İş bulurken mezun olduğun üniversiteye bakıyorlar mı?

Her firma olmasada bazı firmalar mezun olduğun üniversiteye bakıyorlar. Hatta bazıları işe alımları üniversiteye göre yapıyor.

İş bulurken iki farklı yol var, ya top tier okullardan birinden mezun olacaksın ve iş verenin seni yetiştirmesini bekleyeceksin, ya da daha alt seviye okuldan mezun olup kendini geliştirip iş yapabileceğini iş verene kanıtlayacaksın.

Okul diploman seni ilk iş görüşmende mülakata kadar getirir, sonrası tamamen sana kalmış. İlk iş yerinden ayrıldıktan sonra artık okulun çok bir önemi kalmıyor, son çalıştığın yer senin mezun olduğun yer oluyor.

İlk önce sana bakarlar eğer birden fazla uygun aday varsa ve tecrübe olarak da pek etkili değilseniz üniversiteye göre seçilir. Bu değişmez gerçektir. İlk yapına sonra tecrübe ve en son eğitim olarak gider. Yüksek sayıda alımlarda bir tık daha önde olabiliyor.

Merhaba arkadaşlar,

Sınavda 177.000. oldum, yazılım mühendisliği yetiyor. Sizce iş bulurken mezun olduğunuz üniversite'ye bakıyorlar mı?

Merak ettim de.
Türkiye'deki çoğu firma bakar. Atıyorum 50 kisi mulakata katıldı. 25'i cv ve mesleki yetersizliklerden elenir. Kalanlardan 15'i üniversiteden dolayı elenir. Son kalanlardan 9'u da sosyal yeterliliklerden dolayı elenir. Genelde böyle işler. Son kalan kişi ortalama üstü veya diğer özellikleri çok üstün ise ortalama bir üniversite mezunu, sosyal özellikleri iyi, deneyimli biridir.

Yeni konular

Geri
Yukarı