İşletim sistemi nasıl programlanır?

Ben işletim sistemi yapma konusunda bilgi topluyorum işletim sistemi yapmak için Bootloader'ı yapmak için nasıl yapıldığına dair kaynak istedim.
Hocam siz bunu soruyorsanız kusura bakmayın: İşletim sistemi yapamazsanız. Forumdaş acı söyler.

Evet biliyorum bir Bootloader. Ama ben kendi Bootloader'ımı yazmak istiyorum nasıl yazabilirim?
512 byte'a EXT4 veya UFS'te bulunan çekirdeği başlatmaya yetecek sürücü yazarak o dosya sisteminde bulunan çekirdeği çalıştırmalısın. Daha sonra o çekirdeğin senin belirlediğin init sistemini çalıştıracak ve o init sistemin de shell'i çalıştıracak. UNIX mimarisi böyle başlar. Daha senin görüntü sunucun var X11 gibi, paket yöneticin var, yardımcı programların var, kendi yazılım depon var... Bunların haricinde sisteminin kurulumu var, kurulum yöneticisi vs... Coreutils'i baştan yazacaksın...

Her programı sıfırdan yaptığın bir Linux veya BSD dağıtımı için bu bahsettiklerim ve bu liste daha uzuyor. Ben 1.5 yıldır araştırma yapıyorum işletim sistemleri hakkında ve daha anca yeni yeni hello world yazdırabildim kendi kernelim ile, o da Assembly kısmı OSDev'den alıntı bir sistemdi.

Dağ gibi bilgi birikimi gerekiyor. Yürüyen kütüphane olman lazım. İmkansız değil, ama bilgisayar başında yapılabilecek en zor iş diye geçiyor. OSDev'deki gereksinimleri okursan anlarsın ne demek istediğimi.

Hocam siz bunu soruyorsanız kusura bakmayın: İşletim sistemi yapamazsanız. Forumdaş acı söyler.

Ben zaten şimdi işletim sistemi yapacağım demedim'ki ben işletim sistemi asıl yapıldığını öğrenmek istiyorum sonra işletim sistemi kendim geliştiririm ama önce işletim sistemi geliştirmeyi öğrenmek istiyorum bunun için ben bir bunalrın nasıl yapıldığını öğreten kaynak istiyorum işletim sistemi hemen geliştirmeyeceğim şimdi zaten ben bunun nasıl yapıldığın öğrenmek istiyorum.

512 Byte'a ext4 veya Ufs'te bulunan çekirdeği başlatmaya yetecek sürücü yazarak o dosya sisteminde bulunan çekirdeği çalıştırmalısın. Daha sonra o çekirdeğin senin belirlediğin init sistemini çalıştıracak ve o init sistemin de Shell'i çalıştıracak. Unıx mimarisi böyle başlar. Daha senin görüntü sunucun var X11 gibi, paket yöneticin var, yardımcı programların var, kendi yazılım depon var... Bunların haricinde sisteminin kurulumu var, kurulum yöneticisi vs... Coreutils'i baştan yazacaksın...

Her programı sıfırdan yaptığın bir Linux veya BSD dağıtımı için bu bahsettiklerim ve bu liste daha uzuyor. Ben 1.5 yıldır araştırma yapıyorum işletim sistemleri hakkında ve daha anca yeni yeni hello world yazdırabildim kendi kernelim ile, o da Assembly kısmı Osdev'den alıntı bir sistemdi.

Dağ gibi bilgi birikimi gerekiyor. Yürüyen kütüphane olman lazım. İmkansız değil, ama bilgisayar başında yapılabilecek en zor iş diye geçiyor. Osdev'deki gereksinimleri okursan anlarsın ne demek istediğimi.

Sağ ol anladım teşekkür ediyorum.
Peki ya işletim sistemindeki Webcam, ses kartı gibi donanımları nasıl yazarım bunun için kaynak verir misiniz?

Son düzenleme:
Peki ya işletim sistemindeki Webcam, ses kartı gibi donanımları nasıl yazarım bunun için kaynak verir misiniz?

Öncelikle "donanım" değil donanımlara uygun sürücü kodlayacaksın, bunun için herhangi bir hazır kaynak bulamazsınız çünkü her donanımın çalışma metodu farklıdır ve genellikle sürücüler o donanımın üreticileri tarafından yazılır. Sonradan herhangi bir donanımı kendi sistemine adapte etmek için eğer varsa üretici tarafından verilen dokümanlar ile yoksa tersine mühendislik ile mevcut diğer sistemlerde çalışan donanımların çalışma yöntemini analiz ederek kendi sistemine uygulamalısın.

4 sayfada pek çok kere söylenilmiştir ama bir kere daha tekrar etmekte fayda var daha oyun bile yapmadan bir oyun motoru, herhangi bir masaüstü uygulaması bile yapmadan bir işletim sistemi yazmak gibi hayallere kapılmadan önce temel şeyleri yaparak başlayın, işletim sistemine gelmeden önce öğrenmen gereken uzun bir yol var.

Öncelikle "donanım" değil donanımlara uygun sürücü kodlayacaksın, bunun için herhangi bir hazır kaynak bulamazsınız çünkü her donanımın çalışma metodu farklıdır ve genellikle sürücüler o donanımın üreticileri tarafından yazılır. Sonradan herhangi bir donanımı kendi sistemine adapte etmek için eğer varsa üretici tarafından verilen dokümanlar ile yoksa tersine mühendislik ile mevcut diğer sistemlerde çalışan donanımların çalışma yöntemini analiz ederek kendi sistemine uygulamalısın.

4 sayfada pek çok kere söylenilmiştir ama bir kere daha tekrar etmekte fayda var daha oyun bile yapmadan bir oyun motoru, herhangi bir masaüstü uygulaması bile yapmadan bir işletim sistemi yazmak gibi hayallere kapılmadan önce temel şeyleri yaparak başlayın, işletim sistemine gelmeden önce öğrenmen gereken uzun bir yol var.

Teşekkürler peki ya Bluetooth teknlojisinini nasıl işletim sistemine aktarırım?

Son düzenleme:
Ben bilgisayar mimarisini biliyorum.
Bu videodaki gibi bir işlemci tasarlayabilirsin o zaman değil mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Bu videodaki gibi bir işlemci tasarlayabilirsin o zaman değil mi?

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Evet tasarlaybilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı