İşsizlik ve gelecek kaygısıyla nasıl baş ederim?

Çalışmaktan korkmayı kesmen lazım yoksa dediğin gibi ortada kalırsın. Ekmek çarkını döndürmek için gerekirse tuvalet temizleyeceksiniz benim anam babam öyleydi yani.
Şahsen ben özel sektöre daha çok güveniyorum sen kendini yeterince geliştirirsen projelerini de geliştirmeye bakarsın zaten endişe edecek bir durum yok ortada. Devletin torpilli ve riyakar çöplüğünde memur olmaktan iyidir.
Yazılımın biteceği korkusunu ben de çok yaşıyordum sonra yazılım şirketi olan birisine sordum, "robotlar kendi kendilerini kodlamayı öğrendiklerinde biz işsiz mi kalacağız?" cevabıysa "eğer yapay zekayı çok iyi tanırsan ondan korkacak bir şey de kalmaz." Yani kendini o derecede yükseltmelisin ki yapay zekaya kod yazdıran yine sen olmalısın.
Aileme yüküm diye suçlu hissedip ezilmemelisin o bataklığa daha çok batma.

Öğretmenlik yapmayan biri için öyledir. Öğretmenlik çok zor bir meslektir. Hem idare, hem veli hem de sorumluluk yükü.

Veliyi iki güzel sözle geçiştirmek mümkün. Benim akrabalarım hep öğretmen hepsi de rahat. İlk okul öğretmenliği zor sadece onun haricinde hele ki lise öğretmenliği en kolayı.

Tamam da çok güzel kariyeri olan, iyi okullarda okumuş birisi değilim. İş başvurularında öne çıkamayabilirim. Çok girişken birisi de değilim, çok utangaç. Ortama alışana kadar konuşmaya korkuyorum. Bu yüzden mülakatlarımda çok iyi geçmiyor. 2 görüşmem oldu 2'si de oldukça kötü geçti.

Sektöre bir yerden girsem alışmaya başlasam devam edeceğime inanıyorum. Ama gelecekte ki belirsizlik beni öldürüyor. 2 gündür uyku uyuyamıyorum. Sürekli düşünüyorum ne yapacağımı. Ailemin yüzüne bakmaya utanıyorum. Çok yoruldum ya.

Şunu düşün bu fazla kafaya takma işi senin iş bulman için işe yarıyor mu ya da gelecek kaygını dindiriyor mu ben böyle yapıyordum bende utangacım ancak bunu bu şekilde yendim denebilir yazılımla ilgili sektörde önemli olan sertifikalar var ise onları almaya çalış.

Home ofis çalışmayı deneyin. Eğer olmuyorsa memur olmaya bakın. Kaygıyı yenmenin tek yolu rahat olmaya çalışmaktır. Rahat olun.

Hocam biraz asosyal fobisi olan tipim. Girişkenlik ve insan ilişkilerinden kaçıyorum. Böyle iş alıp insanlarla uğraşmaya çok çekinirim.

Veliyi iki güzel sözle geçiştirmek mümkün. Benim akrabalarım hep öğretmen hepsi de rahat. İlk okul öğretmenliği zor sadece onun haricinde hele ki lise öğretmenliği en kolayı.
İşini doğru yapmayan, işini önemsemeyen öğretmenseniz doğrudur.

Şunu düşün bu fazla kafaya takma işi senin iş bulman için işe yarıyor mu ya da gelecek kaygını dindiriyor mu ben böyle yapıyordum bende utangacım ancak bunu bu şekilde yendim denebilir yazılımla ilgili sektörde önemli olan sertifikalar var ise onları almaya çalış.

Örnek verebilir misiniz?, Udemy'den 2 kurs aldım. 1'ini bitirdim. Diğeri ise fullstackti, Front-End kısmını bitirdim.

Tamam da çok güzel kariyeri olan, iyi okullarda okumuş birisi değilim. İş başvurularında öne çıkamayabilirim. Çok girişken birisi de değilim, çok utangaç. Ortama alışana kadar konuşmaya korkuyorum. Bu yüzden mülakatlarımda çok iyi geçmiyor. 2 görüşmem oldu 2'si de oldukça kötü geçti.

Sektöre bir yerden girsem alışmaya başlasam devam edeceğime inanıyorum. Ama gelecekte ki belirsizlik beni öldürüyor. 2 gündür uyku uyuyamıyorum. Sürekli düşünüyorum ne yapacağımı. Ailemin yüzüne bakmaya utanıyorum. Çok yoruldum ya.

İş başvurularında asla okulunuza değil sizin yaptığınız işlere bakıyorlar. CV ne kadar etkinlik ve proje ile doluysa o kadar iyi. Bol bol seminer ve kurs alın internetten de olur. Ayrıca başvuruda öne çıkmak için CV'nin tasarımı ve yazım kurallarına uyulması çok önemli.
Girişken birisi olmak zorundasınız home office yapsanız bile ummadığınz anda lazım olacak.
Ortama alışana kadar konuşmaya korkuyorum.
Bunu yenmek için bilseniz bile yol sormaya başlayabilirsiniz, daha az çekinmek için dükkanlardan başlayın sonra gözünüze kestirdiğiniz karşıdan yaklaşan birine "pardon?" diye başlayıp aniden söze girin. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir park bulun oralarda gezinmeye başlayın. Elbet bir gün size de yol soracaklardır yolu biliyorsanız oraya kadar götürmeyi teklif edin götürürken de konu açabilirsiniz. Böyle aniden alışıp konuşursanız mülakatta yardımcı olacağını düşünüyorum.

İş başvurularında asla okulunuza değil sizin yaptığınız işlere bakıyorlar. CV ne kadar etkinlik ve proje ile doluysa o kadar iyi. Bol bol seminer ve kurs alın internetten de olur. Ayrıca başvuruda öne çıkmak için CV'nin tasarımı ve yazım kurallarına uyulması çok önemli.
Girişken birisi olmak zorundasınız Home Office yapsanız bile ummadığınz anda lazım olacak.

Bunu yenmek için bilseniz bile yol sormaya başlayabilirsiniz, daha az çekinmek için dükkanlardan başlayın sonra gözünüze kestirdiğiniz karşıdan yaklaşan birine "pardon?" diye başlayıp aniden söze girin. Kendinizi rahat hissettiğiniz bir park bulun oralarda gezinmeye başlayın. Elbet bir gün size de yol soracaklardır yolu biliyorsanız oraya kadar götürmeyi teklif edin götürürken de konu açabilirsiniz. Böyle aniden alışıp konuşursanız mülakatta yardımcı olacağını düşünüyorum.

Çok sağ olun hocam, değerli bilgleriniz için, şey CV de olacak projeler ve etkinlikler konusunda ne tavsiye verirsiniz?

Daha önce yapmış olduğum işler gibi mi? Yoksa kişisel çalışmalarım gibi mi çünkü iş deneyimim maalesef yok. Çalışmalarım mevcut.

Geri
Yukarı