iPhone benim için bitti

IPhone'dan başka telefon tanımam.
iPhone'lar, Apple tarafından üretilen popüler akıllı telefonlardır ve genellikle kullanıcı dostu arayüzleri, yüksek kaliteli kamera sistemleri ve güçlü performanslarıyla bilinirler. Ancak, teknoloji dünyasında farklı marka ve modellerde birçok akıllı telefon seçeneği bulunmaktadır. Her kullanıcının ihtiyaçları ve tercihleri farklı olduğundan, farklı telefonlar arasından seçim yapma şansınız olduğunu unutmayın.

Vallahi şu zamana kadar IPhone'da kullandım Xiaomi de Samsung da Huawei'de Samsung J8 Plus kullandım iPhone 6, 6s, 7 Plus, 8 güncel kullandigim cihaz xiaomidede Redmi Note 11 Pro viva kullandim Redmi Note 11 Pro bile kasarlen iPhone 8 kasmiyordu ben buyuzfen Apple kullanıyorum.

Kullandığınız Android telefonların hepsi giriş seviyesi cihaz. iPhone ile karşılaştırılabilecek cihaz değiller. Samsung s serisi veya Xiaomi'den mi serisi almanız gerekiyordu.

Bende birkaç yaşamışlığımdan bahsedeyim.
Arkadaşım ek gelir için Online oyunlardan para kazanıyordur. Bir süre sonra ciddi kazanmaya başladı ve o zaman Apple MacBook aldı. Cihazı kullanmaya başladıktan bir süre sonra, ekran kendiliğinden kapanıp sistem aktif çalışıyordu. Direkt olarak Apple götürdü, teslim aldılar. Dönüş yaptıklarında da cihazın satış stokunda aynının olmadığı için 2 üst modelini ve ek donanımlısını verdiler.
Kendim telefon almıştım, bayiden ve o zaman kutudan çıkardığımda satış temsilcisiyle ön kameranın eksenden kayık bir derecede durduğunu gördük. Cihazın fotoğrafını çekip ardından diğer danışmanlarla paylaşıp sonrasında insiyatifini bana bırakarak dilerseniz değişelim dilersenizde garanti bitimine yakın değişim talep edin sorgusuz sıfır cihaz temini sağlanacak diyerek bana Apple onaylı bir kağıt verip dijitalde de muhafaza edip her duruma karşı barkodu da müşteri kaydıma eklediler. Aradan zaman geçip cihazı bahse konu değişime hala aynı berraklıktalar mı diye danıştım. Apple benden önce cihazı aldığım tarihte bu tanım yapılmış, isteğiniz üzere bedelsiz cihaz değişim hakkınız var sunumu yapıldı. Akabinde stokta, o sene aldığım cihazın sıfırı olmadığı için üst model verilip ek olarak hediyeleriyle sundular.
Apple'a bağlı servis başka Apple servis başka.
Bu sebeplerden dolayı Apple'ı ve diğer cihaz üreticilerinin kendi servislerini kötüleyemem fakat üreticiye sözde bağlı servislerden her şey beklerim. Markanın teknik servisleri gerçek hizmeti verir (iyisini de, daha iyisini de)

Apple kullanıcı dostu olmayı geç kullanıcı düşmanıdır. Ürünlerini beğenebilirsin ama satış sonrası hizmetleri tamamen müşteri sağma odaklı.

Hocam açı değiştirelim…

Her markayı kötüleyip her markayı da yere göğe sığdıramayanlar elbette ki var. Burada kim neyi ne kadar kullanabilme kabiliyetine ve bilgiye sahip. Ben 1 yıl boyunca stabil çalışan bir Android görmedim. Ama Android kötü demiyorum. Apple'da da Android kadar içeriğe hakimiyet görmedim ama Apple kötü demiyorum.

Ben düşük çözünürlüklü kameraya sahip cihazla mükemmel fotoğraf çeken, son seviye kameraya sahip cihazlada VGA çözünürlük misali fotoğraf çekenler gördüm. O yüzden muhalif olup doğruyu bilmek ve söz konusu kıyas ise kriterlerini göz önünde bulundurmak gerek.

Son düzenleyen: Moderatör:
Babamda 11 var cihaz 14 aylık. Mikrofonda rüzgarlaşma oluyor öldü yani mikrofon. WhatsApp değil de şebeke aramalarında sanki rüzgarlı havadaymışsınız gibi ses geliyordu. Servise götürdüm, oradan da Apple'ın ortak olarak telefonlara baktığı bir yer var sözde mükemmel teknisyenler telefonu incelemiş. İçini bile açmadan yapılan testlerde kullanıcı hatası denilerek onarım yapmadılar. Dışarıdan müdehale varmış XD ücret alabiliriz kabul ederseniz dediler, ben biliyordum cihaz değişim ücretlerini ama onarım sandım ve 1000 liranın altında çıkacağını sandım. 19.000TL bana cihaz değişim ücreti çıkarttılar. Ben telefonu bir yerde yaptırıp evden birisine verip, 19'a da babama sıfır 11 (onların dediği fiyat) alacak kadar kafam yok mu?

Oradan çıktım, Samsung mağazına girdim. Apple olduğunu en sonra söyleyerek orada çalışan kadına bu olayları sordum. Aşağı yukarı aynı politikada olmalarına rağmen geçici cihaz verdiklerini söyledi. Hadi S22'de de aynı sorun oldu diyelim, en azından çöp telefonları kullanmıyorsunuz. Yedek cihaz veriyorlarmış. Tabii ben onların yalancısıyım belki de yanlıştır.

11 Pro Max alacaktım, Deji takıp kullanırım diye düşünüyordum. Bugün vazgeçtim sıfır S22 almayı düşünüyorum. Seneye Almanya'da günlerden bir gün zihinsel engelli 11 Pro Max'in bir parçası bozulsa bilmem kaç € para isteyecekler benden. En azından sıfır cihaz alayım 2-3 sene götürsün beni.

Garanti dışında keza fiyat politikları da çok saçma. Yalan yok iOS kullanması çok keyifli ama zengin de olsam fakir de olsam böyle bir saçmalığa katlanamam daha fazla. Garantisi olan telefonu garanti sallamıyor. Başka bir yere versem servis kayıtlarından çıkmasını geçtim yine aynı teknikerlerin oraya gidecek telefon.

Kısacası siz telefon alırken büyük markalardan ise garantisiz olarak sayın arkadaşlar. Xiaomi bile bataryası, yan çerçeve, şarj soketi, ve ekranını bile değiştirmişti. Maliyetleri ucuz deseniz nereye kadar dandik olabilir ki? Yapılınca yapılıyor işte. Moderatör olmasam farklı şeyler söyleyebilirdim de gerek yok.

Aynı şeyi uyguluyor Samsung'da dışarıda FPPRO teknoway gibi yerler var 400 500TL'ye Apple teknisyenlerinden daha iyiler Apple'ı tek desteklemediğini yanı servisidir fakat bunun için Samsun'da aynı şekil davranır bu markaların değil de ülkemizdeki distiribitörlerin sıkıntısı.

Samsung/Apple/Xiaomi/Huawei kullanmış birisi olarak diyebilirim ki

Samsung: Orta halli fakat 2 yıldan sonra performans kaybı yaşayan, depolaması nasıl dolduğu belli olmayan ve tamir ücreti uçuk fakat Android'ler arasında tatminkar resimler çekebilen bir marka.(J3-J7-A10-S7 Edge kulkandım)

Apple: Üst segment performansı Android'e göre neredeyse düşmeyen 4 yıl rahat götüren; manuel ayarları yapılırsa mükemmel fotoğraf çeken (sizin olay hariç servisi gayet iyi) ama şarjı ölü bir marka. (iPhone 11 ve iPad Air kullandım)

Xiaomi: Depolaması ve şarjı bayağı iyi performansı fiyatına göre güzel fakat bir Xiaomi'nin ömrü ilk performası gibi konuşacak olursak 1 yıl gelen; güncellemelerle telefon çöp oluyor fotoğraf kalitesi mükemmelden berbata yöneliyor tartışmaya bile kapalı! (Note 6Pro-Note 8 - Redmi Note10s ve Redmi Note 11 Pro) (bulaşmanız tavsiye edilmez)

Huawei: HarmonyOS işletim sistemi daha çok yeni ve optimizasyon sorunları var ama fiyatına göre oldukça iyi ki bana sorarsanız Apple'ın gerçek rakibi olan firma ABD ambargosu da bazı durumları (bahaneler ardına sığınmak kolay) özetler nitelikte resim kalitesi oldukça iyi performansı amiral gemisi alırsanız 3-4 yıl götürür Xiaomi gibi performansı düşmez Samsung gibi depolama sıkıntısı çekmezsiniz malzeme kalitesi ve tasarımı da gayet iyi ha dezavantajı ne derseniz Google servislerinden aracı uygulamalar kullanmadan yararlanamıyorsunuz (samsun (Android) + Apple (iOS) = Huawei (HarmonyOS) )
(MatePad 11- nova Y90)
Samsung şuan bence en iyisi şu Apple'ın son yaptığı zamlardan sonra 4 yıllık LCD ekran kullanan iPhone 11 bile 23.000 olduktan sonra hiçte alınası kalmadı. Samsung hem kamera hem uzun kullanım süresi hem de performansıyla en iyisi şuan (S serisi için). Xiaomi'de yurtdışı olursa alınır yoksa Samsung'a yakınken fiyatları gidipte Samsung yerine tercih edilmez.

Babamda 11 var cihaz 14 aylık. Mikrofonda rüzgarlaşma oluyor öldü yani mikrofon. WhatsApp değil de şebeke aramalarında sanki rüzgarlı havadaymışsınız gibi ses geliyordu. Servise götürdüm, oradan da Apple'ın ortak olarak telefonlara baktığı bir yer var sözde mükemmel teknisyenler telefonu incelemiş. İçini bile açmadan yapılan testlerde kullanıcı hatası denilerek onarım yapmadılar. Dışarıdan müdehale varmış XD ücret alabiliriz kabul ederseniz dediler, ben biliyordum cihaz değişim ücretlerini ama onarım sandım ve 1000 liranın altında çıkacağını sandım. 19.000TL bana cihaz değişim ücreti çıkarttılar. Ben telefonu bir yerde yaptırıp evden birisine verip, 19'a da babama sıfır 11 (onların dediği fiyat) alacak kadar kafam yok mu?

Oradan çıktım, Samsung mağazına girdim. Apple olduğunu en sonra söyleyerek orada çalışan kadına bu olayları sordum. Aşağı yukarı aynı politikada olmalarına rağmen geçici cihaz verdiklerini söyledi. Hadi S22'de de aynı sorun oldu diyelim, en azından çöp telefonları kullanmıyorsunuz. Yedek cihaz veriyorlarmış. Tabii ben onların yalancısıyım belki de yanlıştır.

11 Pro Max alacaktım, Deji takıp kullanırım diye düşünüyordum. Bugün vazgeçtim sıfır S22 almayı düşünüyorum. Seneye Almanya'da günlerden bir gün zihinsel engelli 11 Pro Max'in bir parçası bozulsa bilmem kaç € para isteyecekler benden. En azından sıfır cihaz alayım 2-3 sene götürsün beni.

Garanti dışında keza fiyat politikları da çok saçma. Yalan yok iOS kullanması çok keyifli ama zengin de olsam fakir de olsam böyle bir saçmalığa katlanamam daha fazla. Garantisi olan telefonu garanti sallamıyor. Başka bir yere versem servis kayıtlarından çıkmasını geçtim yine aynı teknikerlerin oraya gidecek telefon.

Kısacası siz telefon alırken büyük markalardan ise garantisiz olarak sayın arkadaşlar. Xiaomi bile bataryası, yan çerçeve, şarj soketi, ve ekranını bile değiştirmişti. Maliyetleri ucuz deseniz nereye kadar dandik olabilir ki? Yapılınca yapılıyor işte. Moderatör olmasam farklı şeyler söyleyebilirdim de gerek yok.

Hocam benim için zaten iPhone bitmişti bu devirde TR şartlarında hem pahalı hem de kalitesiz geliyor önerim olarak Vivo veya Xiaomi alabilirsiniz.

Bu devirde sadece ama sadece Samsung cihaz alınabilir, başka cihazlarda ise en fazla Huawei falan alınabilir, diğer markaları beğenmedim açıksa.

IPhone'lar, Apple tarafından üretilen popüler akıllı telefonlardır ve genellikle kullanıcı dostu arayüzleri, yüksek kaliteli kamera sistemleri ve güçlü performanslarıyla bilinirler. Ancak, teknoloji dünyasında farklı marka ve modellerde birçok akıllı telefon seçeneği bulunmaktadır. Her kullanıcının ihtiyaçları ve tercihleri farklı olduğundan, farklı telefonlar arasından seçim yapma şansınız olduğunu unutmayın.
Adam Chat GPT'ye metin yazdırmış. 😂

Adam Chat GPT'ye metin yazdırmış. 😂
Aslında benim yazımdı, sadece yemek yerken yazmıştım. Bu yüzden yazım robot gibi gözükebilir 🤣. Robot aktörlüğü yapsam mı acaba 🤔. Harbiden ChatGPT "tercihen" kelimesini çok kullanıyor.

Bu da ChatGPT yazısı:
iPhone mu yoksa Android mi tercih etmeniz gerektiği, kişisel tercihlerinize ve ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Her iki işletim sisteminin de kendine özgü avantajları ve dezavantajları vardır. İşte bazı faktörleri göz önünde bulundurmanızı sağlayacak birkaç nokta:

iPhone'u tercih etmek için nedenler:

1. Kullanıcı deneyimi: iPhone'un iOS işletim sistemi, kullanıcı dostu bir arayüz ve kolay kullanım sunar. Apple, yazılım ve donanımını entegre bir şekilde tasarlar, bu da genellikle daha akıcı ve stabil bir deneyim sağlar.
  2. Güvenlik: iPhone genellikle güvenlik açısından daha sıkıdır. Apple, güncellemeleri hızlı bir şekilde yayınlar ve uygulama mağazasında daha sıkı bir inceleme süreci uygular.
  3. Ekosistem: Eğer başka Apple cihazlarına (Mac, iPad, Apple Watch) sahipseniz, iPhone'un bu ekosistemle entegrasyonu avantajlı olabilir. İşletim sistemleri arasında sorunsuz bir senkronizasyon ve veri paylaşımı sağlar.
Android'i tercih etmek için nedenler:

1. Çeşitlilik ve özelleştirme: Android, farklı markalar tarafından kullanılan bir işletim sistemi olduğu için daha geniş bir cihaz seçeneği sunar. Ayrıca, Android'de daha fazla özelleştirme seçeneği ve kişiselleştirme imkanı bulunur.
  2. Fiyat aralığı: Android cihazlar, genellikle daha geniş bir fiyat aralığına sahiptir. Daha düşük bütçeli seçeneklerden, üst düzey özelliklere sahip daha pahalı cihazlara kadar çeşitli seçenekler mevcuttur.
  3. Esneklik: Android, dosya yönetimi, uygulama indirme kaynakları ve özellikler konusunda daha fazla esneklik sunar. Kullanıcılar, dosyaları daha kolay bir şekilde yönetebilir ve farklı uygulama mağazalarından uygulama indirebilir.
Sonuç olarak, tercih etmeniz gereken işletim sistemi, kişisel ihtiyaçlarınıza, bütçenize, tercihlerinize ve kullanım alışkanlıklarınıza bağlıdır. İhtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi göz önünde bulundurarak, her iki işletim sistemi arasındaki farkları inceleyebilir ve kendiniz için en uygun olanı seçebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı