İnternet tesisatını mı yeniletmeli yoksa Türk Telekom fiber mi beklemeli?

gabomb

Kilopat
Daha fazla  
8 yıldır Superonline fiber altyapısını kullanıyordum ve altyapı olarak da çok memnundum. Fakat deprem döneminde, depremi bahane ederek yaptığı büyük ahlaksızlık üzerine direkt aboneliğimi sonlandırdım. Sonrasında öğrendim ki başkalarına da yapmışlar.

Yeni bir ISS arayışına girdim. Yakın çevremde olmasına rağmen Türk Telekom'un fiber altyapısı bizim binada bulunmuyordu fakat bina sakinlerinden imza toplayıp dilekçe vererek altyapı bağlatma süreci başlatılabildiğini öğrendim. Bu süreçte de taahhütsüz olduğu için Netspeed 100 Mbit VDSL paketini kullanmaya başladım.

VDSL altyapısı olarak 50-70 Mbps alabileceğimi söylediler ve dedikleri gibi binaya 60 Mbps internet geliyor da. Fakat ev içinde internetim 20 küsur Mbps'lerde (ağ değerlerim ekte var). Arıza kayıtları falan derken en sonunda ankastre tesisatında sıkıntı olduğunu, binada çoğu dairenin yeniletmiş olduğunu söylediler. ADSL'den direkt fibere geçiş yaptığım için böyle bir yenilemeye ihtiyaç duymamıştım, o yüzden tesisat 20 yıllık.

Sonuç olarak sizce tesisatı yeniletmeli miyim yoksa Türk Telekom altyapısını beklemeli miyim? Tesisat yenilemek fiyat olarak ne kadar tutar? Türk Telekom altyapıyı ne kadar süre içinde bağlar?

Dosya Ekleri

• Ekran görüntüsü 2023-03-18 153612.jpg
    Ekran görüntüsü 2023-03-18 153612.jpg
    33,5 KB · Görüntüleme: 38
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam hat zayıflaması yüksek ve SNR değeriniz sağlıklı bir internet için en düşük sınırlarda. Eğer dedikleri gibi binaya 60 Mbps geliyorsa iç tesisatta baya bir sorun var gibi gözüküyor. Fiber ne zaman gelecek hatta gelecek mi belli değil. Yani bu durumda iç tesisatı yeniletmek veya yeniletmemek size kalmış. Eğer 25 Mbps download ve 2 Mbps upload ile fiber gelene kadar idare ederim diyorsanız bekleyebilirsiniz. Ama durumunuz varsa iç tesisatı yeniletmeniz iyi olur. Ne kadar tutar konusuna gelirsek binanın ankastre kutusunun daireye ne kadar uzak olduğuna ve elektrikçinin alacağı işçiliğe göre değişir.

Yeni konular

Geri
Yukarı