iPhone 13 Mini vs 14 Pro

Senin yerinde olsam 14 Pro almaya niyetim yoksa ikinci el temiz kullanılmış 12 Pro+airpords Pro 2 alır keyfime bakardım.

Kardeşim niyetim ikisine de var ayrıca 2. ele asla bulaşmam özellikle de hadi diyelim 12 serisi alıyorum 12 Pro'nun düz 12'den kayda değer farkı olmadığı için Pro almazdım yine de eyvallah.

Kardeşim niyetim ikisine de var ayrıca 2. ele asla bulaşmam özellikle de hadi diyelim 12 serisi alıyorum 12 Pro'nun düz 12'den kayda değer farkı olmadığı için Pro almazdım yine de eyvallah.

İkinci el almama olayına saygı duyuyorum. Ama 12 Pro ile 12 arasında kayda değer fark yok doğru bir yorum değil. Arada farklar var. RAM, ekran, kamera tarafında 12 Pro tartışmasız daha iyi. 12 Pro kamerasının RAW çekebilmesi bile bana göre fotoğraf çekmeyi seven birçok insan için tercih sebebi olabilir.

İkinci el almama olayına saygı duyuyorum. Ama 12 Pro ile 12 arasında kayda değer fark yok doğru bir yorum değil. Arada farklar var. RAM, ekran, kamera tarafında 12 Pro tartışmasız daha iyi. 12 Pro kamerasının RAW çekebilmesi bile bana göre fotoğraf çekmeyi seven birçok insan için tercih sebebi olabilir.

Hocam istersen Apple resmi sitesinden karşılaştır ekran olarak bir fark yok birazcık parlaklık farkı dışında. Yani RAM olarak da ne kadar farkı hissedilir tartışılır ama RAW çekimi atlamışım bu benim için çok da önemli değil genelde önemli olabilir tabii ki. Ama o dönemde de bugünkü Pro ve düz modeller arasındaki makas kadar fark yoktu onu demek istedim.

13 Mini küçük ve kullanımı rahat ama güncellik ve yenilikler açısından 14 pro daha iyi.
Ya hocam öyle de aklımı çelen durum 2 cihazla da fazlasıyla mutlu olurum bence bu seneki düz ıphone 14'leri gördükten sonra hala düz 13 ve 13 mini de güncel cihazlar durumunda. 14 PRO ayrı bir cihaz tabii ki. Fakat benim gibi düz kullanıcı için 18K fark ne bileyim bir düşündürmüyor değil.

Hocam istersen Apple resmi sitesinden karşılaştır ekran olarak bir fark yok birazcık parlaklık farkı dışında. Yani RAM olarak da ne kadar farkı hissedilir tartışılır ama RAW çekimi atlamışım bu benim için çok da önemli değil genelde önemli olabilir tabii ki. Ama o dönemde de bugünkü Pro ve düz modeller arasındaki makas kadar fark yoktu onu demek istedim.

Ya hocam öyle de aklımı çelen durum 2 cihazla da fazlasıyla mutlu olurum bence bu seneki düz iPhone 14'leri gördükten sonra hala düz 13 ve 13 mini de güncel cihazlar durumunda. 14 Pro ayrı bir cihaz tabii ki. Fakat benim gibi düz kullanıcı için 18k fark ne bileyim bir düşündürmüyor değil.

14 Pro kamerasının 48MP RAW çekebilmesi, 2000NIT ekran, 120Hz ekran hızı gibi önemli teknolojiler var. Şahsi fikrim 18k farka bence değer.

14 Pro kamerasının 48MP RAW çekebilmesi, 2000NIT ekran, 120Hz ekran hızı gibi önemli teknolojiler var. Şahsi fikrim 18k farka bence değer.

Yani değer tabii ki o açıdan uzun seneler kullanacağımı da düşündüğümde. Bakalım niyet oraya doğru gidiyor hocam :)

Arkadaşlar merhaba. Ben iPhone 7 kullanıyorum ve zamanında da şu anda da bu telefonu bana cazip kılan boyutu hafifliği tek elle her yerine erişebilir olması olmuştu. Halen daha bu kasadan çok memnunum ama bugün telefonun ekranı kırıldı bende 800-900TL piyasada orijinal diye satılan yan sanayi parçalarla ekran değişimi yaptırmaktansa veya 2300 TL Apple'da değişim yaptırmaktansa model yükseltme kararı aldım. Şimdi ben öncelikle telefonda oyun oynamam dolayısıyla bu konuya iPhone 13, iPhone 13 mini ve iPhone 14 Pro kullanan arkadaşlar falan bakarsa memnun olurum. Ben aldığım telefonu 5-6 sene kafadan kullanırım aksilik olmadığı taktirde.

13 Mini'yi düşünmemin sebebi adından da belli olacağı gibi ebatı. Telefonu mağazada incelediğimde resmen iPhone 5S tutuyormuşum gibi hissediyorum ve çok hoşuma gidiyor o dönemin havasına giriyorum ayrıca bence özellikleri de gayet başarılı bugüne göre en azından bana fazlasıyla yeterli. Kullanan arkadaşlar pil performansını kaç saat ekran süresi aldığını falan paylaşırsa sevinirim ayrıca ısınma yapıyor mu onu da merak ediyorum.

14 Pro'yu düşünmemin sebebi ise ben uzun süre telefon kullanan birisi olduğum için geçmişken en iyisine geçip hem güncelleme desteği hem kamera hem ekran bayağı önde olsun ihtiyacım değil ama yine de olsun edasıyla düşünüyorum ve tasarım olarak da çok beğeniyorum sadece 6.1" ekran boyutu fazla büyük mü bunu sormak istiyorum. Tek elle falan kullanımı nasıl cepte falan ben buradayım diyor mu bunları merak ediyorum. 4.7" ekrandan sonra alışmak zor olur mu ki onları düşünüyorum. Zamanında 5 sene 6S Plus kullandım ve büyük telefonun zorluğunu biliyorum.

iPhone SE 2 veya SE3 önermeyin. 7 kullanıcısı olarak işlemci farkını saymazsak aynı filmi bir kere daha izlemek istemem.
Android düşünmüyorum piyasa değerini çok kaybetmesinden ötürü.

6.1 inç çok fazla tek elle kullanılabilir bir boyut değil. Mağazaya gidip karar vermeniz en iyisi olur, ben olsam iPhone 13 mini alırdım, kötü sayılabilecek bir cihaz değil.

6.1 inç çok fazla tek elle kullanılabilir bir boyut değil. Mağazaya gidip karar vermeniz en iyisi olur, ben olsam iPhone 13 mini alırdım, kötü sayılabilecek bir cihaz değil.

Hocam mağazaya gidiyorum 14 Pro yanında Pro Max olduğu için midir anlamadım gözüme ebatı normal geliyor yani tabii kılıfla falan ebat biraz daha büyür alırsam doğal olarak. 13 mini zaten kötü değil güzel cihaz aradaki fiyat farkından dolayı çeldiriyor. Ben iyisi mi gidip biraz daha inceleyeyim. Özelliklerinden dolayı boyuttan taviz veririm herhalde 14 Pro için şu an gönlüm 14 Pro da bakalım :)

Hocam mağazaya gidiyorum 14 Pro yanında Pro Max olduğu için midir anlamadım gözüme ebatı normal geliyor yani tabii kılıfla falan ebat biraz daha büyür alırsam doğal olarak. 13 mini zaten kötü değil güzel cihaz aradaki fiyat farkından dolayı çeldiriyor. Ben iyisi mi gidip biraz daha inceleyeyim. Özelliklerinden dolayı boyuttan taviz veririm herhalde 14 Pro için şu an gönlüm 14 Pro da bakalım :)

iPhone 14 Pro'nun ekranı 6.1 inç, bu ekran boyutu;
iPhone 11'den iPhone 14 Pro'ya kadar kullanılan standart boyut, yani 14 Pro'nun ekranı standart boyutta.

Yeni konular

Geri
Yukarı