İşsizlik ve gelecek kaygısıyla nasıl baş ederim?

Çok sağ olun hocam, değerli bilgleriniz için, şey CV de olacak projeler ve etkinlikler konusunda ne tavsiye verirsiniz?

Daha önce yapmış olduğum işler gibi mi? Yoksa kişisel çalışmalarım gibi mi çünkü iş deneyimim maalesef yok. Çalışmalarım mevcut.
İş deneyiminiz yoksa okulda ya da başkasına yaptığınız projeler de olur. Ben CV yarışmasına katılırken bir sözlük sitesinde moderatör olduğumu, hatta kendi sözlüğümü açtığımı bile yazmıştım. 😅 Çalışmalarınızı tamamladıysanız ekleyin bence.

Öz güven sorununuz var önce bunu çözmeye çalışın gerisi gelir. Yazılım bitecek gibi uyduruk bahanelerin arkasina saklanmayin.

Bitecekten ziyade, kendime güvensizliğin verdiği bir şeyle o tarafta kariyer yapamamak. Mesela sektör değiştirmek, veya çalıştığınız şirketi değiştirmek. Çoğu insan için normal bir olayken benim için çok korkulası bir şey. Yeni ortam, oraya alışmak, veya o işi yapıp yapamayacağımı sorgulamak.

İş deneyiminiz yoksa okulda ya da başkasına yaptığınız projeler de olur. Ben CV yarışmasına katılırken bir sözlük sitesinde moderatör olduğumu, hatta kendi sözlüğümü açtığımı bile yazmıştım. 😅 Çalışmalarınızı tamamladıysanız ekleyin bence.

Back-End'çi bir arkadaşım var. Şu an onunla birlikte gerçek bir e ticaret projesi yapmayı düşünüyorduk. Bunu hızlandırıp CV ekleyebilirim gibi duruyor. Çok sağ olun hocam.

Gelecek kaygısıyla baş etmenin tek yolu hayatını geleceğine adamak olacaktır yoksa kurtulmanın başka bir yolu yok.

Son 1 ayım böyle geçiyor. Ve düşünmekten kafayı yiyorum.

Bu düşüncelerden önce de böyle bir dönem yaşayıp koy vermiştim. Düşünmemek için iş ile ilgili her konudan kaçıyordum. Ancak işsizliğime çözüm olmadı. Biraz üstüne gitmeye karar verdim. Bu duygularla savaşmam gerekiyor sanırım.

Bu düşüncelerden önce de böyle bir dönem yaşayıp koy vermiştim. Düşünmemek için iş ile ilgili her konudan kaçıyordum. Ancak işsizliğime çözüm olmadı. Biraz üstüne gitmeye karar verdim. Bu duygularla savaşmam gerekiyor sanırım.

Bu tür düşüncelerden kaçarak kurtulamazsınız zaten bunun siz de farkındasınız. Sadece durumu kabullenip evet, böyle olabilir fakat ben de çalışmayı bırakamam ve diğerlerinden farklı ve iyi olacağım diye gayret ederseniz hayatınızda güzel yerlere geleceğinize inanıyorum.

Bu tür düşüncelerden kaçarak kurtulamazsınız zaten bunun siz de farkındasınız. Sadece durumu kabullenip evet, böyle olabilir fakat ben de çalışmayı bırakamam ve diğerlerinden farklı ve iyi olacağım diye gayret ederseniz hayatınızda güzel yerlere geleceğinize inanıyorum.

Çok sağ olun hocam teşekkürler.

Örnek verebilir misiniz? Udemy'den 2 kurs aldım. 1'ini bitirdim. Diğeri ise fullstackti, Front-End kısmını bitirdim.

Udemy kurslarından aldığın sertifikalar bir işe yaramaz.
Yazlım sertifikalarını bilmiyorum ama benim alanımda ceh, cıspp gibi sertifikalar çok önemli eğer sende varsa çoğu işletme seni işe alır.

Geri
Yukarı