IPS panel mi TN panel mi?

zirefine

Centipat
Arkadaşlar o kadar bilgi fazlalığı var ki piyasada herkes farklı bir şey söylüyor ben oyun oynama amaçlı kullanıyorum PC'yi ama ara ara film de izlerim. Bu sebeple IPS ekran mı almak daha mantıklı TN ekran mı IPS'de renkler daha iyiymiş fakat TN oyun için daha iyiymiş. Piyasadaki bütün herkes neredeyse TN kullanıyor ASUS'un. TN alayım diyorum sonra biri çıkıyor diyor TN alma IPS'ler gelişti IPS al. Çok kafam karıştı yani.

Bir karmaşada benden o zaman. VA al.
VA paneli TN ile IPS panelin ortası olarak düşünebilirsiniz. Yani görüntü kalitesi olarak TN panelden, tepkime olarak IPS panelden daha iyi. Aynı zamanda tepkime olarak TN panelden, görüntü kalitesi olarak IPS panelden kötü. Ek olarak çoğu forumda IPS panel oyun oynayacaklar için önerilmiyor.

IPS alın. Arada filmde izliyormuşsunuz, illa ki hikayeli single oyunda oynuyacaksınız. TN panel üzer sizi. Sadece CS:GO & PUBG oynarım derseniz TN.

IPS renk olarak daha iyi ama hala bazı modellerinde ghosting olabiliyor.
Eğer hem oyun hem film için bir monitör istiyorsanız SAMSUNG VA panel olan bir monitör tercih edebilirsiniz.

Arkadaşlar o kadar bilgi fazlalığı var ki piyasada herkes farklı bir şey söylüyor ben oyun oynama amaçlı kullanıyorum PC'yi ama ara ara film de izlerim. Bu sebeple IPS ekran mı almak daha mantıklı TN ekran mı IPS'de renkler daha iyiymiş fakat TN oyun için daha iyiymiş. Piyasadaki bütün herkes neredeyse TN kullanıyor ASUS'un. TN alayım diyorum sonra biri çıkıyor diyor TN alma IPS'ler gelişti IPS al. Çok kafam karıştı yani.
İkisinden de biraz biraz olsun diyorsanız VA panel alın kafanız kulağınız rahat olsun.

İncelemelere göze alarak 24G2U, XG2405 ve VG249Q IPS olarak hem renk hem de tepkime açısından gayet iyiler. Bence bu modellere göz at derim.

Oyun için TN panel gündelik işler için IPS önerilir fakat şöyle bir alternatifin var. Her ikisine de uygun olan VA paneli kullanabilirsin. TN panelde görüntü IPS kadar kaliteli olmaz çamur gibi olur. IPS de TN kadar hızlı olmaz fakat VA panel her iki özelliği de barındırıyor.

Burda bütçenizde önemli artık TN ye rakip özelliklerde IPS paneller var. Sadece oyun için almıycaksanız TN almayın. İkisinin arası olarak VA paneller var. Bütçeniz de çok değilse VA alabilirsiniz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı