iPhone benim için bitti

Normalde forum okumam ilk defa bir forumu sonuna kadar okudum gayet zevkliydi bu arada S23 > 10X 14 Pro Max her mana da hem günlük kullanım hem oyun iPhone kullanıcılarının kamera bahanesi de kalmadı artık diyeceğim bu kadar kendi görüşümdür teşekkürler.

Hava atmak için alıyorum iPhone benim için kaliteli diyorsan bir şey diyemeyiz fakat iPhone alanların çogu yazılımı güzel diye almıyor sokakta havam olsun diye alıyorlar itiraf edin.

2015 yılında iPhone 6 satın aldım batarya değişimi hariç tamir yüzü görmedi hala kullanıyorum ve şu anki Samsung cihazlarıyla kafa tutacak akıcılıkta o yüzden iPhone'i seviyorum “havası” öncelik değil.

Son düzenleyen: Moderatör:
Babamda 11 var cihaz 14 aylık. Mikrofonda rüzgarlaşma oluyor öldü yani mikrofon. Whatsapp değil de şebeke aramalarında sanki rüzgarlı havadaymışsınız gibi ses geliyordu. Servise götürdüm, oradan da Apple'ın ortak olarak telefonlara baktığı bir yer var sözde mükemmel teknisyenler telefonu incelemiş. İçini bile açmadan yapılan testlerde kullanıcı hatası denilerek onarım yapmadılar. Dışarıdan müdehale varmış XD Ücret alabiliriz kabul ederseniz dediler, ben biliyordum cihaz değişim ücretlerini ama onarım sandım ve 1000 liranın altında çıkacağını sandım. 19.000TL bana cihaz değişim ücreti çıkarttılar. Ben telefonu bir yerde yaptırıp evden birisine verip, 19'a da babama sıfır 11 (onların dediği fiyat) alacak kadar kafam yok mu?

Oradan çıktım, Samsung mağazına girdim. Apple olduğunu en sonra söyleyerek orada çalışan kadına bu olayları sordum. Aşağı yukarı aynı politikada olmalarına rağmen geçici cihaz verdiklerini söyledi. Hadi S22'de de aynı sorun oldu diyelim, en azından çöp telefonları kullanmıyorsunuz. Yedek cihaz veriyorlarmış. Tabi ben onların yalancısıyım belki de yanlıştır.

11 Pro Max alacaktım, Deji takıp kullanırım diye düşünüyordum. Bugün vazgeçtim sıfır S22 almayı düşünüyorum. Seneye Almanya'da günlerden bir gün zihinsel engelli 11 Pro Max'in bir parçası bozulsa bilmem kaç € para isteyecekler benden. En azından sıfır cihaz alayım 2-3 sene götürsün beni.

Garanti dışında keza fiyat politikları da çok saçma. Yalan yok IOS kullanması çok keyifli ama zengin de olsam fakir de olsam böyle bir saçmalığa katlanamam daha fazla. Garantisi olan telefonu garanti sallamıyor. Başka bir yere versem servis kayıtlarından çıkmasını geçtim yine aynı teknikerlerin oraya gidecek telefon.

Kısacası siz telefon alırken büyük markalardan ise garantisiz olarak sayın arkadaşlar. Xiaomi bile bataryası, yan çerçeve, şarj soketi, ve ekranını bile değiştirmişti. Maliyetleri ucuz deseniz nereye kadar dandik olabilir ki? Yapılınca yapılıyor işte. Moderatör olmasam farklı şeyler söyleyebilirdim de gerek yok.
iPhone kadar sacmalik gormedim, sadece kamerasi guzel diye herkes kolesi olmus. Yillarca iPhone kullanirsin, onun konseptine alistin diye yeni telefon olarak iPhone alirsin anlarim. Populer kultur kolelerinin favorileridir arkadaslar. Kameraya onem verenler, size tavsiyem iPhone almayin. Bir cihaza 50K gibi fiyat vermek yerine, 20K Sony A6000 kamera, 20K da guzel bir Samsung telefon alin. 10K cebinizde kaldi, ek olarak optik lensli kameraniz var ve iPhone'dan daha iyi fotograf cekiyor.

Anlamadiysaniz ve hala iPhone almak istiyorsaniz, uzun arastirmalarim sonucu buldugum bilgileri kullanarak yazdigim konumu okumanizi oneririm:

Türkiye için eski Apple teknik desteği pek kalmamış gibi. Gerçi zamanında LTT iMac Pro’nun ekranını çatlatmıştı ve onlara da destek vermemişlerdi. Bazen iyi şeyler yapıyorlar bazen de böyle çok saçma şeyler çıkıyor. Fiyat olarakta servis maliyetleri korkunç düzeyde. Gerçi şu an Samsung’a bakıyorum zamanında S10e cihazım sıcaktan kendi kendine kapatıp kullanılamaz hale gelince de pek umursamamışlardı. Batarya değişimi fiyatlarına bakıyorum da Apple’a bayağı yaklaşmışlar. Umarım Avrupa Birliğinin baskıları devam eder de FrameWork gibi modüler cihazlar görmeye başlarız.
Bunun sebebi aslında Türkiye’nin artık pek de itibarının kalmaması. Ülkemiz bu firmalar için bir anlam ifade etmiyor. Haliyle adam kaliteli hizmet versem ne vermesem ne diyip denetlemiyor burada ki işlerini. Ülkede işini düzgün yapan adam yok.
Bir cihaza 50K gibi fiyat vermek yerine, 20K Sony A6000 kamera, 20K da guzel bir Samsung telefon alin. 10K cebinizde kaldi, ek olarak optik lensli kameraniz var ve iPhone'dan daha iyi fotograf cekiyor.
Amaç profesyonel fotoğrafçılık ise tabii ki 50K verilmez (küçücük bir lens sonuçta) ama insanların çoğu telefonuyla çektiği fotoğrafın kalitesini önemsemiyor. Bas çek fotoğrafçılığın yaygın olduğu bir dünya da insanlar fazla uğraş vermeden direkt hiçbir ayarlama olmadan çekip Instagram’a yüklüyorlar fotoğraflarını. Bazıları öyle bir yazıyor ki sanki çamur gibi fotoğraf çekiyor bu cihazlar. Samsung ve iPhone kamerası arasında standart kullanıcı için bir fark yok. En nihayetinde standart bir kullanıcı bu cihazları Instagram’a fotoğraf yüklemek için kullanacak. Kamera açısından günümüz amiral gemisi akıllı telefonları karşılaştırmak saçmalık. Burada ki insanlar kadar kimse takmıyor bu meseleyi.

Ve unutmamak gerekir bir akıllı telefon alacaksanız markasına değil size ne sunduğuna, ihtiyacınız olup olmadığına bakmalısınız. Hiçbir firmanın fanboyu olmamak gerek. Çünkü hiçbir firma babamızın malı değil. Akıllı bir tüketici olup hangisinin bize daha uygun olduğunu iyice düşünerek tercih yapmamız gerekir.

Apple ürünlerini seviyorum fakat bazen iPhone yerine Android telefon almak daha mantıklı.

İnsanların Apple alma sebebi de Apple'ın piyasadaki kendine has ürünleri.
İnsan kendini daha özel hissediyor ve gereksiz paralara rağmen alıyor. Her şey bundan ibaret.

Babamda 11 var cihaz 14 aylık. Mikrofonda rüzgarlaşma oluyor öldü yani mikrofon. Whatsapp değil de şebeke aramalarında sanki rüzgarlı havadaymışsınız gibi ses geliyordu. Servise götürdüm, oradan da Apple'ın ortak olarak telefonlara baktığı bir yer var sözde mükemmel teknisyenler telefonu incelemiş. İçini bile açmadan yapılan testlerde kullanıcı hatası denilerek onarım yapmadılar. Dışarıdan müdehale varmış XD Ücret alabiliriz kabul ederseniz dediler, ben biliyordum cihaz değişim ücretlerini ama onarım sandım ve 1000 liranın altında çıkacağını sandım. 19.000TL bana cihaz değişim ücreti çıkarttılar. Ben telefonu bir yerde yaptırıp evden birisine verip, 19'a da babama sıfır 11 (onların dediği fiyat) alacak kadar kafam yok mu?

Oradan çıktım, Samsung mağazına girdim. Apple olduğunu en sonra söyleyerek orada çalışan kadına bu olayları sordum. Aşağı yukarı aynı politikada olmalarına rağmen geçici cihaz verdiklerini söyledi. Hadi S22'de de aynı sorun oldu diyelim, en azından çöp telefonları kullanmıyorsunuz. Yedek cihaz veriyorlarmış. Tabi ben onların yalancısıyım belki de yanlıştır.

11 Pro Max alacaktım, Deji takıp kullanırım diye düşünüyordum. Bugün vazgeçtim sıfır S22 almayı düşünüyorum. Seneye Almanya'da günlerden bir gün zihinsel engelli 11 Pro Max'in bir parçası bozulsa bilmem kaç € para isteyecekler benden. En azından sıfır cihaz alayım 2-3 sene götürsün beni.

Garanti dışında keza fiyat politikları da çok saçma. Yalan yok IOS kullanması çok keyifli ama zengin de olsam fakir de olsam böyle bir saçmalığa katlanamam daha fazla. Garantisi olan telefonu garanti sallamıyor. Başka bir yere versem servis kayıtlarından çıkmasını geçtim yine aynı teknikerlerin oraya gidecek telefon.

Kısacası siz telefon alırken büyük markalardan ise garantisiz olarak sayın arkadaşlar. Xiaomi bile bataryası, yan çerçeve, şarj soketi, ve ekranını bile değiştirmişti. Maliyetleri ucuz deseniz nereye kadar dandik olabilir ki? Yapılınca yapılıyor işte. Moderatör olmasam farklı şeyler söyleyebilirdim de gerek yok.
Geçmiş olsun, talihsiz bir durum olmuş. Yakın zamanda Xiaomi ve Samsung servislerine yolum düşmüştü ekran ve şarj soketi ile ilgili bazı sorunlar vardı, iki servis de çok ilgili ve hızlı idi. Apple ile ilgili böyle bir olay yaşamanız şaşırttı açıkçası.

Vallahi şu zamana kadar IPhone'da kullandım Xiaomi de Samsung da Huawei'de Samsung J8 Plus kullandım iPhone 6, 6s, 7 Plus, 8 güncel kullandigim cihaz xiaomidede Redmi Note 11 Pro viva kullandim Redmi Note 11 Pro bile kasarlen iPhone 8 kasmiyordu ben buyuzfen Apple kullanıyorum.

IPhone'dan başka telefon tanımam.

Yeni konular

Geri
Yukarı