İşgal, ilhak ve fetih arasındaki fark nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok şey yazdım, ancak sildim. Çünkü artık yoruldum. Ama kilitlenen konudaki bir cümleye takıldım.

Türkler yapınca fetih, Avrupalılar yapınca işgal ya da ilhak oluyor sanırım.

İşin işgal ya da fetih olması, kimin yaptığına mı yoksa yapılana göre mi değişiyor sizce? İstanbul'dan örnek verilmiş konuda, İstanbul'un Türklerin eline geçmesiyle - Türkler'in eline geçme süreciyle; 1204'te Latinler tarafından yapılanları aynı kefeye koyabilir miyiz acaba?

İnşa etmek ile yıkmak aynı kefeye koyulabilir mi? Hoş, konunun neden açıldığını zaten biliyorum, amaç tartışmak ya da fikir edinmek değil. Ama üzerinde yaşadığımız toprakların bile hangi süreçlerden geçtiğini bilmemek, beni cidden çok üzüyor.

Fetih zaten Türklere ya da X dinine bağlı bir kavram değil, birçok kültürde yeri var.

Ben sadece, işgal ve ilhak kavramlarının bu kadar basitleştirilmesine şaşırdım. Aynı tarihi mi okuduk, araştırdık diye de sorguladım doğrusu.

Son düzenleme:
Yazan arkadaşının adını yazmamak büyük incelik aman dikkat benim gibi insanlar var. (!) Aman şu işareti unutmuşum gene yanlış anlaşıldım.

Son düzenleme:
Forumdaki batıcı tayfa iyice sıkmaya başladı. Hayatlarında çalışma ne bilmeyen herifler batıda çöp toplamayı ''beyin göçü''olarak nitelendiriyor. Ben de ''beyinsiz göçü'' olarak nitelendiriyorum. Her gördüğümde yazık diyorum ve içten içe gülüyorum çünkü böyle vasıfsız ve vizyonsuz fikirlerle hayal ettikleri batı ülkelerinde asla barınamayacaklarını içten içe biliyorum. Olur da şans bir şekilde yanlarında olursa sürekli ötelenerek yaşayacaklarını da biliyorum.

Yukarıdaki paragraf dolaylı yoldan bu konuyla alakalı. Zira ülkesini, milliyetini sevmeyip diğer ülkelere ve milletlere özenen kişiler kendi tarihlerine ve atalarına bilip bilmeden atmayı ve saymayı severler. Her milletin tarihinde yanlışlar/doğrular vardır ancak biz Türklerin tarihi, medeniyeti çok ayrıdır, kimseninkine benzemez.

3 ayrı kelime ve 3 ayrı ustalık gerektiren konu. Bu kadar basite indirgenmesinin nedeni bizim milletimizin taptığı hayal gücüdür.

Olmayacak şeyleri, olur gibi yazmanın başka açıklaması yok. Üzücü.

O kadar basite indirgiyorlar ki bazen. Forumda bir konuda, "Yunanlılar ile yaşadıklarımız 100 sene öncesinde kaldı, neden hâlâ kavga etmeye devam ediyoruz." minvalinde bir mesaj görmüştüm. Hani konuyu çekmek değil amacım, sadece örnek veriyorum, o zaman da şaşırmıştım.

Bazı şeyler çok kolay algılanıyor ama realitede öyle değil. Bunu kavramak gerek. Tarihteki olayları, yaşananları, acıları, başarıları, sevinçleri... Bu kadar kolay değil işler.

Zira ülkesini, milliyetini sevmeyip diğer ülkelere ve milletlere özenen kişiler kendi tarihlerine ve atalarına bilip bilmeden atmayı ve saymayı severler Her milletin tarihinde yanlışlar vardır ancak biz Türklerin tarihi, medeniyeti çok ayrıdır, kimseninkine benzemez.
@Jira Bunun sebebi ekonomi ve ülkedeki sistem bunu beğenmiyorlar ki bazıları cidden kötü ama batı sempatisi duymaya yetecek kadar değil bence.

Forumdaki batıcı tayfa iyice sıkmaya başladı. Hayatlarında çalışma ne bilmeyen herifler batıda çöp toplamayı ''beyin göçü''olarak nitelendiriyor. Ben de ''beyinsiz göçü'' olarak nitelendiriyorum. Her gördüğümde yazık diyorum ve içten içe gülüyorum çünkü böyle vasıfsız ve vizyonsuz fikirlerle hayal ettikleri batı ülkelerinde asla barınamayacaklarını içten içe biliyorum. Olur da şans bir şekilde yanlarında olursa sürekli ötelenerek yaşayacaklarını da biliyorum.

Yukarıdaki paragraf dolaylı yoldan bu konuyla alakalı. Zira ülkesini, milliyetini sevmeyip diğer ülkelere ve milletlere özenen kişiler kendi tarihini ve atalarını bilip bilmeden atmayı ve saymayı sever. Her milletin tarihinde yanlışlar vardır ancak biz Türklerin tarihi, medeniyeti çok ayrıdır, kimseninkine benzemez.
Şu hayatta kendimde gurur duyduğum tek şey Türk olmak. Açıkçası bende isterdim yabancı ülkede yaşamayı, ama Türk olmamı hiçbir şey ile değiştirmem. Yani kısacası ''Herkesin hayalini kurduğu X ülkesinde yaşayacaksın ama Türk olmayacaksın.'' deseler asla kabul etmezdim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Şu hayatta kendimde gurur duyduğum tek şey Türk olmak. Açıkçası bende isterdim yabancı ülkede yaşamayı, ama Türk olmamı hiç bir şey ile değiştirmem. Yani kısacası ''Herkesin hayalini kurduğu X ülkesinde yaşayacaksın ama Türk olmayacaksın.'' deseler asla kabul etmezdim.
Evet bazen ben de bu hatayı yapıyorum ekonomi ve refah bize kültürümüzden çok etki ettiği için düşünmeden keşke şu ülke vatandaşı olsaydım diyorum...

@Jira Bunun sebebi ekonomi ve ülkedeki sistem bunu beğenmiyorlar ki bazıları cidden kötü ama batı sempatisi duymaya yetecek kadar değil bence.
Merak etmeyin, bu ülkede vasfı olan hiçbir insanın hayat standartları ortanın altında değil. Ekonomi, alım gücü daha iyi olsaydı, evet belki de alt seviye ortaya, orta seviye üste çıkacaktı ama maalesef değil. Eğer sen x ülkesine gidip orada bir batılı kadar refah, hür ve kaliteli yaşamak istiyorsan işte o zaman vizyonunu ve vasfını genişletmen gerekiyor.

Abi yeter ki batı olsun, ne iş olursa yaparım. Dil mi? Gidince öğreniriz be abi... Evet, koskoca batı ülkeleri bu vizyondaki kişiler gelse de ülkemde çalışsa, barınsa, hayatını benim vatandaşım kadar rahat geçirse diye kollarını açıp bizim Ali'yi, Mehmet'i bekliyordu. Geçiniz.

Gerçek beyin göçü yapanları tanıyorum. Dil biliyorlar, iyi akademik hayatları var ve kabul görecek CV'lere sahipler. Çoğunun birçok Alman, Fransız, İngiliz, Japon mühendisten farkı yok, hatta üstüne kattıkları var.

Eğer sen x ülkesine gidip orada bir batılı kadar refah, hür ve kaliteli yaşamak istiyorsan işte o zaman vizyonunu ve vasfını genişletmen gerekiyor.
Zaten bunun saçma olduğunu ve bir hata olduğunu belirttim. Ayrıca ne zaman şu forumdan kurtulmak istesem aklıma siz geliyorsunuz 30 bin mesaj ve 4 yıl sizdeki iradeye hayranım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı