IPS panel mi TN panel mi?

Negan003

Centipat
Arkadaşlar 1500 TL'ye kadar bütçem var monitörlere bakıyorum ama TN panel olan var VA panel var IPS var pek anlamıyorum genel olarak 1080P çözünürlükte rekabetçi oyunlar oynuyorum bir de ölü piksel çıkma olayı panellere göre değişiyor mu hangisini almak en mantıklısı yardımınıza ihtiyacım var.

Ölü piksel şans işi. Şu markada kesin çıkmaz diyemeyiz. Önemli olan ölü piksel durumunda firmanın yapacağı geri dönüş. Bazıları bir kaç ölü pikseli normal kabul ederken bazı firmalar tek ölü pikselde değişim yapar.

Panel seçimi de tamamen senle alakalı bir durum. Ben canlı renkler, daha kaliteli ve her açıdan net görüntü isterim dersen IPS. Kalite ve renkle işim pek yok. Yenileme ve tepki süresi daha önemli dersen TN. Hepsinden biraz biraz olsun dersen VA panel orta nokta gibi bir şey.

Arkadaşlar 1500 TL'ye kadar bütçem var monitörlere bakıyorum ama TN panel olan var VA panel var IPS var pek anlamıyorum genel olarak 1080P çözünürlükte rekabetçi oyunlar oynuyorum bir de ölü piksel çıkma olayı panellere göre değişiyor mu hangisini almak en mantıklısı yardımınıza ihtiyacım var.
Kesinlikle IPS panel tercih etmelisiniz. TN panellerin renkleri hiç canlı değil ve görüş açısı berbat. Onun dışında yenileme hızları diğer panellere göre daha hızlı. Bana göre artısı yok TN panelin. Tepkime süresi daha hızlı sadece. IPS ve VA arasında seçim yapın bence.

IPS rekabetçiler için önerilmiyor. Size TN panel uygun normalde ama o da sönük kalıyor.
İlacınız VA panel gibi görünüyor. Üçü için karşılaştırma videoları/fotoğrafları izleyin..

Rekabetçi oyunlar için TN panel tercih etmelisiniz. Alacağınız monitörün özellikleri tamamen sizin neye ihtiyacınız olduğuna göre şekillenir.

Hikayeli veya diğer tek oyunculu oyunlar ya da grafik tasarım, dizi/film vb. işler için IPS panel tavsiye ederim.

Hem oyun hem de dizi/film ikilisi için VA panel tavsiye ederim.

Sadece rekabetçi oyunlar için TN panel tavsiye ederim. Tepki süresi en hızlı panel türüdür, rekabetçi oyunlarda ise milisaniyelerin önemi vardır.

Ölü piksel her panelde ortaya çıkabilir. Şans işidir. Satın aldığınız markaya göre iade şartları değişiklik gösterir.

Rekabetçi oyunlar için önceden TN panel önerilirdi çünkü 1ms tepki süresi, 144hz yenileme hızları TN panellerde ucuzdu, IPS panellerde ise ya yoktu ya da çok pahalıydı. Şimdi IPS panellerde de bu özellikler ucuza bulunabiliyor haliyle TN panelin hiçbir avantajı kalmadı. VA panelde renk doğruluğu TN ile IPS arasındadır ama IPS kadar iyi değildir o da, kontrast ve parlarlık açısından IPS’in o da gerisindedir.

Viewsonic XG2405 veya AOC 24G2U bütçenize uyan IPS modeller, bunlardan birini tercih etmenizi öneririm.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı