İspanya GP

Bir tek Multi 21 geçen yarış (unuttum şimdi hangisi) bile 2016 sonrası tüm turbo hibrit döneminin toplamından daha ilgi çekici.
Multi 21? Geçen yarış derken Portimao mu, bu seneki Portimao yarışı çok sıkıcıydı, geçen sene çok eğlenceliydi, geçen sene ise Barcelona GP kötüydü bu sene eğlenceli geçti. İlginç yarışlar izliyoruz. Geçen sezona göre kesinlikle ön bölümde daha çekişmeli bir yarış var. Geçen sezon şampiyonluk mücadelesi olmadıysa da baya eğlenceli, sürpriz ve kaoslarla dolu bir sezon oldu.

Multi 21? Geçen yarış derken Portimao mu, bu seneki Portimao yarışı çok sıkıcıydı, geçen sene çok eğlenceliydi, geçen sene ise Barcelona GP kötüydü bu sene eğlenceli geçti.
Multi 21 olayının geçtiği yarış anlamında demiştim hocam, o sırada hatırlayamamıştım ismini. 2013 Malezya GP olması lazım.

Bu yarıştan sonra kimse bana Mercedes'in yavaş olduğunu söylemesin. Sezon başından beri yavaşız yavaşız ayağına yatıyorlar yarışa bak. :D
Sezonun en başında yavaştı.

2016 sonrası tüm turbo hibrit döneminin...
2014 yılında başladı.

Bir tek Multi 21 geçen yarış (unuttum şimdi hangisi)...
Gereksiz abartılan bir yarış, bu olay yaşanmamış olsaydı bu kadar fazla akıllarda kalmazdı. Multi 21 olayı da basın önünde geçmemiş olsaydı kimse umursamayacaktı, sıradan bir takım içi sürücü sürtüşmesi yaşandı denilip geçilecekti. Sonraki sezonlarda daha iyi yarışlar da gördük.

Ben ona da inanmıyorum hocam, bence o da sandbaggingdi.
Bu bir varsayım.

Başarıya karşı insanların bu kadar nefretle dolması bana tuhaf geliyor, bir insan ya da bir takım bir şeyleri diğer herkesten iyi yapınca neden nefret objesi oluyor ki? Bu kadar yıldır daha iyisini becerememiş 9 takımdan ve sürücülerinden nefret edilse daha mantıklı değil mi? Bazı ülkelerde 2 dönem arka arkaya başkanlık yapmış birisi 3. dönemde aday olamıyor ya, sporda da arka arkaya 2 yıl kazanmış takım sonraki yıl organizasyondan kovulacak mı? Bu daha da mantıksız çünkü. Ferrari ve RBR bütçe olarak rekabet edebilecek durumdalar, bu kadar yıldır yapsalardı daha iyisini hem takım hem sürücü olarak.

Mercedes'in asıl sıkıcılığı memur alımlarıyla başladı. :D
Mercedes'in asıl sıkıcılığının nedeni, altında rekabetçi araç olan sezonlarda (özellikle 2018) rakibine karşı mental olarak kaybetmiş Vettel'di. Memurun altında Mercedes de olsa, 0.2/0.3 saniye daha yavaş araba kullanan formda bir Vettel'i geçemezdi ki geçemiyordu sezon ortalamasında. 2017'de öndeyken sezonun 2. yarısında kaybetti, 2018 yılında 26 puan öndeyken yaptığı hatadan sonra da toparlanamadı. 2019/2020 ve bu sezon takım içi rekabette de geride kaldı, hadi Leclerc'e kaybedersin anlarım da Stroll'den geride kalmak nedir? Stroll, babası olmasaydı da F1'de yarışacak isimdi zaten ama LEC/VER/NOR/RUS hatta GAS kadar yetenekli de değil.

Ben ona da inanmıyorum hocam, bence o da sandbaggingdi.
Katılmıyorum. Bahreyn de sıcaklıklar, ayar ve denge sorunlarından dolayı geride kaldılar.

Aston Martin'in aracı çok kötü durumda maalesef. Downforce üretmekte zorlanan bir araç. Şasi olarak AMR21 berbat vaziyette. Vettel'i de bildiğiniz gibi arkası sağlam araçları seviyor. Aston Martin bu aracı Vettel'e sağlayamadı. Pandemi nedeniyle de gelişim sınırlı olduğu için ve takımların hepsi gelecek seneki kuralları düşündüğü için bu seneki araçlara daha da yoğunlaşmayacaklar.
Multi 21 ne? Biri özet geçsin.

Multi 21 ne? Biri özet geçsin.
RBR'nin takım talimatı, bu verildiği anda 1. ve 2. sıradaki sürücüler aynı sırayla risk alıp rekabete girmeden yarışı bitirsinler demek oluyor. Vettel o yarışta buna uymadı, Webber'i geçti ve riskli bir geçiş yaptı zorlayarak. Takım emrinin dışında oldu, basın önünde de Webber bu konuda Vettel'e fırça atınca olay hafızalarda kaldı.

Başarıya karşı insanların bu kadar nefretle dolması bana tuhaf geliyor, bir insan ya da bir takım bir şeyleri diğer herkesten iyi yapınca neden nefret objesi oluyor ki?
Hocam şahsen başarı değil de tekdüzelik sıkıyor, durmadan kozlarını paylaşan ve yer değişen 2-3 başarılı takım olsaydı güzel olurdu ancak tek takım sürekli tepede olunca koca 60 küsür turluk yarışla 3 saniyede F1 özeti videosunun çok bir farkı kalmıyor :D. Red Bull ve VER bu tekdüzeliği bozmak için çok uğraşıyor ancak hala Mercedes'teki kurumsal makine düzeni seviyesine ulaşamadılar.

Hocam şahsen başarı değil de tekdüzelik sıkıyor.
Doğru da bunun suçlusu Mercedes ya da Hamilton değil işte. Organizasyon, takımlar arası bütçe aralığını daha daraltsaydı bu kadar yıldır, sahip oldukları rekabetçi bütçeyle de rekabetçi araç çıkaramayan takımlar işini daha iyi yapsaydı.

Bir organizasyonda geride kalan takımlara, lider durumdaki takıma yaklaşmaları için çaba göstermek yerine, lider durumdaki takımı diğerlerinin seviyesine düşürmeye çalışıyorsan o organizasyondan hayır gelmez. Önceki yönetim zaten rezildi, şimdiki de gereken adımları attığına inanıyor ama ben yine pek umutlu değilim. Know-how müthiş bir fark yaratıyor, bu kadar kısa sürede de Mercedes, Ferrari'den daha fazla know-how sahibi olabiliyorsa takdir edilecek bir şey bu.

Şu başarılı olandan nefret etme huyumuz, kıskançlığımız olmasaydı tür olarak şu anda olduğumuz durumdan çok daha ileride olurduk.

Yeni konular

Geri
Yukarı