüketimi ise hat safhada.
Böyle karşılaştırmak kökten yanlış.

Genel olarak sordum. Ya da markaların adımlarını örneğin: Intel'in grafikten biraz kesip performansa kayışı vs. vs.

Genel olarak sordum. Ya da markaların adımlarını örneğin: Intel'in grafikten biraz kesip performansa kayışı vs. vs.
Intel oyun hedefliyor. Tek çekirdekte ki iddiası üzerine. İşi oyunlarda geçmeye çalışmak. Yani ben böyle yorumluyorum.
Oyun performansı için işlemci frekansını arttırmak gerek. Bu da daha fazla güç tüketimi ve sıcaklık demek.
AMD, genel anlamda başarılı bir politika izliyor eskiye nazaran. Intel kendi işlemcisini kendisi üretiyor. Bu yüzden fiyatları pek oynamıyor (kur dışında). Yani Intel sadece işlemci konusunda daha F/P. Anakart ve işlemci ikilisinde AMD daha ucuz oluyor genellikle. Tam anlamıyla fiyat önemli.

Model olarak karşılaştırmak saçma her yeni çıktığında diğerinden iyi yapılıyor zaten. Oyun performansı açısından Intel daha iyi fakat 10.nesil ve eskisi için farklı durum vardı Intel her zaman oyun açısından daha iyi olsa da eskiden RAM kısıtlaması yüzünden AMD ile daha fazla performans almak mümkündü. Fakat artık bu durum tamamen Intel'in elinde. Render için tartışmaya kapalı AMD.
Bence Intel daha iyi. Zaten AMD de eskiden Intel'in çiplerini kullanıyordu.

Ona bakılacaksa 64 mimarisini AMD yaptı daha mı iyi oldu şimdi.

AMD işlemciler için gelecek olan 3D V-Cache teknolojisi Raptoreum kazımında iyi gelir verdiği için stok sorunu yaşanabilir. Intel tarafında ise Arc Alchemist ekran kartları gayet iddialı. İşlemci tarafında 12. nesil gayet iyi olmuş. ATX12VO, 10nm SuperFin, big.LITTLE çekirdekler 12. nesildeki göze çarpan yenilikler. Karşılaştıracak olursak Intel şu an gelişmeye çok yatkınlık gösteriyor ve AMD'yi tekrar geçecek gibi duruyor. Anakart fiyatları yüzünden Türkiye'de Intel alınabilir gibi durmuyor.

Geri
Yukarı