C# İşletim sistemime UWP araçlarını ve bazı windows kütüphanelerini nasıl eklerim?

Spla.shy

Picopat
Daha fazla  
C# temelli bir işletim sistemi yapmaya başladım. Ama grafik sürücüleri oluşturmak bana göre değil. Windows üzerinde çalışan hali hazırda var olan kütüphaneler ve grafik sürücüleri var. Bunları entegre etmem için UWP kütüphanelerini ve gerekli dosyalarını eklemem lazım diye düşündüm. Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

Hocam başlangıçta C#’ı da bilmiyordunuz ona bakarsak.
Ama yeni bir dili tam anlamıyla öğrenmek benim için bir 3 yıl daha demek. Zaten bu aşamaya Chat GPT veya web kaynakları ile geldim. Biraz hobi olsun diye başladım. C# çekirdekli bir işletim sistemi yapayim. Başka bir projemde Cosmos'un neden olduğu kısıtlamaları aşmaya çalışacağım.

Ama yeni bir dili tam anlamıyla öğrenmek benim için bir 3 yıl daha demek. Zaten bu aşamaya Chat GPT veya web kaynakları ile geldim. Biraz hobi olsun diye başladım. C# çekirdekli bir işletim sistemi yapayim. Başka bir projemde Cosmos'un neden olduğu kısıtlamaları aşmaya çalışacağım.
Bu bile benim için gayet yeterli bir proje şuan.

Yanlış bir rota izliyorsun. C# işletim sistemi yapılacak dil değil.

İyi bir yazılımcı olmak istiyorsan bu rotadan yürü.
  1. Önce Python ile başla, basit scripting yapmayı çözdükten sonra, kompleks programlar yapabilirsin. Mesela numpy kullanarak matematiksel işlemler, PySide6 kullanarak Qt ile GUI program yapıp PyInstaller ile Windows için derleyebilirsin (öyle C'de yazılmış kadar oluyor), ya da PyTorch öğrenebilirsin.
  2. Python'u söktükten sonra istersen web tarafına geçiş yapıp REST API kodlarsın, ya da masaüstü tarafında kalacaksan Python'dan devam et. Gelişmiş program yapmak istersen C++' a geçiş yapıp önce CLI (command-line interface) program yapıp Qt ya da wxWidgets kullanarak GUI program yapabilirsin.
  3. İleride programına API ya da ABI ekleyeceksen Windows API öğrenebilirsin. Hem hafif, hem dayanıklı bir arayüz. GUI ve kütüphanelerin için kullanabilirsin.
Back-end yapamıyorum diyorsan HTML, CSS ve JavaScript (Node.JS, React.JS) öğrenebilirsin, onlara da talep fazla.

İleride oldu ki 4 senelik Bilişim bölümünü bitirirsen, bulut platformlarını ve DaaS, IaaS gibi servisleri öğrenip, bazı sertifikalar alıp DevOps Mühendisi olabilirsin.

Bu bile benim için gayet yeterli bir proje şuan.
Herhangi bir dili hiç bir zaman tam anlamıyla öğrenemezsin bir kere onu aklından çıkar.

Yeni konular

Geri
Yukarı