İşgal, ilhak ve fetih arasındaki fark nedir?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Çok şey yazdım, ancak sildim. Çünkü artık yoruldum. Ama kilitlenen konudaki bir cümleye takıldım.

Türkler yapınca fetih, Avrupalılar yapınca işgal ya da ilhak oluyor sanırım.

İşin işgal ya da fetih olması, kimin yaptığına mı yoksa yapılana göre mi değişiyor sizce? İstanbul'dan örnek verilmiş konuda, İstanbul'un Türklerin eline geçmesiyle - Türkler'in eline geçme süreciyle; 1204'te Latinler tarafından yapılanları aynı kefeye koyabilir miyiz acaba?

İnşa etmek ile yıkmak aynı kefeye koyulabilir mi? Hoş, konunun neden açıldığını zaten biliyorum, amaç tartışmak ya da fikir edinmek değil. Ama üzerinde yaşadığımız toprakların bile hangi süreçlerden geçtiğini bilmemek, beni cidden çok üzüyor.

Fetih zaten Türklere ya da X dinine bağlı bir kavram değil, birçok kültürde yeri var.

Ben sadece, işgal ve ilhak kavramlarının bu kadar basitleştirilmesine şaşırdım. Aynı tarihi mi okuduk, araştırdık diye de sorguladım doğrusu.

Son düzenleme:
Forumdaki batıcı tayfa iyice sıkmaya başladı. Hayatlarında çalışma ne bilmeyen herifler batıda çöp toplamayı ''beyin göçü''olarak nitelendiriyor. Ben de ''beyinsiz göçü'' olarak nitelendiriyorum. Her gördüğümde yazık diyorum ve içten içe gülüyorum çünkü böyle vasıfsız ve vizyonsuz fikirlerle hayal ettikleri batı ülkelerinde asla barınamayacaklarını içten içe biliyorum. Olur da şans bir şekilde yanlarında olursa sürekli ötelenerek yaşayacaklarını da biliyorum.

Yukarıdaki paragraf dolaylı yoldan bu konuyla alakalı. Zira ülkesini, milliyetini sevmeyip diğer ülkelere ve milletlere özenen kişiler kendi tarihlerine ve atalarına bilip bilmeden atmayı ve saymayı severler. Her milletin tarihinde yanlışlar/doğrular vardır ancak biz Türklerin tarihi, medeniyeti çok ayrıdır, kimseninkine benzemez.
Ben başkalarına özenmiyorum. Gerçekten bir soru sordum, istediğiniz gibi büküyorsunuz.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu yorumuma atılacak ifadeleri çok iyi tahmin ediyorum. Forumun %90'ında, yetkili kişileri savunma kompleksi var. Adının altında yazan "Katkıda Bulunan" yazısı, mesaj ve beğeni sayın olmasa bir hiçsin.
1- Mesajları ve beğenileri zaten en başta biz verdik adam 10 bin mesajla başlamadı
2-Katkıda bulunan yazısı da bu adama zembil ile inmedi
Neyse...
Şimdi birisi de kalkıp ırkçılık yapıyorlar demese.
Kim dedi?

1- Mesajları ve beğenileri zaten en başta biz verdik adam 10 bin mesajla başlamadı
2-Katkıda bulunan yazısı da bu adama zembil ile inmedi
3-Konuda yazdığın mesajlar saçma sapan şeyler zaten konuda arkadaşlar yeterince cevaplamış
Yazdıklarımı anlamamışsın. Gökten zembille indiğini iddia etmedim zaten. "Çoğu" insan yetkili ya da "Katkıda Bulunan" yazısına benzer bir şeyler gördüğünde direkt abanıyor beğeni butonuna. Biraz objektif düşünün. Ben o konuyu ciddi açtım. Tarih öğretmenime de sordum bunu. Boğazı tıkana tıkana cevap veremedi. Kendi tarihinizi putlaştırmaktan vazgeçin. Osmanlı da masum değil, anlayın bunu.

Bu yorumuma atılacak ifadeleri çok iyi tahmin ediyorum. Forumun %90'ında, yetkili kişileri savunma kompleksi var. Adının altında yazan "Katkıda Bulunan" yazısı, mesaj ve beğeni sayın olmasa bir hiçsin.

Forumda gördüğüm vizyon sahibi adamlardan birisi. Bunu da yalakalık sayma yiğidi öldür hakkını yeme demiş atalarımız.

Demese dedim hocam.

Forumda gördüğüm en vizyon sahibi adamlardan birisi. Bunu da yalakalık sayma yiğidi öldür hakkını yeme demiş atalarımız.
Beni tanımadan "kesin" yargıya ulaşıyor. Böyle bir insana kesinlikle saygı duymuyorum. Vizyon sahibi dediğin adam, beni tanımadan "Konunun açılma amacı belli. Amaç, bilgi edinmek değil." dedi. Azcık eleştiri, çok zor değil.

Yazdıklarımı anlamamışsın. Gökten zembille indiğini iddia etmedim zaten. "Çoğu" insan yetkili ya da "Katkıda Bulunan" yazısına benzer bir şeyler gördüğünde direkt abanıyor beğeni butonuna. Biraz objektif düşünün. Ben o konuyu ciddi açtım. Tarih öğretmenime de sordum bunu. Boğazı tıkana tıkana cevap veremedi. Kendi tarihinizi putlaştırmaktan vazgeçin. Osmanlı da masum değil, anlayın bunu.
Git tarihini adam gibi araştır ''Din hocasını bile cevap veremedi moruq'' diyen ateist olunca kendini havalı sanan ergen gibisin gözümde.

Konyada oturuyorsunuz tam olarak neresinde? O bölgeden size Tarih kitapları önerebilirim.

Beni tanımadan "kesin" yargıya ulaşıyor. Böyle bir insana kesinlikle saygı duymuyorum. Vizyon sahibi dediğin adam, beni tanımadan "Konunun açılma amacı belli. Amaç, bilgi edinmek değil." Dedi. Azcık eleştiri, çok zor değil.

Peki bu adam isim veremeden seni tak diye buluyorsa ne demeli? Kısaca üstüne alınmışsın hem de durduk yere.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı