İsimlerin kişilerin karakterini etkilediğine inanıyor musunuz?

İsimlerin kişilerin karakterini etkilediğine inanıyor musunuz?

• Evet

• Hayır

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
Ben şahsen pek etkilemediğini düşünüyorum. İstisnalar hariç. @Onatygt hocamın verdiği örnek gibi. İsimden çok kişiyi yaşadığı çevre, anne ve babasının bazı özellikleri ve huyları etkiliyor diye biliyorum.

Sorum başlıktaki gibi. İsimlerin kişilerin karakterini etkilediğine inanıyor musunuz?

Şahsen ben inanıyorum. Bence bu gerçek bir şey. İstisnalar kaideyi bozmaz tabii. İstisnalar olabilir.
İnanıyorum, örneklerini de hep gördüm.
Adı peygamber adı olup her türlü haltı yiyen arkadaşlarım da var, adı Berkecan olup namazlı abdestli olan arkadaşım da var. Bence pek alakası yok.
Peygamber ismi taşıyan herkes evliya olacak diye bir kaide yok ki. Öyle olsaydı peygamber veya sahabe ismi olanlar haricinde herkese geçmiş olsun, ver elini cehennem :D. Bilerek uç örnek verdim, şimdi linç tayfa koşmasın da :D. O şekil iyilik kötülükten çok karaktere etki ettiğine inanıyorum ben. Mesela birbirleriyle alakası olmayan iki tane Selim'i yakından tanıyorum, yaşamları falan da taban tabana zıt ama karakterlerinde öyle bir nokta var ki ikisinde de benzer olaylarda aynı şekilde gün yüzüne çıkıyor ve isimlerinin anlamlarıyla birebir bağlantılı(sırf örnek olsun diye vermedim gerçekten karşılaştığım bir şey).

Geri
Yukarı