İşlemci pini yamuldu

Bi hata yaptım ve sıcakken soğutucuyu çıkartmak istedim. Çıkarttım ancak işlemci üzerinde yapışık geldi. Anakart Clipsi kapalıydı baktığımda :(

Sonuç olarak eski şekle getirip taktım ama PC hiç açılmadı. BIOS pili çıkarıp taktım falan değişmedi.

Sonrasında işlemciyi yere düşürdüm 1 pin çok az yamulmuştu 12 nm bir işlemci olduğundan imkansız düzeltmek ancak mikroskop gerekiyordu. Bende PC/Telefon tamircisine götürdüm yamukluğu gidermesi için. Çok yamuk değişeceğim dedi ve başka bir işlemcinin pinini sorunsuz taktı gözlemledim çok iyi takmış ama biraz uzundu diğer pinlerden anakarta oturdu ama PC yine açılmadı. 1 dıt sesi geliyor speakerden başka ses yok. Anakart ışıkları ve ekran kartı diğer her şeyin çalıştığı belli ama ekran yok.

Soruyu uzattım ama pin değiştiği için ve başka bir işlemcinin pini biraz uzun olduğu için bu işlemci çöp mü oldu sizce? Yetkili bana pin oldu yine çalışması gerek dedi. Bu bilgi doğru mu ? Pin önemsiz mi her pin olabilir mi her işlemcide ? Yarın yeni anakart gelecek ve PC açılacak mı çok merak ediyorum.

Bir de işlemciyi diş fırçasıyla hafifçe sildim sildiğim yer biraz karardı :(

Ryzen 5 2.nesil 2600
450MK
Hocam konu cok eski ama aynı durum benm basımada geldi islemci sıcakken bilgisayarcım fanı sökerken islemciyide üstünde getirdi sıvı soğutma takacaktık sözde haliyle işlemcinin pinleri yamuldu biksç tane maket bıcağı ve cımbız yardımıyla düzeltti ana karta geri oturttu fakat kasaya güç gitmior naptıysak elektdik veremedik Ryzen7 2700x işlemci ana kartta tufx470 gaming plus ana kart garantileri devam ediyor vatanda topladım kasayı pin yamulması garanti dısımı bırakıyor napabilirimm bilgin warsa yardımcı olabilirsen sevinirim tesekkurler simdiden.

Geri
Yukarı