İsrail'e atılan füzeler imha edilirken

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Sözde o çok medeni ülkelere söyle bunları.

Meselde bu onlar laf etmiyor.
Türkiye öncülüğünde bir heyet kurulmalı. Ve asker gönderilmeli. Sorun çözülmeli.
Savaşmak için değil. Öyle olursa savaş sebebi olur.
Aynı Amerika'nın yaptığı gibi.
Eğer akıllanmazlarsada NATO'nun Kore'ye asker göndermesi gibi.

Siyaset böyle kirli bir şey işte. Gerçi bunu bir sene önce bu forumda da birileri diyordu. Ben yine Doğu Türkistan diyordum. Şimdi nasılsa o olaya karşı gelenler de arıtmış, güzel bir şey tabii. Ben yine ona karşı çıkmaya devam ediyorum. Aynı zamanda Filistin için de barış ve huzur diliyorum.

Asker çıkartma olayına falan gelince, hayalden başka bir şey değil bana göre. Türkiye, hiçbir devlet karışmıyorken oraya girerse kendi ayağına sıkar. Askeri anlamı falan geç, diplomatik olarak.

Şu an en etkili kullanılması gereken yol BM. O bölgede BM etkili olmalı belki. Tabii tüm bunları dedikten sonra aklıma şu geliyor. 30 sene önce Bosna'da da BM vardı, birileri yine birilerini katletti.

Bu savaş iki taraftan birisi tükenen kadar devam edecek arkadaşlar. Bu acı tablonun ardındaki daha da acı olan gerçek bu. :(
Asker çıkartmak sadece aptallık olur hocam zaten. Hiçbir devlet karşısına İsrail gibi bir devleti almak istemez, üstelik arkasında Amerika varken.

Türkiye böyle bir işe girişmeyecek kadar akıllı diye düşünüyorum. Zaten asker çıkartacak bir yerimiz yok.

Eninde sonunda barış olacak her zamanki gibi, diyalog şöyle olacak büyük ihtimal.

"İsrail bizimle barışmak istedi, bir süreliğine barışa giriyoruz" -Hamas

"Filistin bizimle bir süreliğine barışa girmek istedi, barış hüküm sürecek." -İsrail

Filistin kendine haksız duruma düşürdü. İsrail başkanı "bunun öcünü alacağız " dedi. Şimdiden sonra İsrail askerleri hızlıca ilerler artık.

Tabii ki. Acı olabilir ama askeri teknolojiler için, o teknolojinin kullanılması büyük nimettir. En büyük atılımlar neden savaş esnasında oldu, e bu yüzden işte. :)

1. ve 2. Dünya savaşında yaşanan gelişmeleri düşününce şaşırmıyorum. Türkiye ayrıca drone teknolojisinde geliştirmeyi sürdürmeli. Bana göre drone teknolojisi geleceğin savunma sanayisinde kilit rol oynayacak.

Yeterince ucuza üretilebilirse drone ''spamlayarak'', bazı çok pahalı savunma sistemleri alaşağı edilebilir diye düşünüyorum. Biraz ütopik bir düşünce, fakat imkansız değil.

Zamanında tonla canlı bomba patlatan, masum sivillere 130 roket atan bir kuruluş terörist değil mi?

2 dakkada kıyamet senaryoları yazılmış. 3-5 Arap için kimse topyekûn savaş riski almaz. Zamanında İngiltere ve Fransa savaş çıkmasın diye Avusturya, Polonya ve Çekoslovakya'yı hediye etmişti Almanya'ya, hatırlayın. Şimdi çıkacak savaşın yanında 2.Dünya Savaşı Paintball maçı gibi kalır, hiçbir güçlü ülke de teröristleri savunmak için bu kâbusu yaşamaz.

Meselde bu onlar laf etmiyor.
Türkiye öncülüğünde bir heyet kurulmalı. Ve asker gönderilmeli. Sorun çözülmeli.
Savaşmak için değil. Öyle olursa savaş sebebi olur.
Aynı Amerika'nın yaptığı gibi.
Eğer akıllanmazlarsada NATO'nun Kore'ye asker göndermesi gibi.
Ben asker göndermeyelim diyorum. Siz diyorsunuz ki zaten göndermeyeceğiz. Sonra asker gönderelim diyorsunuz. Avrupa ülkeleri İsrail'i destekliyor. İlk başta bi Avrupa Birliğine girelim sonra bakarız.

Asker çıkartmak sadece aptallık olur hocam zaten. Hiçbir devlet karşısına İsrail gibi bir devleti almak istemez, üstelik arkasında Amerika varken.

Türkiye böyle bir işe girişmeyecek kadar akıllı diye düşünüyorum. Zaten asker çıkartacak bir yerimiz yok.

Eninde sonunda barış olacak her zamanki gibi, diyalog şöyle olacak büyük ihtimal.

"İsrail bizimle barışmak istedi, bir süreliğine barışa giriyoruz" -Hamas

"Filistin bizimle bir süreliğine barışa girmek istedi, barış hüküm sürecek." -İsrail

Oraya Osmanlı gibi (örnek için) bir otoriteyi koymadıkça, o iki halk yine birbirine düşman kesilecek.

Türkiye girdi ve hadi aldı diyelim oraları. Sonra? Suriye ve Arabistan senin olmadan Filistin'i elinde tutamazsın. Gerçekçi olmak lazım bu nedenle. Orduda da olaya en çok üzülen insanın bile oraya gitmeyi düşündüğünü sanmıyorum, bakın duygu olarak değil mantık olarak.

Diplomasi başka şey, asker çıkartmak başka şey.

İsrail toprak bütünlüğü %85 Filistin toprak bütünlüğü %15 Askeri gücü savunma gücü ekonomik gücü ve arkasındaki devletlerden bahsetmiyorum bile

İsrail istese çoktan alırdı. Ama bomba yiyerek masum'a oynadı geceye kalmadan hepsini temizler.

1. ve 2. Dünya savaşında yaşanan gelişmeleri düşününce şaşırmıyorum. Türkiye ayrıca drone teknolojisinde geliştirmeyi sürdürmeli. Bana göre drone teknolojisi geleceğin savunma sanayisinde kilit rol oynayacak.

Yeterince ucuza üretilebilirse drone ''spamlayarak'', bazı çok pahalı savunma sistemleri alaşağı edilebilir diye düşünüyorum. Biraz ütopik bir düşünce, fakat imkansız değil.

Terör örgütleri bile bize karşı Aliexpress'ten hazır aldıkları UAV'ları kullanmaya çalışıyor. Bu ligin yanına HSS de eklenirse sınır güvenliğimiz ciddi anlamda artar.

Dronelar güzel teknolojiler, her ihtiyacı karşılıyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı