İslam dinini çok sorguluyorum

• Konuyu başlatan 348606
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 230
  • Görüntüleme 14B
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Nasıl yani? Art niyetle bir şey söylemedim. Mantıksız geldi ve bunu sizlere aktarıyorum. Üstelik sonda "Beni aydınlatır mısınız?" dedim.

Hocam linç mi yiyorum anlayamadım. Özür dilerim.
Seni anlıyorum, şu ana kadar ne zaman dinle alakalı konuşmaya çalışsan, aman allah çarpar, aman cin gelir, aman şeytan götürür gibi ifadelerle, ve toplumdan gelen devamlı baskı ile yüz yüze olduğundan, şimdi mantığa sahip insanların sana yaptığının doğru bir şey olduğunu söylemesi bir garip geldi. Arkadaş, izahı olmayan şeyin mizahı olur. :) Türk gençliğinin %50 oranından fazlası dinsiz zaten, resmi sayı değildir ama sağdan soldan topladığım anket verilerine dayanarak bunu söyleyebilirim. Sebepleri zaten çok açık, bir sürü kısıt, bir sürü saçmalık, bir sürü tutarsızlık, ve gerçek üstü hikayeler, anlatılar. Gerçekçi, mantıklı, özgürlükçü bir birey zaten bir dinde çok uzun süre kalamaz. Ve 1990 sonrası doğanlarda da büyük bir özgürlükçülük olduğundan gençlerin dinsiz olmasına şaşırmak yersiz olur. Doğru yoldasın arkadaş, sana yanlış gelen ifadeleri çıkar hayatından, huzura kavuşmanın yolu budur.

Herkes inancını özgürce yaşabilir yani burada tartışma konusu olması saçma.
Bir dini sorgulamadan önce o dinin kitabını okuman lazım oradan buradan duyulma laflarla din sorgulanmaz. Kuranda ilk ayette cevabını alamadığın bir şeyi 10. ayette cevabını alabilirsin. Kuranı anlamak için okurken sadece kendine yanlış gelen şeyleri aralardan çekip almaman gerekir kendine göre doğru gelen yerleri kabul etmelisin. İnanabilirsin ya da inanmazsın o seni ilgilendiren bir şey.

Cinsel ilişkinin git istediğin kişiyle yaşa direk sana cehenemliksin demiyor sorgulanırsın diyor o sana kalmış bir şey herkes önene gelenle her şeyi yapacak olsaydı zaten içinde bulunduğumuz durumda o kadar sapkınlık artmışken ne yazikki daha çok artardı bu da sence hoş bir şey olur muydu? Cinselliği dinden önce ahlaken de düşünmen lazım senin söylediğin şey ahlaken de uygun bir şey değil ahlakın olmadığı yerde sapkınlık olur. Yani üstüne basmak istediğim konu orada söylenen şey İslam dini seni ister inanan ister inanmayan ol ahlaka çağrıyor.

2. İbrahim peygamber bir erkek oğlum olursa onu Allah için kurban edeceğini söyledi ve bu rüyasında ona hatırlatıldı o inandığı din için sözünü yerine getircektiki oğluna karşılık kurban gönderildi dikkat edersen burada oğlunun boynunu kesseydi denilmiyor.
Kuranda sözünün eri İbrahim diye geçer.
Bu da sana ders niyetinde bir ayet verdiğin sözleri unutmaman için sonuçta tek allaha değil insan yapısı gereği herkese söz verebilir sözünün eri olmak önemli sözünün eri olunca kimse senden en değerli şeyini almaz.

Bunlardan anlayacağımız şey dinir sorgulamak için sadece yukarıda dediğim gibi sana yanlış gelen şeyleri değil aralarında doğru gelen şeyleride kabullenerek anlayarak okuman lazım.

Mesela cinsel ilişkiye girmek günahtır. Ama cinsellik doğanın bir parçası, bunun için evlenmenin zorunlu olması saçma geliyor.

Evlilik sözleşmesi çiftlerden herhangi birini ortada bırakılmamasını ve doğacak çocukların geleceğini garanti altına almayı, aç ve açıkta bırakmamayı hedeflediği için yapılması gerekenler arasında görünüyor.

Herkes inancını özgürce yaşabilir yani burada tartışma konusu olması saçma.
Bir dini sorgulamadan önce o dinin kitabını okuman lazım oradan buradan duyulma laflarla din sorgulanmaz. Kuranda ilk ayette cevabını alamadığın bir şeyi 10. ayette cevabını alabilirsin. Kuranı anlamak için okurken sadece kendine yanlış gelen şeyleri aralardan çekip almaman gerekir kendine göre doğru gelen yerleri kabul etmelisin. İnanabilirsin ya da inanmazsın o seni ilgilendiren bir şey.

Cinsel ilişkinin git istediğin kişiyle yaşa direk sana cehenemliksin demiyor sorgulanırsın diyor o sana kalmış bir şey herkes önene gelenle her şeyi yapacak olsaydı zaten içinde bulunduğumuz durumda o kadar sapkınlık artmışken ne yazikki daha çok artardı bu da sence hoş bir şey olur muydu? Cinselliği dinden önce ahlaken de düşünmen lazım senin söylediğin şey ahlaken de uygun bir şey değil ahlakın olmadığı yerde sapkınlık olur. Yani üstüne basmak istediğim konu orada söylenen şey İslam dini seni ister inanan ister inanmayan ol ahlaka çağrıyor.

2. İbrahim peygamber bir erkek oğlum olursa onu Allah için kurban edeceğini söyledi ve bu rüyasında ona hatırlatıldı o inandığı din için sözünü yerine getircektiki oğluna karşılık kurban gönderildi dikkat edersen burada oğlunun boynunu kesseydi denilmiyor.
Kuranda sözünün eri İbrahim diye geçer.
Bu da sana ders niyetinde bir ayet verdiğin sözleri unutmaman için sonuçta tek allaha değil insan yapısı gereği herkese söz verebilir sözünün eri olmak önemli sözünün eri olunca kimse senden en değerli şeyini almaz.

Bunlardan anlayacağımız şey dinir sorgulamak için sadece yukarıda dediğim gibi sana yanlış gelen şeyleri değil aralarında doğru gelen şeyleride kabullenerek anlayarak okuman lazım.
Hocam eğer 2 tarafta istiyorlarsa istedikleri gibi ilişkiye girsinler diyorum, kötü bir şey demiyorum.

Hocam eğer 2 tarafta istiyorlarsa istedikleri gibi ilişkiye girsinler diyorum, kötü bir şey demiyorum.

O sana kalmış bir şey burada söylemene gerek yok zaten isteyen her şeyi yapıyor gizli tut o seninle karşındaki arasında gizli kalsın sen istiyorsun ki her şeyi yapayım ama cennetede gideyim 😀 o zaman yaratılışının ne mantığı kaldı dünyada bile çalışmadan para kazanamıyorsun çalışmassan dünyada cehennem çalışırsan dünya cennet 😀 tamam git ilişkine gir özgürsün deseler ama namazıda kılcaksın deseler kimse gine namaz kılmaz gider ilişkiye girer nasıl olsa özgürüm der bu insanın yapısı böyle.

Cahil olmadığın sürece istersen ineğe tap istersen Yunan tanrılarına tap, yeter ki okuyup öğrenerek bir şeyler edin. Doğru yoldasın sorgulamaya devam. Diğer kutsal kitapları da okuyup biraz bilim ile içli dışlı olunca peri masalından farksız gelecek anlatılanlar.

Cinsellik konusunda bana ne olacak bilmiyorum. Penisimden ameliyat olmaz isem ve cinselliğe giremezsem ne olacak? Bir gün patlıyacağım herkese Vermekten korkuyorum

Sorgula, aksine daha çok seveceğinden eminim. Bu düzeni,kusursuzluğu görünce...
Adam İslam’ı sorguluyorum diyor siz hala deist argümanları yazıyorsunuz. Evet dediğin belki tanrı’nın olduğuna işaret olabilir ama İslam ile bir alakası yok, islamı bu tip şeylerle asla kanıtlayamazsınız.

Adam İslam’ı sorguluyorum diyor siz hala deist argümanları yazıyorsunuz. Evet dediğin belki tanrı’nın olduğuna işaret olabilir ama İslam ile bir alakası yok, islamı bu tip şeylerle asla kanıtlayamazsınız.

Sorgulamayı seveceğinden eminim diyorum.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı