İnternet Altyapısının desteklediğinden fazla hız almak?

Furkan Alemdar

Hectopat
Daha fazla  
Türk Telekom ile sözleşmem bitti ve yeni bir servis sağlayıcı aramaktayım. Turkcell Superonline dm attım onlar bana hattımın desteklediği hızın 8 MBps olduğunu belirttiler. Şu anki tarifemde ise 16 MBps hız var. Bağlantımda kopmalar oluyordu özellikle online oyunlarda sıkça kopmalar meydana geliyordu. Facebook gruplarında bu konuyu konuşurken birisi hattının desteklediğinden fazla hız verdikleri için bağlantımın kopabileceğini söyledi. Zaten koptuğu zaman sorun giderici de birincil DNS sunucusu yanıt vermiyor diyordu. Bağlantımın kopması bu yüzden olabilir mi?

15894692_365963433760332_7661700018535342013_n.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Olabilir, modemdeki hat değerleriniz arasındaki SNR değerinizi kontrol edin. Eğer bu değer 14'ten düşükse siz belki fark etmezsiniz ama hattınız kararlı çalışmaz. Kopmalardan hoşlanmıyorsanız modeminizin arayüzünden gelen hızı öğrenin ve servis sağlayıcınızı arayıp hızınızın mevcut değerden 2Mbps az olması gerektiğini söyleyin.

Olabilir, modemdeki hat değerleriniz arasındaki SNR değerinizi kontrol edin. Eğer bu değer 14'ten düşükse siz belki fark etmezsiniz ama hattınız kararlı çalışmaz. Kopmalardan hoşlanmıyorsanız modeminizin arayüzünden gelen hızı öğrenin ve servis sağlayıcınızı arayıp hızınızın mevcut değerden 2Mbps az olması gerektiğini söyleyin.
Hat bilgisi bunlar galiba bu aralar netim AKK aşmamış olmama rağmen düşük.
Ekran Alıntısı.PNG

Şu anda hızınız 4Mbps'a sabitlenmiş, servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu düzeltmeleri için arıza kaydı açtırabilirsiniz. Ayrıca evet, hızınız 16Mbps'a yükseltilirse SNR değeri çok fazla düşeceği için kopmalar yaşarsınız veya CRC çok fazla olacağı internet bağlı olmasına rağmen kullanılamaz hale gelir. Sizin için en uygun değer tahminen 12Mbps'dır, dilerseniz arıza kaydı açtırıp hızınızın yükseltilmesini isteyebilirsiniz.

Şu anda hızınız 4Mbps'a sabitlenmiş, servis sağlayıcınızın müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu düzeltmeleri için arıza kaydı açtırabilirsiniz. Ayrıca evet, hızınız 16Mbps'a yükseltilirse SNR değeri çok fazla düşeceği için kopmalar yaşarsınız veya CRC çok fazla olacağı internet bağlı olmasına rağmen kullanılamaz hale gelir. Sizin için en uygun değer tahminen 12Mbps'dır, dilerseniz arıza kaydı açtırıp hızınızın yükseltilmesini isteyebilirsiniz.
Şu an hız için bir adet arıza kaydı oluşturdum. Birde bu kopmalar için oluşturmuştum bekleyip göreceğiz. Yardımınız için teşekkür ederim.

@Silinen üye hocam merhaba konuyu tekrar gündeme getirmiş oluyorum ama kafama esip modem arayüzünden değerlere bakim dedim bu durum ile karşılaştım. İndirme olarak AKK aştığım için yavaş ve 100kbps indiriyor. Bu durumu nasıl düzelttirebilirim, ne demem gerekiyor onlara?
Ekran Alıntısı.PNG

Hızınızın 12Mbps'a güncellenmesi için arıza kaydı oluşturmalısınız. Sizin de görebileceğiniz üzere hata sayıları çok fazla, bu şekilde internet bağlantınız daha kötü hale gelir.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı