İşlemci 98 derece oluyor

Merhaba,

Benim 3 yıllık termal macunumu değiştirmeden önceki işlemci sıcaklığım 85°C idi. İşlemcim Ryzen 5 1600X ve sıvı soğutmam da CM Masterliquid Pro 120. Termal macunumu 1 hafta önce Cooler Master MasterGel Maker ile değiştirdim ve şu an aldığım oyundaki sıcaklık 45°C - 50°C arasında değişiyor. Bu deneyimle termal macununu yenilemeyi tavsiye ederim. İlk sorunun cevabını aldığını düşünüyorum.

İkinci sorunun cevabı olarak da, işlemcinin çekirdekleri üzerindeki yük kalktığından bu kadar hızlı bir soğuma görmen mümkündür. Zaten sıcaklığını öğrenmen için gönderilen sinyalinde yaklaşık 3 veya 5 saniyelik döngüleri vardır, bu sebeple ani düşüşler görmen normaldir.

Eğer daha fazla sorun varsa işlemcin ve soğutucunun da modelini yazarsan sevinirim.

Arctic Mx-4 2019 Termal Macun 4 Gr | Trendyol bu termal macunu al sür.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Cooler Master Htk-002 şimdi gidip bunu almayı düşüyorum çünkü kargolar geç sürebiliyor bu model nasıl acaba iyi mi
Merhaba,

Benim 3 yıllık termal macunumu değiştirmeden önceki işlemci sıcaklığım 85°C idi. İşlemcim Ryzen 5 1600X ve sıvı soğutmam da CM Masterliquid Pro 120. Termal macunumu 1 hafta önce Cooler Master MasterGel Maker ile değiştirdim ve şu an aldığım oyundaki sıcaklık 45°C - 50°C arasında değişiyor. Bu deneyimle termal macununu yenilemeyi tavsiye ederim. İlk sorunun cevabını aldığını düşünüyorum.

İkinci sorunun cevabı olarak da, işlemcinin çekirdekleri üzerindeki yük kalktığından bu kadar hızlı bir soğuma görmen mümkündür. Zaten sıcaklığını öğrenmen için gönderilen sinyalinde yaklaşık 3 veya 5 saniyelik döngüleri vardır, bu sebeple ani düşüşler görmen normaldir.

Eğer daha fazla sorun varsa işlemcin ve soğutucunun da modelini yazarsan sevinirim.
Tamamdır sağolun
masaüstü kullanıyormuşsun o sıcaklık çok fazla.
Evet evet biliyorum dert ettim bilgisayarı sıfır aldım 8 ay oldu daha

Cooler Master Htk-002 şimdi gidip bunu almayı düşüyorum çünkü kargolar geç sürebiliyor bu model nasıl acaba iyi mi

Tamamdır sağolun
Termal macunların iletim katsayıları vardır. Birimi (W/m-K)'dır. Benim şu an kullandığım modelin 11 birimlik bir değeri var. Bu bir katsayı olduğu için değerler arasında parabolik bir fark var. Buna dikkat ederek bütçene uygun bir model tercih edebilirsin.

Dipnot: İşlemcim boşta 25°C, maksimum yükte 52°C görüyor.

Benim garibime giden de o ya bilgisayar kendini kapatmıyor acaba sıcaklık ölçer mi bozuldu
Sistem soğutma ilkesini kapatmış olabilirsiniz. Bu çok tehlikeli. İşlemciniz aşırı ısındığında bilgisayar kendini kapatmazsa işlemcideki transitörler ölebilir. Açmak için Başlat tuşu>Denetim Masası>Donanım ve Ses>Güç Seçenekleri>hangi plan tercih edilmiş ise yanında bulunan Plan Ayarlarını Değiştir>Gelişmiş güç ayarlarını değiştir>İşlemci güç yönetimi>Sistem soğutma ilkesi'ni etkin konuma getirin.

Geri
Yukarı