İsrail'e atılan füzeler imha edilirken

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Belki de hazırlık yapıyorlardı şimdiye kadar. Çünkü bu seferki Filistin daha farklı. İsrail'in iki kentinde denetimi sağladılar. Hamas'ın sivil öldürüp öldürmediği konusunda bir bilgim yok. Eğer bilerek ve isteyerek öldürüyorlarsa o zaman durum farklı olur.

O zaman Müslüman olduğu için değil de, insan olduğu için gidiyor gibi düşünün :).

İnsanlıkta Müslümanlıkta düşünülseydi Doğu Türkistan'a yardıma gidilirdi.

Şimdi önerme doğru ama bu hipotezi denemek için modern bir füze atmak gerekir. Ancak buna da imkan yok.

Üzerine tartışılır ama burası yeri değil bence, ayı bir konu açılırsa uzun uzun anlatırım. Radar sistemlerini, güdüm sistemlerini, itki sistemlerini, imha sistemlerini, muhimmatları...

İki dakika ayrıldım, sayfalarca mesaj gelmiş... :D Böyle hararetli konularda mühendislik tartışılmaz.

''Sen Demir Kubbe'yi savundun!''

Bir şey derdim ama, demeyeyim hocam. Kesin bilgim olunca söylerim. Hamas'a kesin olarak terör örgütü denmemeli.
Hocam siz neden gelmiş burada Filistin savunuculuğu yapıyorsunuz?
PKK sana füze attığı zaman terörist ama sırf sen sevmediğin ülkeye bomba atıyorlar diye kahraman öyle mi? Bu savaş suçudur ve bunu sadece teröristler yapar.

Bir şey derdim ama, demeyeyim hocam. Kesin bilgim olunca söylerim. Hamas'a kesin olarak terör örgütü denmemeli.
Sivil yerleşim yerlerine yüzlerce roket yağdıran kimdi? Ben miydim de ben mi terör örgütü oluyorum?

Şu mantığa da hastayım! Saldıran İsrail mi? Terörist devlet, ölsünler, hainler, zalimler! Saldıran Hamas terör örgütü mü? Koçum benim, din kardeşliği, İsraillilere ölüm, direnin!

Terörün de dini, dili, milleti olmaz. İki yüzlülüğe gerek yok, İsrail'in sivillere uyguladığı şiddeti ne kadar lanetliyorsa, yüzlerce roketle sivilleri öldürmek için saldıran Hamas'ı daha da fazla lanetler vicdanı olan biri.

Mantığa bak! Fanatizm her alanda insani duyguları bastırıyor işte.

Hocam siz neden gelmiş burada Filistin savunuculuğu yapıyorsunuz?
PKK sana füze attığı zaman terörist ama sırf sen sevmediğin ülkeye bomba atıyorlar diye kahraman öyle mi? Bu savaş suçudur ve bunu sadece teröristler yapar.
Ama öyle deme onlar müslüman.

Belki ben müslüman değilim. O adamlar neden benim din kardeşim oluyor? Ben mesela müslüman değilim diyelim. Çocuğum askerlik yapıyor ve din kardeşi diye Filistin'e gidiyor.
Çocuğunuz profesyonel askerse gönderilir çünkü onun işi budur. Yok 6 ay askerlikten bahsediyorsanız zaten gönderilmez.

Peki benim askerim neden Arap çöllerinde ölsün? Neden beni ilgilendirmeyen bir konu için benim küçükken selam verdiğim asker abi ölsün ya da neden zaten sabah ayazında nöbet tutan askerim ölsün? Sanki ben lanetliymişim gibi konuşmuşsunuz. Ayrıca msülümanım söyleyeyim fakat neden benim askerim Arap'lar için ölsün?

Net bir yer belirterek söylemedim. Zaten bir gün aşağı doğru savaşmaya inersek toprakları kendimiz alırız.
Kimsede gidip filistini kurtarıp tekrar onların eline bırakmaz. Tsk'da böyle bir topun altına girmez.

Sanki Türkiye oraya asker göndermiş savaşılmış gibi konuşuyorsunuz. Öyle bir şey olmaz iddiasındayım. Üç beş kişi istiyor diye bunu tüm toplum istiyormuş gibi göstermek yanlış olur.

Sivil yerleşim yerlerine yüzlerce roket yağdıran kimdi? Ben miydim de ben mi terör örgütü oluyorum?

Şu mantığa da hastayım! Saldıran İsrail mi? Terörist devlet, ölsünler, hainler, zalimler! Saldıran Hamas terör örgütü mü? Koçum benim, din kardeşliği, İsraillilere ölüm, direnin!

Terörün de dini, dili, milleti olmaz. İki yüzlülüğe gerek yok, İsrail'in sivillere uyguladığı şiddeti ne kadar lanetliyorsa, yüzlerce roketle sivilleri öldürmek için saldıran Hamas'ı daha da fazla lanetler vicdanı olan biri.
Müslümanı savunurlar sadece. Onlara göre tek insan müslümanlar. Adamlar, çocuklar, kadınlar ölüyor. Onlar can değil mi?

Yani söylenecek çok şey var ama ben ceza yemekten sıkıldım. Boşuna yorma kendini deveye hendek atlatırsın kitlelere rasyonel düşünceyi öğretemezsin.
Hocam bana kötü bir şey mi dediniz? Anlamadım tam olarak.

@Yararsız Üye hocamın da dediği gibi. Savaş senin zannettiğin gibi eline HK416 ya da son model bir tüfek verip haydi cepheye demekle olmuyor. O silah tutukluk yapar veya ağır makineli tüfeğin üstüne koşman gerekir. Açıkçası beni ilgilendirmeyen bir konuda ben askerimin ölmesini istemem. Siz isterseniz bilmem.

''Sen Demir Kubbe'yi savundun!''

Biri çıkıp der şimdi... :D

Iron Dome'u büyütmemek lazım zira bu sistem, bir dizi önleme sisteminin sadece başlangıcı. Bu bir sistemler bütünü. Nitekim gelişmesindeki en büyük etmen de yüzlerce füzeyi engellemiş olması bu güne kadar. Bu tür sistemler için engellenen her füze bir veridir.

Bizim de böyle bir sisteme ihtiyacımız var aslında. Bunlar ana HSS'lerden ayrı sistemler. Sınır hatlarına konumlandırılır ve sınır hattının karşı tarafından gelecek füze saldırılarına çözüm olur. Kilis'i katyuşya ile çok kez vurmuşlardı, böyle bir şeyin eksikliğini çok hissettik.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı