İşsizlik ve gelecek kaygısıyla nasıl baş ederim?

mahmutxd07

Decipat
Daha fazla  
Çalışmaktan korkuyorum,

2 yil kadardir işsizim. Yazilim işi bulup kariyer yapmak istiyorum. Ancak neden bilmiyorum içimde korku var.

Işsiz kalmak, işten kovulmak, sürekli iş değiştirmek vs...

Serbest piyasaya veya özel sektöre güvenmiyorum sanirim. Genelde işler proje bazli olacaği için ortada kalmaktan çok korkuyorum.

Kariyer hedefim, front end > back end şeklinde olacak. Ilk hedefim front end işi bulabilmek.

Bu korkumun içinde yazilimin biteceği korkusu da var. Kabul edelim populer bir meslek. Rekabet yüksek. Yapay zeka falan derkende gerilemesinden korkuyorum.

Ne yapsam bilemiyorum çok kötü hissediyorum. Sanki geleceğim olmayacakmiş gibi. Zaten aileme yüküm. Sevmediğim işi yaparakta yaşamak istemiyorum. Yol gösteren de kimsem yok. Ortada kaldim.

Son düzenleme:
Çalışmaktan korkuyorum,

2 yil kadardir işsizim. Yazilim işi bulup kariyer yapmak istiyorum. Ancak neden bilmiyorum içimde korku var.

Serbest piyasaya veya özel sektöre güvenmiyorum sanirim. Genelde işler proje bazli olacaği için ortada kalmaktan çok korkuyorum.

Kariyer hedefim, front end > back end şeklinde olacak. Ilk hedefim front end işi bulabilmek.

Bu korkumun içinde yazilimin biteceği korkusu da var. Kabul edelim populer bir meslek. Rekabet yüksek. Yapay zeka falan derkende gerilemesinden korkuyorum.

Ne yapsam bilemiyorum çok kötü hissediyorum. Sanki geleceğim olmayacakmiş gibi. Zaten aileme yüküm. Sevmediğim işi yaparakta yaşamak istemiyorum. Yol gösteren de kimsem yok. Ortada kaldim sadece.

Yazılım hiçbir zaman bitmeyecek evet rekabet çok ama bu biteceği anlamına gelmiyor ayrıca AI lar da yazılım ile yapılıyor yazılımcıların işini bitirmeleri imkansız.

Çalışmaktan korkuyorum,

Ne yapsam bilemiyorum çok kötü hissediyorum. Sanki geleceğim olmayacakmiş gibi. Zaten aileme yüküm. Sevmediğim işi yaparakta yaşamak istemiyorum. Yol gösteren de kimsem yok. Ortada kaldim sadece.

Hayatımdaki her konuda "En kötü karar, kararsızlıktan iyidir" felsefesini uygularım. Tavsiye ederim.

Yazılım hiçbir zaman bitmeyecek evet rekabet çok ama bu biteceği anlamına gelmiyor ayrıca AIlar da yazılım ile yapılıyor yazılımcıların işini bitirmeleri imkansız.

Tamam da çok güzel kariyeri olan, iyi okullarda okumuş birisi değilim. İş başvurularında öne çıkamayabilirim. Çok girişken birisi de değilim, çok utangaç. Ortama alışana kadar konuşmaya korkuyorum. Bu yüzden mülakatlarımda çok iyi geçmiyor. 2 görüşmem oldu 2'si de oldukça kötü geçti.

Sektöre bir yerden girsem alışmaya başlasam devam edeceğime inanıyorum. Ama gelecekte ki belirsizlik beni öldürüyor. 2 gündür uyku uyuyamıyorum. Sürekli düşünüyorum ne yapacağımı. Ailemin yüzüne bakmaya utanıyorum. Çok yoruldum ya.

Çalışmaktan korkuyorum,

Ne yapsam bilemiyorum çok kötü hissediyorum. Sanki geleceğim olmayacakmiş gibi. Zaten aileme yüküm. Sevmediğim işi yaparakta yaşamak istemiyorum. Yol gösteren de kimsem yok. Ortada kaldim.

Hocam ben siber güvenlikçiyim liseye gidiyorum şu an 12.sınıftayım ve staj görüyorum kendine LinkedIn hesabı aç ve orayı tecrübelerin ve sertifikaların ile dolsur sonra kariyer.net gibi sitelerden iş ara LinkedIn'den de olur ingilizceni kesinlikle geliştir onun dışında yapıcağın başka bir şey yok.

Yeni konular

Geri
Yukarı