İşlemci değişimi sonrası RAM frekansını arttırınca bilgisayar kapanıyor

Ravenor

Hectopat
Makaleler
1
2x8 3000 MHz RAM'lerim var. Bugün yeni işlemci aldım taktım 2133 MHz'de bir sıkıntı olmadan her şeyi yaptım. BIOS üzerinden profil 1'e alıp stres testi veya oyuna girdiğimde bilgisayar kapanıyor. Sorun neden olabilir? Dün farklı işlemci takılıydı ve sıkıntısız çalışıyordu sistem.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemciyi takarken pinlerin birisini bükmüş veya soğutucuyu fazla sıkmış olabilirsiniz. Soğutucuyu dikkatlice söküp pinlerin yamuk olup olmadığını kontrol edin. Tekrar takacaksanız da dikkatlice, çok fazla sıkmadan takın.

İşlemciyi takarken pinlerin birisini bükmüş veya soğutucuyu fazla sıkmış olabilirsiniz. Soğutucuyu dikkatlice söküp pinlerin yamuk olup olmadığını kontrol edin. Tekrar takacaksanız da dikkatlice, çok fazla sıkmadan takın.

İşlemci pinlerinde bu tarz bir durum olsa MHz arttırımında bilgisayarı kapatıyor olmaz sanki yanlış mı düşünüyorum? 2133 MHz şeklinde kullanıyorum RAM'leri yaklaşık 8 saattir açık ve oyun oynuyorum Warzone 3, The Finals gibi ağır oyunlar ve hiçbir sıkıntı yaşamadım. Bilgisayarı uzun bir süredir formatlamadım çok parça değiştim, acaba bundan mı diyorum ama bu dediklerimi de yapıp düzeltemezsem işlemci pinlerine bakacağım dediğiniz gibi.

Aklıma girdiği için işlemciyi söküp baktım herhangi bir sıkıntı yok pinler düzgün bir sıkıntı gözükmüyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
İşlemci pinlerinde bu tarz bir durum olsa MHz arttırımında bilgisayarı kapatıyor olmaz sanki yanlış mı düşünüyorum?
İşlemci pinlerinden bazıları RAM'le ilgilendiği için dediğim gibi bir durum olabilir. Daha önce birkaç kez karşılaştığım bir durum. Pin yamulması, soğutucunun fazla sıkılması gibi şeyler etkileyebiliyor.

İşlemci pinlerinden bazıları RAM'le ilgilendiği için dediğim gibi bir durum olabilir. Daha önce birkaç kez karşılaştığım bir durum. Pin yamulması, soğutucunun fazla sıkılması gibi şeyler etkileyebiliyor.

Üstte belirttiğim gibi bir sıkıntı yok söküp kontrol ettim. Sanırsam yazılımsal bir durum söz konusu ama bilmiyorum.

Geri
Yukarı